Utrácíte více, než vyděláte? Dostaňte se z pasti I. díl

5
1796
Podívejme se tedy společně na to, co takové vysušení obvykle způsobuje a co naopak nemá příliš vliv. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že finanční zdraví není nikterak zvlášť závislé na výši příjmů, jak by se mohlo zprvu zdát. Rozhodující je rozdíl mezi příjmy a výdaji, tedy to co zůstává doma. Sympatická paní uklízečka v obchodním domě, která žije poměrně skromným životem, si měsíčně vydělá řekněme 12 000 korun. Naproti tomu výkonný ředitel velké firmy, žijící zdánlivě pohádkovým životním stylem, si měsíčně přijde klidně i na 250 000 korun. To však o jejich finanční situaci mnoho nenapovídá.
Když dostanete přímou otázku: „Kterým z těch dvou (z finančního hlediska) chcete být,“ pravděpodobně uslyšíme tu jedinou logickou odpověď – ředitelem! Jistě, vždyť jeho mzda je dvacetinásobkem platu uklízečky a při pomyšlení na takové peníze se rozmlsaná mysl pouští do těch nejoptimističtějších představ. Co když ale použijeme slova experta na tvorbu osobního bohatství, potažmo finanční nezávislosti, pana Roberta Kiyosakiho, a budeme tvrdit, že mezi výší příjmu a finanční nezávislostí existuje pramalá souvislost. Klíčem je to, co se s příjmem děje po jeho vygenerování! Jde-li přímo a nedej bože všechen do kolonky výdajů, je na světě malér.
Pokud hbitá paní s kbelíkem, mopem a ochotou učit se finanční gramotnosti ušetří ze svého střídmého platu každý měsíc 2 000 korun určených pro další investice (do čeho, to se dozvíme v následujících dílech seriálu), má podstatně příznivější finanční vyhlídky, než rozmlsaný ředitel, který přece šetřit nepotřebuje. Naopak se ve společnosti svého nenasytného ega těší, že si za několik dní zahraje na Ježíška a nadělí si nejnovější plazmovou televizi. Co na tom, že už dvě má. Zkrátka utratí, co se jen dá. Samozřejmě peníze jsou skvělým prostředkem k příjemnějšímu životnímu stylu, ale zmíněný rozhazovačný postoj už tak prospěšným být nemusí.
Dostáváme se tedy k jádru věci. S rostoucími příjmy přirozeně a úměrně rostou i výdaje stále náročnějšího způsobu života. Někdy dokonce i rychleji. A to je obrovská past, do které se snadno nechá lapit i ten finančně nejtučnější mamut. Dnes vám chceme dát impuls, abyste opustili z tohoto ošidného konceptu. Je lákavé koupit si věci, na které jste si poctivě vydělali, ihned. Je to příjemné. Je to vzrušující. Ale už vůbec ne moudré. Pokud chcete celý život strávit úzkoprsým systémem práce-požitek, práce-požitek atd. a je to způsob, který jste si svobodně zvolili, přejeme vám mnoho příjemných chvil a splněných snů. Nicméně, tento seriál se pro vás stane nehodnotným…
Je totiž především určen těm, kteří jsou ochotni „vzdát se“ zbytných požitků a přehnaně načančaných odměn dnes, aby získali možnost vybudovat si finanční nezávislost, která jim je koupí zítra. Z pasivních příjmů. Zkrátka v době, kdy peníze již nejsou předmětem vášnivých rodinných diskuzí. Peníze jednoduše přestaly být důležité, protože najednou už nás neomezují. Pokud je vám tato koncepce bližší, ale současně si uvědomujete, že to nebude zadarmo, z druhého dílu budete nadšeni. Podíváme se na první, tolik opomíjený krok – přiškrcení výdajů. Nabídneme několik praktických tipů a konkrétních rad, jak vytvořit smysluplnou mezeru mezi příjmy a výdaji, ze které v dlouhodobém měřítku může vzejít vstupenka na rychlodráhu finančně nezávislých.

5 KOMENTÁŘE

  1. Perfektní článek na pokračování, už se těším na další díly.To je přesně to,co dělám….raději ušetřit a investovat,než bezmyšlenkovitě utratit:-)

  2. Těší mě, že máme stejné myšlení. Mám pocit, že je to dnes vyjímka. Mám okolo spoustu lidí, se kterými se o tomhle bavit nemůžu.Broňa

  3. KDYŽ JSEM ZAHLÉDL TITULEK, HNED JSEM BEZMYŠLENKOVITĚ KLIKNUL, ABYCH SI HO PŘEČETL. Dnes v době, kdy každý řeší nějakou situaci a kdy je spousty možností, jak uvalit miliony peněz za dreky, drogy, techniku a pokrok, je tento článek jak stvořený. I já sám se potřebuji finančně vzdělávat a nemít potřebu hladu na věci, které k životu nepotřebuji. Děkuji moc za tento článek a pokračování, určitě mě pomůže, věřím v to!!

  4. Manžel a já máme moc rádi články, knihy a rady tohoto typu – samozřejmě nejde jen o to získat penízky, že:). Přečetli jsme již řadu knih, viděli Secret.. Je báječné, že existují lidičkové, kteří píší další a další a další bezva články!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here