Emoční závislost na partnerovi, aneb 4 možnosti, jak tomu předejít?

0
16088

Jakákoliv závislost na čemkoliv omezuje naši svobodu. Specifickým druhem je závislost na partnerovi, která může být emoční, sexuální, existenciální nebo i finanční. Někdy může jít o kombinace těchto závislostí. Takováto závislost se objevuje u žen i u mužů.

emoční závislost

O závislosti na partnerovi můžeme hovořit i v případě, kdy jeden z páru se začne druhému nadměrně přizpůsobovat. Situace může začít jen malými ústupky a nakonec se vyhrotí až do extrémních a třeba i nežádoucích změn životního stylu, opuštění vlastních přátel, někdy i rodinných příslušníků.  Motivací k takovémuto nadměrnému příklonu bývá touha po ideálním vztahu.

Prevence vzniku závislosti na partnerovi

  1. Nezapomínejte sami na sebe, zkuste se každý den alespoň chvíli věnovat tomu, co máte sami rádi, a dělá Vám radost, ať už jde o sport nebo četbu knihy.
  2. Stýkejte se se svými přáteli a kamarády a občas si dopřejte pánskou nebo dámskou jízdu.
  3. Nikdy nemějte společné veškeré peníze
  4. Pokud máte pocit, že se ve vztahu děje něco proti Vaší vůli, neváhejte se včas ozvat a vzniklou situaci společně vyřešit

Jak se projevuje emoční závislost a jak se jí nejlépe zbavit

Emoční závislost se obvykle nejnápadněji projeví tím, že lidé, kteří se stali na svém partnerovi příliš citově závislí, se přestanou stýkat se svými přáteli a kamarády, opustí svoje koníčky a vše se začne točit jen kolem jejich protějšku, případně ještě zaměstnání. Dalším projevem je potřeba neustálé kontroly svého partnera, telefonování, psaní zpráv, neustálá potřeba mít čas druhého neustále pod kontrolou. Není to proto, že by chtěli obtěžovat nebo být dotěrní, bez psychického spojení s partnerem si připadají opuštění a smutní. Za takovýmto chováním jsou mnohdy skryty obavy ze ztráty partnera, strach ze samoty. Někdy jde o přenos návyků a chování z původních nefunkčních rodin. V takovýchto případech pomůže odborník a také výše zmíněné rady, seberealizace, uvědomění, že druhý mne může milovat, i když mu dopřeji volnost a jeho vlastní prostor.

Existují však i typy vztahů, kde emoční závislost vytváří a udržuje záměrně jeden z partnerů. Důvodem je uspokojení ega, které mu přináší péče a starost o druhého partnera. Děje-li se toto ve Vašem vztahu a není Vám to příjemné, zkuste si o vzniklé situaci s partnerem promluvit. Vysvětlete mu, že touha po seberealizaci a Vašem částečném osamostatnění neznamená, že jej chcete opustit a poukažte i na to, že zbavení se emoční závislosti Vám oběma i Vašemu vztahu spíše pomůže.

Jak poznáte, že je na Vás partner závislý a co s tím?

Odhalit emoční nebo psychickou závislost není vůbec jednoduché, hlavně v začátcích vztahu je obvyklé, že o sebe partneři pečují a romantická posedlost bývá vnímána jako něco vlastně milého. Časem se však takováto přehnaná péče může stát doslova pastí.

Emoční závislost můžete poznat třeba podle nadměrné žárlivosti, kontrolování partnera, podezírání a nedůvěry partnera ve Vás. Může se objevit i kontrolování telefonu, počítače, oblečení apod. Partner manipuluje a citově vydírá, nežije svůj vlastní život, ale ten Váš. Někdy se snaží udržovat Vás v pocitech viny, že se mu dostatečně nevěnujete nebo strachu o něj, což Vás může velmi vyčerpávat.

Jak pracovat sám na sobě a jak se zbavit nežádoucí závislosti na partnerovi

Již uvědomit si svoji závislost je polovina úspěchu. Pokud se vám to podařilo, dalším krokem je rozhodnout se pro řešení.

Pokud jste zjistili, že jste na partnerovi závislí, pak se snažte takovýmto stavům spíše předcházet. Všichni máme schopnost se v určitý moment zastavit, uvědomit si, co se děje a podniknout kroky, které nežádoucímu stavu zabrání nebo mu předejdou. Není nutné protějšek opustit, pokud se chcete zbavit závislosti na něm, ale pokud se s danou osobou nebudete chvíli stýkat, pak bude celý proces přeci jen o něco jednodušší.

Vynikajícím krokem v boji proti závislosti je, zbavit se stereotypu, udělejte cokoliv, aby Váš život vypadal jinak, než doposud. Navštěvujte nová místa, choďte jinými cestami, zavolejte někomu, koho už jste dlouho neviděli, věnujte se svým koníčkům. Zkrátka pracujte na svém vlastním světě a životě a přitom podporujte i důvěru ve vztahu.

© Jana Ducháčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here