Úspěch v investování: Fundamentální a technická analýza trhu

1
2319

254140_10150178099732101_1136892_n

Fundamentální analýza trhu je opravdu široký pojem na to, aby bylo možné se její problematice věnovat pouze v pár odstavcích. Pro ulehčení tak existuje alespoň její základní dělení na globální, odvětvovou a firemní fundamentální analýzu.

Fundamentální analýza

Na burzovních trzích se setkáváme nejčastěji s užitím firemní fundamentální analýzy, kdy se tato analýza snaží zjistit vnitřní hodnotu akcií jednotlivých firem. Což není nic snadného, neboť na burzovních trzích se zpravidla obchodují společnosti nadnárodního charakteru, kterým je třeba se věnovat jak z pohledu odvětvové, tak i globální analýzy.

Analytikům mohou ve firemní analýze pomáhat určité indikátory či modely, které se v praxi nejvíce a nejúspěšněji po dlouhá léta používají. Nicméně, ani tak se analytik zejména při určování budoucího směru odvětví či globální ekonomiky nevyhne svému subjektivnímu názoru a odhadům, které mohou mít na cílové ceny akcií v konečném důsledku významný vliv. Cílové ceny a odhady se tak mohou významně lišit od reality a to i přes krátké cíle (například na období jednoho roku).

Fundamentální analýza může vycházet již z jednoduchých poměrových ukazatelů, jako je například P/E – tedy koeficient pracující s velkostí ceny akcie (P – price) a ziskem na jednu akcii (E – earnings). Takovýto ukazatel může určitě být základním vodítkem i pro určování ceny budoucí. Nicméně, jaké bude „E“ v budoucnosti, je ovlivněno mnoha ukazateli. Už jen z uvedeného globálního pohledu je důležité vědět, jak se do případných zisků/ztrát společnosti může odrazit období globální ekonomické expanze, nebo naopak ekonomické recese. Samozřejmě si lze představit, že i geopolitické vlivy zasahující do určitého odvětví budou mít na případné zisky společností významný dopad. A tyto vlivy odhadnout v podobě peněz nemůže zřejmě nikdo. Proto by nikdy investor neměl fundamentální analýzu považovat za nějaké dogma, nýbrž ji používat v kombinaci s dalšími formami analýz.

Technická analýza

Nejhojněji využívanou analýzou je – vedle fundamentální analýzy trhu – analýza technická. Zejména z pohledu času a složitosti v podobě vstupních hodnot, je tento druh analýzy pro obchodníky méně náročný a hojně využívaný.  Pod technickou analýzou si lze v zásadě představit analýzu grafickou, kdy se daný obchodník při svém obchodování rozhoduje na základě cenových grafů zachycujících historická a současná data, a dle nich se snaží odhadovat budoucí cenový vývoj. Při tomto druhu analýzy tedy obchodník v zásadě vsází na to, že se historie a určité jevy na trzích opakují a úkolem obchodníka je tak opakující se jev správně v čase identifikovat a analyzovat.

Výhodou technické analýzy oproti analýze fundamentální je jistě to, že se zde pracuje s určitými dopředu danými úrovněmi případných cílových profitů, či zastavování ztrát. Investor by se tak při správném způsobu používání tohoto druhu analýzy měl vždy vyvarovat vyšším než dopředu daným ztrátám. Fundamentálně přesvědčený obchodník však bohužel může propadnout ve své investici daleko hlouběji, a to když dopředu neurčí Stop Loss úroveň. Je tak jistě vhodné oba dva druhy analýz kombinovat navzájem, kdy obchodník například na základě fundamentálně přesvědčivých dat vybírá a časuje svou investici spíše na základě technické analýzy.

Nástroje technické analýzy

V technické analýze mohou obchodníkovi pomoci různé hojně využívané ukazatele, jako jsou trendové čáry a formace, svíčkové formace, oscilátory, objemy či různé další technické teorie jako například Elliottovy vlny ve spojení s Fibonacciho cenovými úrovněmi. Mezi další známé technické metody pak patří analýza dle Billa Williamse či Gannova technická analýza trhu.

Demo účet

Vyzkoušejte si obchodování na finančních trzích s pomocí výše uvedených ukazatelů (nebo i bez nich) na bezplatném demo účtu.

Partnerem seriálu Úspěch v investování je společnost HighSky Brokers, a.s. (www.highsky.cz). Společnost HighSky Brokers je obchodníkem s cennými papíry a poskytuje možnost obchodovat měny (forex), komodity, akcie, akciové indexy a dluhopisy prostřednictvím nové obchodní platformy MetaTrader 5. Společnost vznikla v roce 2010 a disponuje licencí České národní banky. Základní kapitál společnosti činí 37,5 milionů korun.

1 komentář

  1. Díky moc za super článek.

    Věnoval jsem se teď hodně srovnávání technické a fundamentální analýzy a musím říci, že ve výsledku obě považuji za dobré a validní. Myslím, že pakliže se provedou obě a podpoří stejný výsledek, je prediktivní hodnota ještě vyšší.

    Nedávno jsem také četl o psychologické analýze – “http://cz.saxobank.com/support/slovnik-pojmu/analyza” – chování investorů samozřejmě samo o sobě ovlivňuje trh. Zajímalo by mě, jestli se s psychologickou analýzou dá nějak pracovat. Lidský faktor je z povahy tak trochu nevyzpytatelný 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here