U2: Strhující hudební hnutí za lepší svět

1
2032

Je tomu již pětatřicet let, co se v irském Dublinu dala dohromady rocková formace dnes známá pod jménem U2. Tehdy v září roku 1976 umístil Larry Mullen, Jr. na školní nástěnku zmínku o svém úmyslu založit vlastní kapelu. Odpovědělo na ni 6 hudebníků, z nichž byli všichni pozváni do Larryho kuchyně. Jako sedmičlenná kapela vydrželi však jen několik minut. V následujících dvou letech následoval postupný odchod 3 členů z úvodní zkoušky a změny jména od The Larry Mullen Band, přes Feedback a The Hype až k současnému U2. To bylo vybráno z důvodu mnohovýznamovosti, ale především proto, že se z nabízených alternativ všem členům nejméně nelíbilo. Ano, i tak může vzniknout legenda.

V roce 1978 tedy již byla ustálená slavná čtveřice a ve složení Larry Mullen, Jr., Paul Hewson (Bono), David Evans (The Edge) a Adam Clayton začala dobývat svět. Od té doby nikdy nezměnili obsazení hudebníků kapely a mohli se vydat za šířením těch nejhumánnějších ideálů. Mezi ně patří hlavně pevné morální hodnoty, což dokazuje jejich celosvětové charitativní působení a množství fanoušků a následovatelů, kteří to s šířením jejich poselství myslí skutečně vážně. Fakt, že ve světě ročně naprosto zbytečně umírají desítky milionů lidí, členy kapely prostě klidnými nenechává!

Nezná-li někdo jméno U2, určitě již někdy zaslechl alespoň pojem Bono, což je přezdívka Paula Hewsona, lídra kapely. Bono se před kamerami ocitá ještě častěji než zbytek kapely – můžeme ho vídat i na mnoha nehudebních akcích, jako jsou charitativní a politické meetingy. A jeho vliv je neoddiskutovatelný. Jde-li totiž s Bonem před kamery a mikrofony hovořit jakýkoliv politik, neocitá se v pro něj obvyklé situaci. Za Bonem totiž stojí dav následovníků z celého světa, a proto si daná osoba musí dávat sakra pozor na to, co řekne. O tomto rozhovoru ví v mžiku vše hned několik milionů lidí a běda, aby státník některý ze svých slibů nesplnil. Okamžitě ztrácí četnou důvěryhodnost. Z frontmana Bona sálá charisma, široký nadhled nad světovým děním, vysoká inteligence, přesná vize a odhodlanost jednat ve jménu dobra.

Z notových linek a útržků s texty vznikají balady, které si opakovaně zpívají a pobrukují zpěváci i nezpěváci, chudí i bohatí, zdraví i nemocní, bílí i černí… Důvod hledejte daleko za image kapely, dále za slovy a texty a naleznete poselství naděje. Naděje na lepší život a lepší svět, které jsou skryty za melodickými vokály, svůdnými tóny strun kytar a kulisu dokreslujících bicích. Bono, Edge, Adam a Larry to umí rozjet a strhnout do posledního místa vyprodanou halu svým nezaměnitelným způsobem, schválně se sami zaposlouchejte a pozorujte přitom publikum:

Žádné výstřelky a divoké úlety, kvůli získání popularity nepřekračují své meze a svou velikost, žádné nabubřelé hlavy, které se úspěchem dočista pomátly a týden co týden mění svou image, rozhodnutí, záměry a nejhlubší hodnoty, jako se to stalo již nejedné celebritě. U2 je pravý opak – jsou to ti, kteří úspěch dokázali perfektně ukočírovat a konstruktivně využít. A ačkoliv číslo určující věk členů narostlo od prvního setkání již o 35 let, jejich vystupování a elán nám dává jasně najevo sdělení: “My že jsme již něco dokázali? Vždyť jsme tento svět měnit sotva začali!”

A to mají za sebou multimilionové výtěžky na charitu, desítky a stovky úspěšných koncertních vystoupení, účast na desítkách a stovkách rozsáhlých charitativních akcí (zmiňme kupříkladu pomoc Africe jménem Live8), za něž si i přes svou slávu neřekli ani dolar, a miliony lidských osudů, které jsou poznamenány projevem jejich hudebního daru. Za svou kariéru prodali více než 150 milionů nahrávek, čímž se zapsali do žebříčku nejlépe prodávaných umělců všech dob! Dnes mají na kontě desítky ocenění, včetně ceny Grammy. Ze 34 nominací na tuto cenu proměnili hned 22, což je více než jakákoliv jiná kapela. Už dávno mohli začít chodit s nosem nahoru, pohlížet na “obyčejné” lidi s odstupem, podlehnout výhružkám, na vše se vykašlat a užívat si. Oni to však i přesto zvládli a zůstali normální. Nemají například problém s tím, vzít při písni kohokoliv z publika na podium, nebo si po koncertě s kýmkoliv z davu podat ruku a prohodit pár slov.

Velikáni U2 učí svým příkladem celý svět, jak dosáhnout ohromujících úspěchů, oslovit miliony lidí skrze kontinenty, podat pomocnou ruku těm, kteří to zoufale potřebují, a ukazují pravý význam slova odpovědnost. Světe, uč se!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here