Víte, co je emoční balast a jak jej zastavit?

0
3328

Už jste se někdy setkali s pojmem emoční balast? Víte, co toto označení znamená a jaký vliv může mít třeba i na váš vztah? Přečtěte si, jak emoční balast vzniká a jak jej zastavit.

Co je emoční balast

Podle Carla Alaska, autora knihy Emoční balast – Zbavte se nevědomé manipulace, jsme v současné době obecně čím dále méně všímaví k vlastním emocím. To přitom vede k tomu, že dochází k nahlodání naší schopnosti cítit štěstí a ztrátě životní spokojenosti. Hodně lidí často zatlačuje své skutečné emoce hluboko pod koberec. Touží totiž po rychlém dočasném klidu. Své skutečné emoce tak maskují za jiné, všemožně je deformují a skrývají. Obelhávají tak nejen všechny ve svém okolí, ale především sami sebe.

TIP: Zúčastněte se kurzu Kouč osobního rozvoje, který vám pomůže zlepšit nejen své komunikační dovednosti.

Proč takový stav vzniká

Emoční balast vzniká především z toho důvodu, že se pokoušíme vyhnout bolesti ve vztahu. Vždy když však realitu zaobalíme do zkreslené verze, odvrátíme pozornost všech účastníků od tohoto řešení. A prostřednictvím výčitek následně začneme obviňovat někoho nebo něco jiného.

Emoční balast se tak často využívá v případě, kdy se například chceme vyhnout konfliktům. Snažíme se je obejít, nevšímáme si problémů a nemluvíme o podstatných věcech. Jsme si jisti, že máme právo dělat drahoty.

Rovněž k emočnímu balastu často přistupují lidé, kteří se chtějí vyhnout negativním pocitům. Úzkosti, hněvu, bolesti a strachu. Snažíme se sami sebe přesvědčit, že když budeme tyto pocity ignorovat, zmizí samy od sebe. Tak to ale nefunguje.

Jak emoční balast zastavit

Jak můžete vidět, emoční balast nesymbolizuje nic příjemného. Pokud jej chcete zastavit, lze doporučit, abyste si nejprve zodpověděli 3 jednoduché otázky:

  • Popíráte nějakou skutečnost nebo odpovědnost?
  • Vytváříte klamavou realitu, abyste své popření ještě více podpořili?
  • A svalujete vinu na ostatní, abyste se zbavili své odpovědnosti?

Možná si nejprve ty správné odpovědi neuvědomíte. Myšlenky, které za emočním balastem stojí, totiž jeho prozkoumání brání. Musíte se tak podívat do svého nitra, ve kterém ty správné odpovědi najdete.

Chcete se neustále rozvíjet? Zúčastněte se kurzu Kouč osobního rozvoje a osvojte si jednotlivé techniky pro svůj další růst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here