Zenvo ST1: Dánsko má své superstádo. 1 104 koní!

2
1763
Zenvo ST1 je tím opravdovým ryzím supervozem. Při prvním pohledu nečekáte nic menšího než dokonalost. Po krátkém vystřízlivění si uvědomujete, že dokonalost je přeci nedostižná. Ovšem pronásledovat ji na hřbetu takového predátora, to zní už poměrně dokonale. A tak endorfinová lázeň vyhlašuje třetí stupeň povodňové aktivity. A pokud byste snad mohutné záplavy vzdorně odrazili, buďte si jistí, že vás v druhé vlně roznese na kopytech ohlušující stádo 1 104 rozběsněných koní. Tomu už zkrátka není možné nepodlehnout!
Sen o prvním supersportu stoprocentně dánského designu začal klíčit roku 2004, stejně jako vznik samotné společnosti Zenvo Automotive. Ambiciózní vize zčeřit již tak dosti rozbouřenou hladinu v zátoce těch nejvýkonnějších bestií, jakými jsou například Bugatti Veyron, Ultimate Aero či Koenigsegg CCX, byla více než odvážná. Jak vidno, kuráž je stále žádanou ctností. Po prvních testech totiž Zenvo ST1 vykazuje výsledky, které jej vymršťují z juniorské kategorie přímo do ringu s těmi nejlepšími. A to se vytyčeným výsledkům teprve přibližuje.
Cílem týmu v Zenvo Automotive je srazit současné 3,2 vteřiny potřebné k pokoření stokilometrové bariéry na rovné vteřiny tři! Tak hovoří původní plány. Tím by stále zaostával o půl vteřiny za dnes již kultovním Bugatti Veyron, kterého však poráží v bitvě na jiné frontě o celých 103 koní. Na nováčka slušný výkon! Přimícháme-li záměr stvořit vůz, který odpovídá dnešním standardům a přes nadměrnou sílu plně vyhovuje každodennímu svezení, dostáváme velmi poutavý výtvor, stojící minimálně za povšimnutí. A ten design! Doslova úderný…
Vyloženě unikátní. Nic docela podobného dosud po silnicích nelétá! Krvelačně ostré a geometrické vzezření srší bojovností a neústupností. Táhlé čepele křivek formují válečníkovo brnění – zbroj, která má za úkol obstát v tom nejtvrdším boji. Postranní linie dokonce připomínají bumerangy, které stejně jako Zenvo ST1 umí zacházet s odporem vzduchu podle svého. Mohutné sání předního grilu a objemné výdechy vykousnuté z kapoty zásobují kyslíkem jeho svalstvo i při těch nejúmornějších výkonech. Svým způsobem připomíná legendární Sparťanské bojovníky. Nebojácné, neúnavné, neporazitelné. Ty, kteří drtí soupeře pouhým hrůzostrašným odhodláním v očích. Obdobně Zenvo ST1 dobývá srdce designových kritiků.
Prototyp je definitivně připraven k posledním dolaďovacím úpravám, testovací fáze vrcholí a nová kapitola motoristické historie sepisuje závěrečné řádky. Zda to budou věty skutečně vyryté zlatým písmem, prozradí rok 2009 a první zkušenosti nových majitelů, kterých limitovaná a ručně zpracovaná výroba stihne ukojit pouhých patnáct. Takovému příslibu exklusivity přičichne tedy jen hrstka pečlivě odsouhlasených klientů. Je vzrušující vědět, že otázka typu „kolik to stojí?“ znamená okamžitou diskvalifikaci. Je načase začít snít velké sny! Právě na snílky čeká svět s otevřenou náručí… a přístupem tam, kam ostatní nemohou.

Wallpaper galerii Zenvo ST1 naleznete pod článkem…

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here