Tomáš Zdražil: “Vydělávej online, žij offline” je motto, kterým se můžeš řídit i ty

0
4317

Tomáš Zdražil je zakladatel vzdělávací platformy Investree pro nomády, hodlery a fanoušky investování. Už 4 roky nomádí po světě a během toho rozjíždí úspěšné podnikatelské i neziskové projekty a konference. Přinášíme vám rozhovor o jeho cestě za svobodou, jaké nástroje využívá při cestování, práci online a o tom, co v jeho pojetí znamená úspěch.

Nedávno ses vrátil z Kolumbie. Jaké to bylo a kam se chystáš teď?

Fantastický, už od cesty z letiště jsem byl uchvácen přírodou. Každému doporučuji. Po měsíci cestování kolem Yukatánu jsem přemýšlel, kde se měsíc upíchnu a budu moci pracovat z coworkingu, kde bude komunita digitálních nomádů a vyhrál Medellín, coworking Selina. I díky kamarádům ze Slovenska, kteří tam zrovna letěli. Byla to čtvrtá zima, co jsem letěl pryč na delší dobu, léto totiž rád trávím v Evropě. Jako milovníka motorek mě teď s přítelkyní láká cesta na dvou kolech z Česka do Maroka.

Jak se ti daří skloubit cestování a práci?

Nejvíc mi vyhovuje dát v určitou dobu focus buď na práci, anebo na cestování, příliš to nekombinovat, protože pak moc neuvidím ani toho moc neudělám. Pak už je to dost o připojení k internetu, proto coworkingy vybírám pečlivě podle nomadlistu, nebo na doporučení.

Jaké nástroje při cestování a práci využíváš?

Základ je mít pohodlný batoh, netahat kufr a naučit se být minimalista. Pořídit si lehký notebook a ideálně podstavec pod něj, aby práci neodnášela moje záda a krk, já mám Nexstand. Pro komunikaci v týmu používáme Slack, jinak účetnictví a objednávky na FAPi, platby přes Gopay, pro lehkou grafiku Canvu, takže jsou to takové puzzle. Však jsme o podobných vychytávkách napsali celou digitální knihu Vydělávej online, žij offline.

Čím si během dne doplňuješ energii a co tě nejvíce motivuje?

Motivuje mě sám život, nechci být zavřený v krabici. Dost mě dobíjí změny, pohyb a příroda. Proto se rád sebevzdělávám, běhám, chodím na akrojógu a čím dál víc vnímám to, co se děje kolem mě. Peníze jsou pro mě energie, takže se snažím pracovat chytře a ne tvrdě. Hlavně dávat, barterovat a dělat smysluplné projekty, jako třeba Dobrokáva nebo projekt s “dobroboardy” Začni dnes.

Žijeme teď v době, kdy je populární mluvit o “fuck-upech” a poučeních, které z nich plynou. Máš nějaký vlastní neúspěch, o který by ses mohl podělit?

Neúspěch je součást cesty. Je to bod, kdy se děje něco nečekaného a nejvíc mě to posune dál. Ničeho v životě nelituji, vše se mělo tak stát, ale investic a projektů mi nevyšla řada. Prodělal jsem stovky tisíc, naletěl na podvodníky, ale člověk peníze zase vydělá zpět, víc mě štve ten strávený čas. Každopádně, živote, díky za fuck-upy.

Jeden z tvých největších projektů je konference Cashflow Summit, jehož 5. ročník proběhne teď 26. května. Co byl prvotní impulz?

Všechno začalo už v roce 2014 při studiu na MVŠO. Díky mimoškolním aktivitám, tradingu a předmětu CSR mě jako milovníka organizování různých večírků napadlo uspořádat první konferenci Cashflow summit. Osobně se mi podařilo oslovit i Karla Janečka a tím vnikla skvělá akce pro téměř 150 účastníků. Díky ohlasům a řadě navázaných přátelství jsme se rozhodli pokračovat i další rok.

To zní skvěle. Co jsi se během tohoto projektu naučil a co se třeba i proměnilo?

V roce 2015 jsme překonali hranici 200 účastníků a posunuli laťku o úroveň výš, také jsme měli jednou tolik řečníků. V roce 2016 jsme vychytali chyby a stáhli počet přednášejících na 9, abychom akci udělali více praktickou. Změny k lepšímu jsme pilovali i v roce 2017, který jsme vyhodnotili jako jeden z nejpovedenějších, ale doufám, že letos to trumfneme. Konkrétní témata už 2. rok necháváme vybrat samotné účastníky, můžeš se mrknout na web, jestli tě něco zaujme. Určitě to bude více praktické a friendly.

Na co speciálního se můžeme letos těšit?

V největší míře se dotkneme kryptoměn, aktuální ekonomiky a digitálního nomádství. Nebude ovšem chybět ani přednáška k investování do nemovitostí a tradingu. Unikátní je networking a doprovodné aktivity. Třeba večerní afterparty s grilováním, Ološlapem, ochutnávkou vín a virtuální realitou. V neděli chystáme ještě golf na Vésce u Olomouce a oběd.

Máš teď nějaké nové zajímavé projekty, do kterých se pouštíš?

Jako vizionář a tvůrce mám mraky nápadů, ale k realizaci dojde třeba u 1 %. Na tento rok už mám karty celkem rozdaný. Jak jsem zmínil, nejvíce mi dělají radost neziskové a smysluplné projekty, protože chci dávat více zpátky lidem. Proto mě těší, že jsem mohl vzít rodinu do Izraele, mohu chystat víkendovou akci pro vesnici Křídla, odkud pocházím nebo dělat prospěšné činnosti pro celé Česko, jako třeba dobroboardy, které jsem už zmiňoval. I ta forma vzdělání a osvěta kolem kryptoměn a digitálního nomádění tomu přispívá. Chci, aby lidé nebyli ovčani, ale sami se zajímali o svoje cashflow a o svůj život. A méně si stěžovali na okolí.

Co pro tebe znamená úspěch?

Já ho nehodnotím finančně, takže ho zažívám denně. Úspěch je pro mě tehdy, kdy  jsem v přítomnosti a naplním všechny složky v sobě, tělesnou, duševní i duchovní. Cítím se být přínosný, když udělám něco navíc, jsem zdravý, někomu pomohu, dělám to, co mě baví a mohu být tam, kde chci. Pro každého to je něco jiného, ale nejlepší na tom je, že úspěch se vyvíjí pořád s námi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here