Vyjádřete své emoce!

2
3192

Křičte, řvěte, skákejte . Dostaňte to ze sebe. Cože, proč? Říkáte si v duchu? Jednoduše, prožijte své emoce. Většina z nás tohle bezpochyby mnohokrát dělávala v dětství. Umožnit si vyjádřit své city takhle vášnivě, ať už jsme nadšení, smutní, zamilovaní, vystrašení, rozradostnění nebo třeba naštvaní, představuje skvělý způsob, jak se nejen projevit, ale i žít opravdový život.cry-62326_1280

Schopnost ocenit, vyjádřit a vyrovnat se se všemi svými emocemi je zásadní pro to, abychom byli sami sebou a vlastně abychom byli v našem životě skutečně sví. Bohužel se opět jedná o něco, k čemu nás nikdo nevychovával. Naše kultura a stejně tak většina lidí v našem okolí nepodporuje vášnivé vyjádření emocí, obzvláště těch, jež jsou považovány za “špatné”, jako jsou například hněv, strach, smutek, bolest, vina, zármutek a další. Ty “dobré” emoce, jako nadšení, radost, láska, štěstí a vděčnost zase nezřídka narážejí na cynismus a tak jako tak mohou být vyjadřovány pouze “vhodným” způsobem a za “vhodných” důvodů.

Čím více jsme ale schopni naplno vyjádřit své emoce, tím více získáváme volnosti a síly a tím spíše budeme opravdovější. Z hlubší perspektivy je užitečné, když budete emoce považovat za “kladné”, pokud je efektivně projevíte a vyjádříte, a za “záporné”, pokud je budete potlačovat, zavrhovat a vyhýbat se jim.´

“I malá vnitřní změna má sílu vyvolat velké vnější změny.” autor neznámý

Všichni jsme někdy v životě jistě zažili to, že jsme vyjádřili emoce, jež jsme pokládali za “negativní”, například strach, hněv či smutek, a když jsme tak učinili, tak se stalo něco krásného, pocítili jsme úlevu, zbavili jsme se něčeho, co jsme v sobě dusili, vyřešili jsme problém či konflikt v našem vztahu a podobně.

Mnoho lidí, ale také zažívá neschopnost vyjádřit své “pozitivní” emoce, jako je láska nebo vděčnost. Pokud se ale potlačují jak “negativní” tak “pozitivní” emoce, má to ve výsledku negativní dopad na nás ale i na naše okolí. Navíc bylo vědecky dokázáno, že potlačování a vyhýbání se mnoha našim intenzivním emocím má přímou souvislost s mnoha onemocnění, kterým lidé dnes čelí, jako je například rakovina, srdeční vady a mnoho dalších.

Když pochopíme, že skutečným cílem je uvědomovat si své emoce, přijmout je, prožívat je a najít zdravý způsob, jak je vyjádřit, a ne mít jen ty domněle “dobré” emoce a vyhýbat se těm “špatným”, pak si dokážeme ke svým emocím stvořit nový a posilněný vztah a být skutečně sami sebou. Vyrovnat se se svými emocemi a být schopni a ochotni je všechny vyjádřit je klíčový prvek skutečného života.

“Tak jako báseň se i život hodnotí ne podle délky, ale podle obsahu.” Seneca

Nejdůležitější věcí, kterou si musíme o vyjadřování emocí zapamatovat, je především to, že své emoce můžete vždy překonat, pokud budete ochotní si je přiznat, přijmout, cítit a naplno vyjádřit, aniž bychom je odsuzovali, tím se začněte cítit lépe, budete zdravější a spokojenější. Zdravý a posilňující způsob jak vyjádřit své emoce, je že o nich budete mluvit či o nich psát.

V životě jste jistě už někdy slyšeli, abyste měli své emoce pod kontrolou. Víte ano, i ne. U emocí platí zlatá střední cesta. Ale u silných, intenzivních emocí je na čase přestat myslet na to, co byste měli dělat a prostě jim dát průchod a naplno je prožít. Jako dospělí to obvykle neděláme, protože se bojíme, co by si o nás mysleli ostatní, a také máme dojem, že už nám takové chování “nepřísluší”. Klíčem je bedlivě sledovat, jak se cítíme a dovolit těmto pocitům se projevit. Pokud máte chuť se smát, smějte se. Pokud je vám do breku, brečte. Žijte život tak, jak ho skutečně cítíte.

2 KOMENTÁŘE

  1. Skvelý článok. Tiež si myslím, že emócie je treba vyjadrovať. Niekedy pomôže ísť do lesa a tam sa vykričať. Je to možno extrémnejší spôsob, no účinný. Úplne súhlasím s autorkou článku. Ďakujem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here