Nechte hovořit své tělo, 3. část

0
2125

Jak stát pevně na svých nohou

Není to tak snadné, jak to zní. Mnohdy pro nás bývá paradoxně nejnáročnějším úkolem zaujmout před publikem ten správný postoj, máme-li pouze „stát“. Významnou roli hraje poloha těžiště. Pokud například rádi pohupujete tělem ze strany na stranu, můžete působit znuděně nebo neklidně. Stejně tak postoje, při nichž se těžiště přesouvá dopředu nebo dozadu, jsou hodnoceny jako nejisté. Při pevném postoji, který vám poslouží jako dobrý základ ještě dříve, než začnete vůbec mluvit, nohy stojí na šíři boků od sebe a chodidla jsou vytočena lehce ven, kolena jsou lehce ohnutá, nikoliv napjatě prohnutá, záda držte rovně a vzpřímeně, ne křečovitě, ramena jsou uvolněná a ruce splývají volně podél těla. Stejně si počínejte i při chůzi, přizpůsobte ji okolnostem. Měla by být suverénní a energická, ne ovšem příliš, aby nepůsobila strojeně.

Mimika obličeje dává najevo nuance pocitů

Postoj vyjadřuje vaše celkové vnitřní rozpoložení. Drobnější nuance, které však vypovídají detailněji o vašich pocitech a motivech, vyjadřuje mimika. Mimika je tvořena výrazem ve tváři, v očích, pohledem, rty, ale i zabarvením obličeje nebo celkovou mimikou, která může být živá, nebo naopak velmi úsporná. Tak jak o vašem protějšku vám nejvíce napoví pohled do jeho očí, vyjadřujete i vy většinu emocí svým pohledem. Jaké postoje vyjadřuje mimika očí? Kriticky a zkoumavě působí pohled ze strany, vertikální vraštění čela signalizuje skeptický postoj, horizontální vraštění spíše zájem. Pohled svrchu bývá vždy hodnocen jako arogantní a dominantní.

Co napoví pohled a výraz očí

Hlava nakloněná na stranu signalizuje zájem, povytažené obočí pak skutečně aktivní zájem. Může také znamenat úžas nebo očekávání dalších informací. Když váš protějšek naklání hlavu na stranu, jde o pozitivní gesto, dosáhli jste svého. Často se v běžné komunikaci setkáváme s tzv. vnitřním pohledem, pohled dovnitř představuje určitou vnitřní bariéru. Vypadáte nepřítomně, možná intenzivně přemýšlíte, možná se nechcete dívat, nebo být pozorováni. Je zbytečné pokoušet se řešit cokoliv důležitého s někým, kdo právě nechce být kontaktován pohledem.

Ústa napoví, kdo je nervozní

Vnitřní napětí nebo uvolnění snadno vyčteme z úst. Otevřená ústa a povytažené obočí signalizuje zájem. Semknuté rty představují skeptický nebo kritický postoj, kdo si hryže spodní ret, možná nechce něco říci, jde o nervózní gesto. Pozor také na falešné úsměvy, při takovém úsměvu se usmívají jen ústa, oči se nesmějí, ani celkový postoj a mimika nevyjadřují úsměv a pozitivní naladění. S mimikou obličeje úzce souvisejí i naše gesta, často je používáme k potvrzení toho, co říkáme, chceme-li vyjádřit nějaké emoce nebo vysvětlit lépe, co říkáme.

Jakých gest se vyvarovat

S gesty to není dobré přehánět, navíc některým typům lidí vyhovuje úsporné používání gest, neměli by se tedy nutit do takových, která jsou jim cizí. Pak mohou gesta působit nepřirozeně a nevěrohodně. Znalosti o gestech tedy využíváme s mírou, gestikulace by měla vždy přirozeně vyplynout ze situace. Chceme-li zvolit pozitivní gesto, užíváme dopředu natažené dlaně, které signalizují absenci postranních úmyslů, váš partner má pocit, že je vítán. Zajímavým gestem, které budete sledovat často u obchodních zástupců nebo finančních makléřů, je zamnutí rukou. Tempo mnutí rukou napovídá, jak velká je radost. Chcete-li přesvědčit, je podobné gesto nevhodné, svědčí o tom, že upřednostňujete svůj zisk.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here