Utrácíte více, než vyděláte? Dostaňte se z pasti II. díl

6
1854
Pokud chceme silné tělo, pak jsme si vědomi, že růstu svalové hmoty nezbytně předchází určitá bolest a námaha při cvičení. Pokud se chceme naučit řídit automobil, jsme připraveni složit nemalý vstupní kapitál. Oblast financí není jiná, než cokoliv v životě. Je třeba nejprve zaplatit cenu. Tou naší cenovkou je pro dnešek snížení rozpočtu, výdajů, chcete-li dočasné oříznutí životního stylu, na který jsme byli zvyklí. Po předchozí větě se možná mnohým zježily chlupy a vypínají webový prohlížeč. Pokud však přejdete toto volání vlastního ega, dostanete pádné důvody, proč může být taková strategie zcela klíčová.
Nicméně, na řadě je teď ta „tvrdá práce“. Budeme muset říct nekompromisní „ne“ věcem, které jsme si prozatím s čistým svědomím dopřávali. Je to zvláštní, ale my lidé si často myslíme, že neumíme říci ne věcem a činnostem, které milujeme. Posuďte však následující. Řekněme, že miluji lyžování, plavání, modelaření a také tanec. V diáři se mi naskytla dvouhodinová skulinka a tak se ji rozhodnu zaplnit pláváním, udělám něco příjemného pro tělo. Plavání tedy dostává mé „ano“. Současně tím však říkám „ne“ dalším třem činnostem, které také ze srdce miluji (lyžování, tanci a modelaření). Vidíte, ani to nebylo tak těžké! Proč? Protože jsem se těšil na plavání a na ostatní nemyslel. Navíc vím, že je to dočasné, že si mohu zatančit až doplavu. Pokud budeme myslet na náš cíl, finanční nezávislost, tak ostatní požitky nebude tak těžké dočasně odmítnout.
Dobrá, řekněme, že jsme ochotni se k některým věcem otočit ve vlastním zájmu zády. Ve hře ale stále zůstává jeden častý mentální blok, na kterém nyní společně zapracujeme. Téměř každý z nás si chlácholivě řekne: „Nene, já jsem jiný, já utrácím jen za věci, které nezbytně potřebuji.“ Dost možná patříte mezi to mizivé procento, ano, přesto můžete dát šanci našemu prostému testu. Během třiceti dnů vám odhalí pravdu, ať už bude líbivá či nikoliv. Nelze mu lhát. Předloží holá fakta, nezkreslená růžovými brýlemi, které, když přijde na finance, většinou tak rádi nosíme. Tou (ne)zázračnou pomůckou je deník. Ano, finanční deník. Záležitost, která je velmi jednoduchá a nezabere více než minutu denně! Výsledky jsou však ohromující! Podívejme se jak na to…
Vezměte si list papíru, nebo si pro lepší přehlednost otevřete nový list v Excelu, či použijte jinou pomůcku, která je vám bližší. Nadepište vaši čistou mzdu a/nebo příjem z podnikání, zkrátka souhrnnou měsíční částku peněz, kterou máte k dispozici. Toto číslo je studnou a čerpání může začít. Nijak své výdaje neřešte, čím méně nad nimi budete přemýšlet, tím lépe. Jen tak odhalíme vaše pravé nezkreslené finanční chování. Každý den před usnutím si vyhraďte minutu času a sepište vše, za co jste ten den vydali své peníze a také jaká částka to byla. I kdyby to měla být korunová položka, napište ji tam. Nic nesmí uniknout přísnému oku deníku. Žvýkačky v trafice, plná nádrž na benzince, vstupenka do kina, pět korun za banán, vše… a každý den po dobu třiceti dnů.
Začněte již dnes, abychom zakrátko, ve třetím dílu našeho seriálu, mohli již přímo navázat na vaše první zkušenosti. Možná budete překvapeni, k čemu se postupně, krok za krokem, dopracujeme. Ačkoliv se nynější úkony zdají být poměrně titěrné, v dlouhodobém měřítku mají dalekosáhlé účinky, uvidíte sami ve vlastním třicetidenním experimentu. Do té doby vám přejeme mnoho zděšení při sepisování seznamu. Jsou to dobrá znamení, že je kam růst. Tak se toho nebojte…

6 KOMENTÁŘE

  1. řekněme, že si chci výdaje zapisovat, několikrát jsem to zkoušela, ale vydržím jen 3-4 dny. Ach jo. Je pravda, že tehdy jsem nevěděla, co je to finanční nezávislost, tak snad to tentokrát bude jiné… díky za článek

  2. ahoj, děkuji za skvělý článek, přesně s vyjitím 1.článku mě napadl projekt jak pomoc lidem a to naučit je jak hospodařit ve vlastní domácnosti. Dělá se to ve firmách, tak si myslím,že to bude fungovat i doma. A tyto články jsou velmi inspirující a nápomocné. děláte obrovskou pomoc lidem i mě. Děkuji !

  3. Dobrý den Lenko, děkujeme za Váš příspěvek. Začít si zapisovat výdaje a příjmy je jistě velmi dobrý nápad. A není snadné si tento zvyk vytvořit. Mohly by Vám ale být nápomocné následující rady: 1) Každý den hned ráno si blízko postele dejte nějaké znamení při němž si po probuzení vzpomenete na zapisování příjmů a výdajů a následně se rozhodněte, že to budete dělat jen dnes, pouze tento den. Zbavíte se tak tlaku z budoucnosti a budete se soustředit jen na to, že to budete dělat dnes. Další ráno opakujte stejný postup. Po několika týdnech se to pro Vás stane zvykem a bude těžší to nedělat, než dělat. 2) Nezačínejte tvořit příliš mnoho zvyků naráz. To je například jeden z důvodů proč plnění novoročních předsevzetí vede ke zklamání u většiny lidí. Chtějí příliš mnoho věcí změnit naráz. Pokud se rozhodnete každý měsíc tvořit jen jeden nový zvyk, za rok jste schopna udělat proměnu doslova zázračnou. 3) Ujasněte si proč to děláte a zkuste do tohoto důvodu zaimplementovat nějakou třetí osobu. Například – Zapisuji si každý den příjmy a výdaje, abych lépe hospodařila s penízky a mohli jsme s přítelem jet do lázní. Nebo – Zapisuji si každý den příjmy a výdaje, abychom mohli jít s dětmi častěji do kina. Důvod je jednoduchý, mnohem snáze něco děláme nebo se učíme pro druhé než sami pro sebe. 4) Mějte představu sebe samotné, jak se Vám daří zapisování každý den jednoduše a radostně dodržovat. Jste-li přesvědčena, že se to opět nepovede, postavila jste proti svému cíli mocného protivníka – Vaše podvědomí. Naopak z něj udělejte parťáka, Lenko!

  4. Vaše stránky jsou plné luxusních aut, hodinek a dalšího zboží, které láká ke koupi, ale cesta k bohatství vede přes odříkánía skromnost. Já sám vždy podnikáním vydělával dost peněz, ale utrácel sem vždy jen cca nějakých 30 000 Kč měsíčně a zbytek peněz investoval. Kdybych utrácel za drahá auta, hodinky apod. nikdy bych ve svých třicetidvou letech nemohl skončit s prací a žít jen z úroků a reziduálních příjmů. Zkoušel sem kdysi měsíc psát svoje fin. náklady, ale je to velmi stresující na to pořád myslet a zapisovat každou blbinu.

  5. Už tři roky řešíme finanční gramotnost na základní škole v Praze 2.Využíváme finanční stolní hru Cashflow jako motivaci žáků o podnikání a investování a postupně se dostáváme k tomu,jak zvládat své a rodinné finance. Představa deváťáků o jejich finanční budoucnosti už je naprosto odlišná od života rodičů, Zájem i chuť se učit je velká a řada žáků už si sama o investování či rodinném rozpočtu na internetu přečte. Více informací : jar.mlc(zavináč)seznam.cz

  6. Taky si myslím, že psát výdaje je stresující. Dělá se to jen z jednoho důvodu, a to je, že každodenní koupení novin * 30 = pěkná suma.

    Rozhodně je rovnou lepší si uvědomit co je důležité a co není.

    Vzpomínání na všechny výdaje z předešlého dne rozhodně netrvá pouze minutu, takže je dovré čas věnovat na něco jiného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here