Elizabeth Taylor: Drsná perla Hollywoodu

2
1301

 

Právě díky své zarputilosti a touze dobýt svět z malé holčičky vyrostla velmi silná osobnost. Elizabeth se narodila 27. února 1932 v Londýně a už v kolébce jí byla předurčena zářivá budoucnost. Její matka Sara totiž byla herečka a logicky do své dcerky (a jejího staršího bratra) promítala své nesplněné sny. Malá Liz ale měla už jako malá holčička přirozený talent pro hraní, a tak se nijak nebránila. Když v šestnácti letech matce navrhla přerušit hereckou kariéru a aspoň na chvíli se stát normálním teenagerem, Sara jí odvětila: “Máš odpovědnost, Elizabeth. Ne vůči rodině, ale vůči této zemi, a vlastně i celému světu.“

Zatnout zuby se naučila už jako dítě, když musela dřít na hodinách baletu a herectví.  Už jako malá uzavřela lukrativní smlouvy s produkčními společnostmi Universal Pictures a Metro-Goldwyn-Mayer, což byly v té době jedny z výroben těch největších trháků! Ve studiu měla dokonce i pedagogický dozor a mezi jednotlivými záběry se učila.

“Dokonalé štěstí může člověk zažít pouze tehdy, když poznal největší bolest.” – Elizabeth Taylor

Skutečná hvězda se z ní stala už ve dvanácti letech, kdy zazářila ve filmu O velkou cenu.  Snímek tenkrát vydělal více jak 4 miliony dolarů, a to už byla slušná suma. Jako raketu na oběžnou dráhu všech dospělých hereckých hvězd ji vystřelil film Kočka na rozpálené plechové střeše a její pozici ještě upevnil nákladný snímek Kleopatra z roku 1963. Právě v Kleopatře se zamilovala do své životní lásky, herce Richarda Burtona, kterého si vzala

Ačkoliv byla skvělou herečkou a svoji práci zbožňovala, dokázala se na určitou dobu vzdát herectví, a to hlavně kvůli svým dětem.  Už od raného věku trpěla různými zdravotními problémy, kvůli kterým značně komplikovala natáčení, ale nevzdávala se a bojovala. Užívala si všech okamžiků, kdy se mohla naplno věnovat svým postavám a zároveň svým láskám.

Byla také dobrou podnikatelkou – jednat s lidmi se naučila už v mládí, a tak v 90. letech vybudovala svoji vlastní kolekci voňavek a parfémů, jež byla velice úspěšná. Když zemřel její přítel Rock Hudson, velmi ji to zasáhlo. Rozhodla se proto angažovat v boji proti nemoci AIDS a její nejlepší kamarád Michael Jackson se k pomoci připojil – však se také poznali právě na charitativní akci.

“Přežila jsem – jsem živoucí důkaz toho, čím může člověk projít a přesto přežít.” – Elizabeth Taylor

Když jí v roce 1997 operovali nádor na mozku, prognózy nebyly moc kladné. Operace se ale povedla a Liz si užívala klidného důchodu až do 23. března 2011, kdy v kruhu rodiny naposledy vydechla. Svého nejvěrnějšího přítele Michaela tak přežila o dva roky.

Zajisté byla a je inspirací pro mnoho lidí, kteří se nespokojí s průměrným životem a hodlají se svým talentem nakládat co nejefektivněji. Její sarkastické a drsné citáty jsou i přesto tak strašně pravdivé a účinné, že dodnes pomáhají lidem překonat ty nejtěžší chvíle. A to už něco znamená!

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den :-). Elizabeth Taylor byla především překrásná… v mladších letech. Tak krásná žena se jenom tak nevidí. (Ale krásná byla také třeba Marylin Monroe, nebo dosud žijící Sophia Loren, nebo Catherine Deneuve – i když bohužel, čas už je hodně změnil. Jenom krásná Marylin se nestihla změnit…) Autorka o E. T. mohla napsat víc, ale i tak – díky za připomenutí. Poznámka (i když: nikdo není dokonalý) – hned v 1. řádku máte fakt drsnou hrubku: dobít svět. Díky za Dreamlife, občas se na vašich stránkách najdou pravé perly. Jen kdyby člověk byl sto vystoupit z té své prověřené, nudné, šedivé, omezující – ale tak proklatě komfortní zóny :-). Přeji úspěchy a (i když nevím, jaký je skutečný důvod existence Dreamlife) prosím, buďte tady furt! Pozdrav, Alena.

  2. Dobrý den, na odstranění se pracuje, asi zatmění mysli 🙂 To je tak, když to člověk čte pomilionté a už vidí jen písmenka :)) Děkuji za reakci! Petra

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here