Abraham Lincoln: Malé tipy pro velký úspěch

0
2177

Výročí narození 12. února oprášilo snítka prachu a znovu vzbudilo velký zájem nejen o samotnou osobu prezidenta, ale i o objevení mechanismů, které otevírají dveře k úspěchu a bohatství, což je v současné době globální krize nedostatkovým zbožím. I malé činy mohou pomoci vaší kariéře, zkuste se inspirovat! I po dvou staletích jsou následující tipy stále aktuální.

V komunikaci buďte struční a přímí

Edward Everett byl ve své době věhlasným a vyhledávaným řečníkem a jeho květnatý rétorický styl byl pro toho období typický. V roce 1963 v městě Gettysburgu mluvil více než dvě hodiny a na jeho řeč se téměř zapomnělo. Lincoln na stejném místě mluvil tři minuty a jeho řeč vstoupila do dějin pod názvem Gettysburg Address, dnes patří k nejcitovanějším řečem americké historie vůbec.

Přesně tak to funguje i v dnešní době. Zbytečné prodlužování nejenom rozmělňuje vaše sdělení, ale zároveň může svědčit o namyšlenosti a přehnaném egoismu. Zaměřte se přímo na věc, kterou chcete sdělit, a nezáleží zde, jestli se jedná o orální prezentaci, nebo třeba email, a postupujte jasně a srozumitelně přímo k ní.

Nelekněte se zastrašování

Před atentátem uskutečněným v roce 1865 Abraham Lincoln přežil minimálně tři přímé pokusy o ohrožení jeho života a snášel neustálé hrozby od svých odpůrců. Jestli se někde ve svém nitru těchto varování obával, nikdy svůj strach neprojevil navenek, ani v soukromí, ani během své kariéry. Zastrašování a vydírání jsou metody, které vás mají přimět ke změně myšlení nebo postoje na základě strachu. Přistoupit na ně znamená zničit vaše vůdcovské schopnosti a předat svou moc do rukou druhých.

Držte si své nepřátele blízko

Vláda prezidenta Lincolna připomínala hru „Kdo je kdo mezi prezidentskými kandidáty z roku 1860“. Mazaný Lincoln si tak ve své maximální blízkosti udržoval pět svých tehdejších politických rivalů z Republikánské strany. Většinu posledních amerických prezidentů ale příliš neinspiroval, ti do své administrativy jmenovali pouze jednoho nebo dva z rivalů, naproti tomu současný prezident Barack Obama již jmenoval tři z nich.

Buďte vstřícní ke změně

Lincoln otevřeně kritizoval otroctví pro jeho porušování principu rovnosti lidí zavedeném v Deklaraci nezávislosti i pro popírání přirozeného práva člověka na odměnu za práci. I přesto, že Lincolna kvůli jeho demokratickým názorům kritizoval nespočet lidí, přes všechny výhružky a pokusy o vraždu, se prezident nevzdal a zůstal změně maximálně otevřený.

Stejná vlastnost by rozhodně neměla chybět v podnikání, vítejte změny a návrhy svých spolupracovníků. Mohou vám totiž otevřít nepředstavitelné možnosti. Pro zlepšování je prostor tak dlouho, jak dlouho ho budete hledat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here