Wayne Gretzky: Hokejová legenda

0
2912

Mít za vzor špičku v oboru a usilovat o jeho překonání je motivující a náročná výzva současně, být však nejlepším a dál každným dnem usilovat o překonávání sebe sama, to je teprve meta nejsilnějších jedinců. Ne každý by toho byl schopen, a možná právě proto se legendárnímu Wayne Gretzkym přezdívá Velký Gretzky.

Wayne Gretzky

Legendy obvykle začínají na obyčejných místech, třeba jako v Brantordu v Ontariu, kde se 26.1.1951 Gretzky narodil. Už ve 2,5 letech rozpoznal svou vášeň pro hokej, kdy se snažil “bruslit” na plovoucí podlaze a brankáře mu dělala jeho babička, která po zápase s ním vždy byla samá modřina. Jeho rodiče pro jeho koníček měli takové pochopení, že mu v zimě před domem udělali kluziště, aby mohl co nejvíce trénovat.

Trénoval 7-8 hodin denně, nikdy to nebral jako trénink, ale jako zábavu a často to přirovnával až k náboženství, nedokázal vynechat ani jeden den, žil pro to celým svým srdcem. V 8 letech dával branky tak instinktivně, že málokdy netrefil. V devíti letech se stal národní kuriozitou, a rok na to dal svou tisícou branku.

Ve 14 letech reprezentoval Kanadu na mistrovství světa, kde hrál s mnohem staršími muži. V tu dobu prohlásil: “Když mohou být profesionálové oni, proč bych nemohl být já.” Nastoupil do NHL jako nejmladší nováček, přesto získal cenu nejlepší hráč NHL, kterou pak ještě mnohokrát obhájil.

Dokázal prolomit světový rekord padesáti golů v pouhých 39 zápasech. Když pak zápas skončil, místo velkých prohlášení v záři reflektorů se omluvil reportérům a zavolal svým rodičům. Další z důkazů jeho charakteru a pokory. Je až dojemné a současně inspirující, že si vždy uvědomoval lásky a podpory rodičů bez které by se jednoduše nikdy do historie ledního hokeje nezapsal.

Ten zápis do historie ale nespočívá jen v nastřílených brankách, přidejte k tomu mnohonásobné vítězství ve Stanley Cupu nebo neuvěřitelný transfer za 15 milionů dolarů se považuje za obchod století. Už nepřekvapí, že pak dokázal nový tým vytáhnout ze spodník příček do čela tabulky. Jako uznání jeho výkonů bylo dokonce číslo 99, které měl po celou dobu na drese, vyřazeno z celé NHL!

Největší motivací a oporou mu byla právě rodina. Když prohrál svůj zápas v 6 letech, kde hrál za tým desetiletých, otec mu řekl: “Nevadí, že jsi dnes nevyhrál trofej, jednou budeš mít tolik cen, že se ti nevejdou do pokoje.” A přesně tato slova se vyplnila. Když najdete svoji vášeň, smysl svého života, a věnujete se mu, ve skutečnosti nikdy nemůžete prohrát. Naopak. Vyhráváte, protože je to vaší přirozeností. Najděte svoji touhu a dejte jí celé své srdce jako Velký Gretzky. V tu chvíli budete opravdu velcí.