Vybudujte si podporující duševní postoj!

6
1768

Každý z nás již zažil mnoho chvil plných beznaděje, lítosti a s tím související špatné nálady. Je možné, že jste kvůli nim nemohli ani spát, nesnesli ničí společnost a nevěděli, kudy kam. Je ale naprosto nezbytné se ohlédnout zpět na příčinu tohoto negativního stavu mysli. Mohlo jít o závažnou událost, to jistě ano. Ale ruku na srdce: Pokaždé když zažíváme stavy plné negativismu, stojí za tím opravdu závažné události…?  

Většinou se my, lidé, trápíme nad věcmi, které se tak úplně mezi závažné neřadí. Může se jednat o jeden plně neuvážený čin vašeho přítele. Ačkoliv on to nemyslel vůbec zle, my jsme to vzali jako podraz nejvyššího kalibru a nehodláme mu to odpustit! A třeba šlo o ještě méně závažnou věc – hádku s naprosto neznámým člověkem, která nás ale doslova srazila na kolena. Otázkou zůstává: Stojí za to trápit se těmito minulými událostmi stále dokola? Neexistuje možnost, jak to napravit a zapomenout na to? A přesně do tohoto stavu nám pomohl náš postoj, který jsme zaujímali. Ten nám velice ochotně pomohl vytvořit naprosto neopodstatněné domněnky. Pokud vám někdo nadává nebo vás uráží, s naprosto klidným srdcem si v mysli zopakujte následující větu:

Slova vypovídají pouze o jejich autorovi, o nikom jiném!

Jak vám nyní tento jed, kterým se vás snaží paralyzovat, může ublížit? To je jeden z kroků, který bude vaším věrným pomocníkem. Pokud patříte k lidem, kteří často řeší takovéto stavy a problémy a mají z nich stále větší a větší hlavu, speciálně vy mějte na paměti také tuto naprosto vystihující otázku:

Co bude váš dnešní problém znamenat za 100 let?

Nestala se náhle z gigantického problému úsměvná záležitost? Další výhoda na vaše konto: Vždyť tento souboj je naprosto neúměrný! Vy, osoba s neomezenou mocí, vynalézavou myslí a silou, stojíte proti problému, který… Inu, jak ho nejlépe charakterizovat? Jednoduše není ničím, není vidět, v reálném světě ani neexistuje! Je to pouze takový červ v mysli. Vy jste ve výhodě, vždy! Vaším úkolem je věnovat naprostou většinu své energie řešení tohoto problému, ne analyzování jeho příčiny. Konejte s vědomím, že těžké časy netrvají věčně, oni přejdou a opět bude dobře! A podle toho, s jakou elegancí a odvahou dokážete přejít tyto těžší časy, přesně tak budete v budoucnosti úspěšní.

Neužíváte si života mnohem více, když se radujete? Když se cítíte volný jako pták a téměř se vznášíte směrem do oblak? Čert vem tyto prkotiny! Správně vytvořený postoj k okolnímu dění vám pomůže snášet s klidem tyto starosti a naplno si užívat i malých radostí!

Vy jste tvůrci, vy tvoříte svůj postoj a volíte své chování. Vybudujte si tedy svůj postoj přesně podle svých pravidel a hodnot. Takovým způsobem, že bude vaším věrným sluhou a bude vás podporovat za jakékoliv situace! Bude podporovat vaší pohodu v dobrých chvílích a zároveň bude stavem naprostého bezpečí i v těch nejtěžších momentech. Jde to!

Jak začít? Jdeme na to: Nejprve si ujasněte, kterou konkrétní vlastnost či schopnost si přejete získat… Já osobně vidím jako základní kámen nezdolnost (vytrvalost). Jakmile si jí osvojíte, poté si dálší můžete volit dle uvážení. Díky ní totiž nikdy nepřestanete se svou snahou! Jako Les Brown, který vždy při ztroskotání svého plánu životu z plna hrdla vzkáže: “Ještě není konec, dokud nezvítězím!” Pokud vám dělá problém spolupráce a pochopení činů druhých lidí, studujte Dala Carnegieho, Stephena Coveyho, Roberta Rohma a další. Při každém činu, který vám přijde naprosto nelogický, si máte možnost v duchu říci: „Je pravděpodobné, že na jeho místě bych se zachoval úplně stejně.“ Zda-li ráno vstáváte s pocitem, že vám nový den nemůže přinést nic dobrého, buďte vděční a soustředěně děkujte za vše, co již máte! Ochotným průvodcem vám bude například Og Mandino. Podívejte se i z druhé stránky: „Mohlo se stát, že se již dnes neprobudím. Někteří to štěstí neměli, já ale ano. Děkuji Ti!“ A ačkoliv máte v peněžence pouze několik drobných, lidé z okolí vás shazují a budoucnost nevěstí nic dobrého, naučte se i s tímto malým množstvím peněz dokonale hospodařit. Mým tipem je Nejbohatší muž v Babylóně od George Clasona, či třeba stálice Robert Kiyosaki. Čiňte s tímto vědomím: „Pokud zvládnu spravovat nejdříve malé množství peněz, v budoucnu dokážu klidně i 10000krát tolik!“ Od každého z mistrů si můžete půjčit klidně pouze jedinou myšlenku a aplikovat jí do svého života. Pamatujte: Na každý problém, který člověk kdy řešil, již byla napsána kniha! Najděte ji a přiučte se od člověka, který řešení daného problému věnoval část svého života a jistě přišel na hodnotné řešení.

Nasaďme si tedy pozitivní brýle, jež nám pomohou lépe spatřit ty nádherné ohledy tohoto života a zároveň potlačí negativa na minimum. Jelikož kam se upírá naše pozornost, tam proudí naše energie. A kam proudí naše energie, ta daná oblast se zvětšuje a sílí. Pokud sílí, stává se stále větší součástí našeho Já… Upírejme tedy pozornost na správné místo! Nezáleží, zda-li přemýšlíte nad problémem v dobrém, či špatném – stále přemýšlíte nad problémem a tím ho posilujete. Kam začnete ode dneška upírat svou pozornost vy?

6 KOMENTÁŘE

 1. vynikajúci článok! asi si ho dám na pozadie počítača, aby som si ho každý deň aspoň raz prečítala 🙂

 2. Nádhera,

  Radku, musím říci, že se Vám opět podařil husarský kousek.
  Alespoň pro mě jste opět uhodil hřebíček na hlavičku stejně tak, jako se Vám to povedlo v článku o vděčnosti:
  http://www.dreamlife.cz/osobni-rozvoj/mysleni/ty-ze-nemas-zadny-duvod-k-vdecnosti/article.html?id=1847

  Přeně tahle oblast je pro mne již mnoho let velkým problémem s kterým neustále bojuji a prohrávám, nicméně čím dál více je pro mne také velkou výzvou, kterou chci pokořit. Po dlouhodobém rozboru si troufnu říci, že přeně tohle je oblast kterou je třeba mít vyřešenou a teprve následně je možné posunout se dále, dále růst.Je to počátek všecho. Problémem bývá to,že rozlousknout tuto oblast a pochopit tyto zákonitosti je vcelmi náročné. Především je velmi náročné je aplikovat do praxe, a proto se je snažíme potichoučku obejít a jít přímo za úspěchem. Ale v tomto případě není možné uspět, ani se cítit dobře. A jelikož se nám to nedaří, zažíváme frustrace, které nás drží zpátky.
  Děkuji Vám za tento nádherný článek, který nabízí krásný pohled a rozbor této oblasti, a pomáhá pochopit události a činy které se nám dějí.

  S pozdravem

  Adam Půček

 3. Děkuji Mirco. Jsem moc rád, že na vás clánek takto zapůsobil. A jestli chcete nové pozadí počítače, tak hurá do toho… 🙂 Radek

 4. Je to fakt, že se zajímám o pozitivní myšlení a přečetla jsem větší množství knížek na toto téma.Říkala jsem si, že vše, co je v těch knížkách napsáno, je hezké. Proč mi nestačí jedna knížka a neřídím se podle ní?
  Tak asi chyba není v knížkách.
  Proč člověkem najednou lomcují city, které mu nejsou příjemné? Jak se srovnat a na vše se dívat s nadhledem? Určitě jsou na všechno techniky, jen je potřeba jim uvěřit a používat je.Vybrat si, najít tu, která se mi hodí.Brát vše víc s humorem. Bavit se víc s lidmi, kteří mne nesráží dolu a hlavně pak se stát tak silnou,že už mne to neovlivní.

 5. Další výborný článek. Děkuji Vám Radku za povzbuzení. K Ogu Mandinovi bych doplnil ještě Ziga Ziglara, který mě hodně pomohl například v tom, abych se naučil radovat z každého nového dne. Mrzí mě ale, že jeho úžasná knížka NASHLEDANOU NA VRCHOLU se nedá nikde sehnat 🙁 . Marek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here