Vytrvalost: Cesta k úspěchu

0
2765

Vytrvalost. Slovo, pro které ve slovníku najdete spoustu synonym. Jako výdrž, houževnatost, trpělivost, odhodlanost, odolnost, věrnost, nepřetržitost, tvrdošíjnost, ustavičnost, neúnavnost, neústupnost, zarytost či schopnost nepolevit. Pokud tedy jen pro jedno slovo existuje tolik synonym, je vidět že je vážně důležité při naši cestě za úspěchem.wood-691629_1280

Je vlastně úplně jedno, jak vytrvalost nazýváme. Je to schopnost stále jít a jít i přes překážky, selhání, bolest, odmítnutí, kritiku, pesimismus a další negativní věci. Úspěch totiž vyžaduje čas. A něco takového jako úspěch přes noc neexistuje.

Vidíme 15 minut slávy “talentovaného” tanečníka, ale ne 15 let dřiny, která tomu předcházela. Na závodech vidíme perfektní nejvyšší počet bodů 10 “talentovaného” gymnasty, ale ne 10 let námahy, než se dostal na vrchol. A často vidíme knihu, která má 200 stran, ale už nevidíme 20 tisíc hodin, kdy se “talentovaný” spisovatel nad ní potil.

Picassové, Einsteinové světa měli jiskřičku do začátku, ale byla to hlavně pracovitost a vytrvalost, která ji proměnila v oheň. Ať už máte přirozený talent nebo ne, máte ještě vytrvalost a to je ten největší dar, který můžete mít ve vínku.

Ve chvíli, kdy do něčeho vkládáte spousty hodin a snahy, někdy vám probleskne hlavou, zda se vám to vůbec někdy vrátí. Tichý, leč silný hlas rád říká: “Stojí mi to za to?” Nejlepší je odsunout tyto pochybnosti stranou a pokračovat v práci. Jak jednou řekl Michael Jordan: “Vždycky jsem věřil tom, že když budete pracovití a vytrvalí, výsledky přijdou.”

Úspěch nespadne nikomu do klína jen tak. Problém je myslet si, že ano. Vytrvat nám dává hodně zabrat, především, když se nám do cesty postaví překážky a selhání. Avšak nemyslete na to, že selhání je konec cesty. Myslete na to jako na malou objížďku na cestě k místu, zvaného úspěch.

Ano, selhání bolí, dokonce vám může zlomit srdce, ale není věčné i přesto máte na výběr. Můžete to brát jako svůj pohřeb a budete zničeni, zůstanete stát jako opaření a budete se považovat za tu největší oběť anebo se z toho poučíte a pohnete se dál. Pak se na své selhání budete dívat jako na poučnou zkušenost. Vyměňte slovo selhání za učení, o tom to celé je.

“Na začátku jsem byl šéfkuchařem, umývačem nádobí a prodejcem. A teď o 41 let později, jsem uspěl přes noc. Ve skutečnosti to je jen výsledek hodně tvrdé práce a ochotou nevzdat se a vytrvat.” D. Oreck

Přestože to zní už jako klišé, buďte rádi za své neúspěchy, chyby a selhání. Jistě, úspěch nám dává skvělý pocit a proto to všichni děláme, ale pokud “pouze” uspějeme, řekneme si jen “wow” a nadšení za chvíli opadne. Pokud selžeme, začneme se ptát proč a hledat další možné cesty, až nějakou nakonec najdeme, jestliže vytrváme a úspěch nás tak bude hřát mnohem víc. Navíc přestože často nenávidíme selhání, může to být lepší škola než úspěch. Úspěch vás pouze pohladí po zádech, ale moc vás toho sám o sobě nenaučí. Avšak s každou překážkou, kterou překonáme se více učíme a úspěch si pak dovedeme lépe vychutnat. Budeme ho brát jako odměnu a s pokorou k němu přistupovat.

A k úspěchu nám vždy bude pomáhat právě vytrvalost. Ta nám dá sílu nevzdat to a vytrvat. I když to někdy bude pěkně bolet. Ale, jak řekl L. Holtz: “Ještě nikdy v životě jsem neviděl a neslyšel o někom, kdo se utopil ve vlastním potu. Takže vytrvejte.”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here