Luxus na Jadranu se žije s větrem v plachtách

0
1056

Snad každého jednou přestanou bavit dovolené strávené na přecpaných plážích mezi davy po opálení toužících turistů a zatouží po dobrodružství na otevřeném moři. Vidět pevninu mizet a znovu se objevovat v dáli na horizontu, ztrácet a znovu nalézat její bezpečí. Začněme složením kapitánských zkoušek a výběrem jachty. Menší o délce 32 stop se dvěma kajutami pro vás a nejbližší přátele nebo 50-ti stopá loď až s pěti ložnicemi? Znáte to, přesně ten druh problémů, které se člověku líbí řešit. Kdo si chce ovšem užívat komfortu bez starostí, najme si kapitána spolu s lodí přímo v některém z přístavů. Jeden takový je ve městě Vodice, které se nachází na chorvatském pobřeží severně od Šibeniku. Vodice je nejen přístavem, ale i skvělou příležitostí, jak strávit první večer před vaší plavbou. Navštívíte originální mexickou restauraci, kde povečeříte ve společnosti tančícího papouška a pod vaším stolem se budete dělit o buráky se vznešeně kráčejícím kohoutem. Pro cestu do hotelu si osedláte mexického oslíka a po pár hodinách spánku již nic nebrání tomu, abyste za rozbřesku vydali povel: „Zvedněte kotvy!“

Po vyplutí z malebné zátoky vás uchvátí pohled na překrásný reliéf pevniny a spoustu ostrůvků rozesetých všude kolem. Jen několik minut a opravdová plavba začíná. Roztáhnete plachty, odpočíváte na přídi a mlčky pozorujete, jak rozráží zvlněnou hladinu. Necháte se volně unášet větrem k dalšímu místu kotvení a snad jediné, co se po vás na lodi žádá, je občas upravit plachtu, zkontrolovat kurz a nechat automatického pilota ať dopočítá detaily.

Osamělé oblázkové pláže, které vidíte na pobřeží zalitém zelení, vybízí k malému průzkumu. Zakotvíte v některé z okouzlujících zátok, vytáhnete potápěčskou výbavu a vrhnete se do průzračných hlubin! Závěr dnes si nejlépe vychutnáte, když na záď lodi upevníte lano a s chutí skočíte do vody. Je to překrásný pocit nechat se táhnout v proudu za lodí, slunce sestupující k západu za sebou a celou posádku před vámi. Kolem sebe občas uvidíte skočit delfína a uvědomíte si, že minulost neodvála ani trochu z krásy Jadranu.

Za své kotviště si zvolte přístavy s pravými chorvatskými konoby, kde na vás dýchne tisícileté dějiny. Čerstvé mořské plody a ryby jsou zde připravovány s největším mistrovstvím. Milovníci dobrého vína by měli několik chodů doplnit o vína z hvarských svahů, které jsou proslavené nejvyšší insolací – délkou slunečního svitu za rok. Cvrkání cikád a stále horký vzduch, to jsou nejkrásnější znaky chorvatských nocí.

Chorvatsko nabízí tolik možností, jak strávit plavbu, že neexistuje špatná volba. Jediné, co by vám takovou cestu mohlo mírně zkomplikovat je takzvaná bura. Jedná se o bouřku doprovázenou většími vlnami a silnějším větrem. Pokud ovšem máte na lodi zkušeného a ostříleného mořského vlka, bude pro vás Bura obrovským zážitkem a dobrodružstvím, na které se nezapomíná. A pro ty z vás, které by taková plavba v Buře přistihla při prvním plachtění, je uklidňující fakt, že plachetnice se díky svému těžkému kýlu nemůže převrátit, ale pouze výrazně naklonit a poté se vždy vrátí zpět do původní polohy.

Pokud vás takový zážitek opravdu láká, s jeho uskutečněním vám mohou pomoci charterové společnosti a yacht kluby, kde si můžete vybrat jak lokalitu, tak i loď a pomohou vám se složením kapitánské zkoušky. Ceny pronájmu jachet a plachetnicí se pohybují v hlavní sezoně od 70 000Kč až do 160 000Kč na týden. Takže přemluvte pár přátel a s chutí do toho!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here