Vypněte tu televizi!

1
2036




Můžeme se chlácholit, že v Americe je průměrná doba sledování televize na 5 hodinách, ale nestrkejme hlavu do písku. Kdo ze západní společnosti si dokáže představit život bez oné čtveraté obrazovky? Někteří lidé ano a zjišťují šokující následky. Jsou klidnější. Jsou spokojenější. Nedělají si tolik starostí. Mají lepší vztahy s okolím. Neustále objevují svět kolem sebe. Žijí život, místo toho aby ho jen konzumovali!

 Jistě, televize je užitečný nástroj, ale otázka je – opravdu ho tak využíváme? Nechováme se spíše jako pasivní konzument často plytké zábavy pro rozptýlení, která ochabuje naši mysl? Zeptejte se sami sebe, proč jsou dnes tolik populární smyšlené emotivní seriály o životech jiných lidí. Odpověď je překvapivá, ale vystihující. Lidé si zvykli ignorovat a potlačovat životní výzvy, kterým sami čelí, a místo toho žijí život jiných, fiktivních hrdinů. Nežijí svůj život, ale život druhých. Místo toho, aby pracovali na dobrém vztahu se svými partnery, sledují v televizi příběh o emotivních vztazích. Místo toho, aby zvedli zadek ze židle a šli budovat silný finanční příjem pro svoji rodinu, sledují hloupé soutěže o výhrách. A pak si o tom povídají v hospodě s dalšími finančně zápasícími lidmi, při sledování „zábavné“ show libovolného baviče.
 Přemýšlejte dále – pokud platí, že váš život je formován informacemi z okolí, které přijímáte, jakou potravu pro mozek představuje televizní vysílání? Chcete, aby jste žili život v přesvědčení, že je v pořádku chodit po ulici a střílet do lidí, nechat explodovat budovy, nebo brát drogy? Chcete žít ve světě, kdy každou chvíli někdo podvedl své blízké, způsobil jinému zranění, nebo byl nevěrný svému partnerovi? Opravdu televize reprezentuje to, co chceme pro sebe a další generace vybudovat, nebo nás jen krmí podřadným materiálem, který nám dává pasivní možnost emotivního zážitku?
 Co kdybychom vypnuli televizi a místo pasivního sedění vyrazili aktivně žít? Myslíte, že byste najednou měli čas k tomu přečíst zajímavou knihu? Setkali by jste se s více novými lidmi na inspirujících přednáškách, výstavách nebo společenských akcích? A viděli by vaše děti raději vycházet slunce nad krajinou, když si v sobotu ráno všichni přivstanete a půjdete do přírody, než když zaspíte a posadíte děti na pohovku před zářící obrazovku? Odpověď je na vás.
 Zhoubný vliv televize na vývoj člověka a jeho duševní rovnováhu je obecně známý. Ve Spojených státech existuje již několik let organizace, který pravidelně pořádá TV-Turnoff Week, tedy Týden bez televize. Toto sdružení usiluje o to, aby lidé jeden týden v roce nechali televizi vypnutou a místo toho se věnovali jiným aktivitám, které jim dají možnost aktivně žít. Bláznivý nápad pro pár bláznivých lidí kteří jen nemají rádi TV? Celosvětově se do tohoto týdne zapojuje přes 8 milionů jednotlivců a je veřejně podporován více jak stovkou velkých organizací, včetně Americké zdravotnické organizace, nebo Národní vzdělávací asociace.
 Zde jsou fakta z výzkumů: předškoláci ve věku 1 až 4 let vykazují nárůst o šest procent v riziku nadváhy na každou hodinu sledování televize denně. Pokud takové dítě má televizi ve svém pokoji, riziko stoupá o dalších 31% na hodinu sledování. Další výzkum indikuje, že na každou hodinu sledování televize narůstá riziko vyvinutí poruchy pozornosti o deset procent. Představte si jakou službu prokážete svým dětem, když jako odpověď na škemrání po televizní zábavě bude třeba vycházka do lesa.
 Chceme-li ve svém životě růst, potřebujeme správné prostředí. Pojďme tedy toto prostředí kolem sebe vytvářet a objevovat. Pojďme se více bavit s přáteli v kavárnách, než na ICQ. Pojďme aktivně dělat to, co je správné pro naši budoucnost a ne to, co je pasivně jednoduché.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here