Segway: Nejsnažší cesta kamkoliv

1
1255
Ale hezky popořadě. Segway je nový dopravní prostředek budoucnosti poháněný elektromotorem. Ten může být napájen buď NiMH (předchozí generace strojů) nebo Li-on akumulátory. K řízení nepotřebujete žádný volant ani pedály, stačí pouhý pohyb vlastním tělem! Chcete jet dopředu? Předkloňte se! Chcete couvat? Stačí se zaklonit. Právě díky neuvěřitelně intuitivnímu ovládání se stal Segway nevšedním, avšak velmi oblíbeným dopravním prostředkem. Aby bylo zamezeno možnému pádu, je přístroj vybaven elektronikou, zajišťující stabilitu dvoukolky skrze pětici gyroskopů, jenž monitorují informace o vaší poloze. Díky tomu samostatně vyvažuje rovnováhu pohybujícím se podvozek, který musí být neustále pod těžištěm.

Přístroj sám o sobě váží přibližně 50 kilogramů, avšak jeho nosnost je solidních 118 kilogramů. Nejen, že na něm tedy může jet jak urostlejší muž či žena, ale dokonce i pár. Komfort z jízdy pak už není tak dokonalý, ovšem na kratší vzdálenosti se dá takto bezproblémově využít. Segway se nabíjí z elektrické sítě, přičemž na jedno nabití trvající asi dvě hodiny dokáže přístroj urazit skoro 40 kilometrů. Jakmile dochází šťáva, není problém vozítko nabít takřka všude a pokračovat v jízdě. 

Segway je konstruován tak, že se hodí skoro do každého prostředí. Mimo rušné ulice měst, v němž jeho řízení trochu stěžuje nepřeberné množství chodců a jiných dopravních prostředků, jej můžete v klidu využívat i při projížďkách přírodou, kde je terén přeci jen trochu členitější a extrémnější. V největším náklonu může přístroj vyvinout rychlost až 20 km/h, to je asi tak, jako kdybyste běželi co nejrychleji umíte. Jenže na rozdíl od klasického běhu zde po několika minutách nepocítíte žádnou únavu! Existuje několik modelů, které se prodávají a na své si tak přijdou milovníci golfu, policejní a bezpečnostní složky, pracovníci ve skladech i běžní lidé.

Pokud se podíváte na okolní obrázky, může se ve vás objevit pochybnost ohledně toho, zda-li se může zařízení převážit či nikoliv? Všechny takové starosti ale můžete hodit za hlavu, jelikož při běžném provozu je převrácení skoro nemožné. Při největší možné rychlosti totiž stroj automaticky reaguje tím, že vás již nenechá se více naklonit. Můžete pak s přístrojem soupeřit jak chcete, ovšem větší rychlost než udávaných maximálních 20 km/h z něj prostě nevytáhnete. O bezpečnosti vás varuje několik opatření, jako je například displej palubního počítače umístěný na řidítkách.

I když můžete ze začátku přistupovat k dvoukolce skepticky a s nejistotou, po pár minutách jízdy ji už nebudete chtít dát z ruky. Zkrátka a jasně, přirozenost jako při chůzi a pocit maximální volnosti (dostanete se skoro všude tam, kam pěšky) je úžasný. Pro někoho však může být problémem poněkud vyšší cena – ta pořizovací začíná na 160 000 Kč. Ovšem i přes tuto částku si přístroj získává stále více majitelů, kteří do tohoto hbitého přístroje byli ochotni vyplatit poměrně tučnou sumu ze své peněženky…

1 komentář

  1. Je vidět, že jste to nezkusil. Jinak by jste si v praxi overil, že jízda na Segway je maximální relax a jako debil možná člověk vypadá když z vozítka sleze a stále se spokojeně usmívá 🙂 Jinak pokud by jste měl zájem to zkusit, tak nás navštivte na http://www.segwaybrno.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here