Jste zaměstnáni v práci, kam dennodenně dojíždíte hodinu a vstáváte brzo ráno, abyste nepřišli pozdě, v klidu se zapracovali a neměli skluz již od rána. Osm hodin sedíte na kancelářské židli a není vám úplně pochuti se protahovat a procházet po kanceláři, když ostatní pracují. Druhá káva vypadá jako chvíle nicnedělání a vy už se nemůžete dočkat, až pojedete další hodinu v koloně aut, budete spěchat, abyste byli doma co nejdříve se svými blízkými? Nebo ještě lépe, jezdíte do práce za tmy, odjíždíte za tmy a na konci týdne se ještě vracíte daleko za město za rodinou? Pokud se vaše pracovní tempo a s ním spojené dojíždění vyvíjí podobným směrem, zamyslete se, jaké byste měli výhody, kdybyste si občas vybrali home office.
Každá mince má dvě strany, a tak jako jsou s takovým bonusem spojeny výhody, mohou být bonusy pro někoho nevýhodné. Podívejme se na ně společně.
Prvním kladným bodem home officu je vlastní organizace času. Pokud cítíte, že se dvě hodiny táhnutí do práce projevují jako ztráta času, požádejte o možnost například jednoho home officu měsíčně. Pokud se tak nestane, zamyslete se, jak můžete využít čas strávený ve vlaku či v tramvaji. Mnoho lidí si zde čte, nebo dělá jinou práci.
,,Není pravda, že máme málo času, pravdou ale je, že ho hodně promarníme.“ – Seneca
Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří mohou občas pracovat z domu, patří organizace času do plusových bodů. Nebudete muset vstávat o hodinu a půl dřív, stačí, když vstanete tak, abyste začali pracovat včas. Nejlepší bude, když si dopředu stanovíte plán, jak bude vaše pracovní tempo probíhat doma. Vlastní time management může být pro mnohé z nás zhoubný. Věční prokrastinátoři a chorobní opozdilci mohou takového bonusu zneužívat, doma se poté flákat a vůči ostatním je to celkem nefér. Home office nabízí zaměstnavatel na předem omezené procento dní v roce. Podmínkou je ale komunikace na dálku.
Je fajn, že nebudete mít kontrolu za zády nad tím, co zrovna v danou minutu děláte, ale měli byste se zamyslet sami nad sebou. Opravdu chcete den doma strávit tím, že si budete práci roztahovat na celý den, a během pracovní doby se budete věnovat něčemu jinému? Měli byste mít silnou vůli, aby vás home office nelákal k lenošení. Udržujte se v pozornosti a koncentrujte se na svoji práci.
S ušetřením času odpadá i výběr vhodného oblečení, příprava jídla do práce a podobné věci, které předcházejí odchodu do kanceláře. Home office je velice dobrým řešením, když jste nemocní, nebo onemocní vaše děti. Můžete být v klidu a pracovat z domova, aniž byste přejížděli městem, pobíhali po venku a potili se u stolu v práci. Vedle toho takové řešení uvítají i spolupracovníci, kteří se od vás jistě nechtějí nakazit.
Práce z domova je flexibilní i vůči financím, nejen, že ušetříte za ranní a odpolední hromadnou dopravu či pohonné hmoty. Ušetříte i na drahých menu v restauracích, kam denně docházíte na oběd. Vedle financí budete mít flexibilní kancelář a pohodlí domova. Na toaletu si můžete odskočit tak, jak potřebujete a kávu si můžete udělat kolikrát denně budete chtít. Nic vám nemusí připadat nevhodné vůči kolegům. Ti jsou v kanceláři a vy jste na daný den pánem svého času a práce.
Další výhodou je kombinace práce a domácích prací. Dejte si však velký pozor, aby vás domácí práce nezdržovali od práce v domácí kanceláři. Co se dá stihnout, je zapnutí myčky nebo pračky. Home office ovšem rozhodně neznamená, že budete lézt po kolenou a vytírat podlahu a pak poličky, kam normálně nedosáhnete hadrem.
Všichni však víme, že každé plus má někdy i mínus. A stejně tak je tomu i v tomto případě. Práce z domova je fajn, jednou či dvakrát týdně, ovšem uvědomte si, že tím přicházíte o kontakt s kolegy. Nejste přítomni, když se řeší problém, nerozebíráte s ostatními své aktuální nápady a připomínky. Dejte si také pozor, aby se z vás nestal asociál a vy se nezavírali doma před ostatními. Další věc, kterou je dobré vědět a pracovat s ní, jsou náklady na provoz domovské kanceláře. Budete muset platit položky jako je elektřina, tiskárna, internet a podobné věci. Pokud nemáte služební telefon, pak jsou tu i výdaje za telefonování a komunikaci po zprávách. Někdy je možné, že se na vás kolegové nebo někteří lidé budou dívat skrz prsty a budou si myslet, že doma vlastně nic neděláte.
© Barbora Mikysková