George Lucas: Přes překážky ke hvězdám

1
1417

  Jeho životní postoj prošel zkouškou už když byl mladý. Byl totiž vážně zraněn při dopravní nehodě. Během následného léčení se rozhodl změnit svůj dosavadní rebelský postoj k životu a pustit se do studií. Hned, jak mohl, přihlásil se do Modesto Junior College, kterou absolvoval s vyznamenáním. Pak nastoupil na USC School of Cinematic Arts a získal tam bakalářský titul v oblasti filmové tvorby.

Lucas dokázal točit kvalitní věci už jako student. Jeho snímek Elektronický labyrint THX 1138:4EB získal první cenu na Národním studentském filmovém festivalu za sezónu 1967-68. THX se stal i základem jeho celovečerního debutu téhož jména (THX 1138 z roku 1971). Po dokončení filmové školy se pokoušel prospět své vlasti ještě v jiné než tvůrčí oblasti. Přihlásil se totiž do armády. Nebyl ale přijat, protože mu byla zjištěna lehká forma cukrovky. To můžeme pokládat za jediný neúspěch v tom, pro co se v životě rozhodl.

Poté, co nebyl odveden, se plně pustil do filmové tvorby. Svým dalším filmem Americké Graffiti (1973) slavil úspěch u diváků i u kritiky, a to především díky zajímavému pojetí několika příběhů naráz a díky vtipnému použití tehdy současné hudby.

Lucas však snil o ještě větším projektu. Podařilo se mu získat důvěru tehdejšího ředitele 20th Century Fox Alana Ladda. Ten mu poskytl určité zázemí pro tvorbu dobrodružné sci-fi. Protože však Ladd neočekával od projektu nic extra, muselo se točit za ne zcela příznivých finančních podmínek. Nebyl by to ale George, aby si s tím neporadil. Protože náklady na filmy té doby se mu zdály příliš velké, založil vlastní společnosti Industrial Light & Magic, starající se o triky, a Skywalker Sound, starající se o postprodukci. Účelem těchto studií bylo tvořit levněji a lépe, a tím snížit náklady na Lucasovy filmy a zvýšit jejich kvalitu.

Roku 1977 byl konečně hotov. Uzavřené projekce vesmírného dobrodružství, pojmenovaného lakonicky Star Wars (Hvězdné války), určené pro skupinu odborníků, nedopadly nejlépe. Popravdě jediný, kdo snímku věřil, byl Lucasův kamarád z dětství Stephen Spielberg. Film se ale překvapivě líbil vedení 20th Century Fox; jeden z jeho členů prý při předvádění dokonce plakal …
Po těchto zkušenostech se s napětím očekávaly výsledky z promítání široké veřejnosti. Ty předčily všechna očekávání. V dobrém slova smyslu. Jenom za první týden promítání vydělal film téměř 7 miliónů dolarů. Celkově činily zisky jen v USA 307 miliónů dolarů. Existují sice filmy, které tato čísla překonaly, ale na svou dobu to byl obrovský úspěch.

Lidé Hvězdné války milovali. I ten nejméně významný člen štábu byl rázem hvězda, která dávala autogramy stovkám fanoušků. Z režiséra samotného byla legenda. George toho využil a založil produkční společnost Lucasfilm, která mu poskytla nezávislost na velkých hollywoodských studiích. Chytrá politika mu také umožnila vlastnit práva na produkty spojené s celou vesmírnou mánií. Zisky, které z toho dodnes plynou, jsou obrovské.

S rukama nesvázanýma nátlakem nějakého giganta se Lucas pustil do další tvorby. V dalších dvou pokračováních, která byla snad ještě úspěšnějších než původní, se vrátil k osudům hrdinů svého průlomového filmu. Jako producent zajišťoval řadu děl, mezi nimi takové hity, jako je třeba série dobrodružství archeologa Indiana Jonese. Společnosti, které založil kvůli Hvězdným válkám, se staly naprostými špičkami v oboru a přinesly mnoho nového například spojením digitálních a živých herců. Dohromady byly nominovány na víc než 100 Oscarů a 40 nominací proměnily v zisk zlaté sošky.

Kromě úspěšného filmového studia provozuje George Lucas i neméně úspěšné studio, tvořící počítačové hry. Mezi ně patří třeba Monkey Island, Dark Forces: Jedi Knight nebo Grim Fandango.

V roce 1999 Lucas rozšířil slavnou sérii Hvězdných válek třemi filmy, které jsou koncipovány jako prequely k původní dějové ose. I tyto filmy, samozřejmě, byly velmi úspěšné. Lucas měl z natáčení dobrý pocit a proslýchá se, že se k tématu vrátí ještě dalšími třemi díly. I kdyby to ale neudělal, stále budou přibývat filmy, které buď produkoval on sám, nebo jejichž technická stránka byla zajišťována některou z jeho společností.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here