Temný rytíř drtí kasovní rekordy

1
2497
Magazín Dreamlife se jen velmi výjimečně pouští do zpráv z přítmí kinosálu. A když už se tak stane, je důvodem přínos v osobním rozvoji jako tomu bylo u Muže, který sázel stromy či The Secret, nebo je to za vděk okázalému luxusu, jímž film oplývá – Casino Royale, Iron Man. Temný rytíř ovšem právě přepisuje dějiny kinematografie po všech stránkách – tržby, ohlasy diváků, hodnocení kritiky, návštěvnost a totální vyprodání všech představení týdny předem – a proto se podíváme pod pokličku tohoto, již šestého filmu o Batmanovi, jenž po třech dnech dobyl žebříček IMDb a byl korunován nejlepším filmem všech dob.

Batman spatřil světlo světa poprvé na stránkách DC komixů v roce 1939. Jako své alterego si jej vybral osamělý miliardář Bruce Wayne, kterého zavraždění rodičů pouličním zlodějem přivedlo k nepříčetné posedlosti v boji proti bezpráví. Po nocích shlíží na město Gotham a vyčkává, kde gangsterské podsvětí zatne své dlouhé drápy, aby maskován za netopýřího muže prudce udeřil pěstí do těch správných slabin zla. Svého zfilmování se slavný komix dočkal poprvé v roce 1989. Režisér Tim Burton tak zahájil invazi komixových hrdinů do Hollywoodu. Co je ovšem zajímavější, že Batman roku 2008 se právě v prvním celovečerním zpracování zhlédl a vypráví o boji Temného rytíře proti stejné hrozbě – podsvětí sjednocujícímu Jokerovi. Nové pokračování ovšem nechává první čtyři filmy o Batmanovi v prachu dějin a režisér dělá, jako by ani neexistovaly.

Tento druh ignorace se vyplatil Christopherovi Nolanovi již při režírování Batman začíná z roku 2005. Celý filmový svět považoval tehdy téma maskovaného miliardáře Bruce Waynea za vyčerpané. Opak se ale stal pravdou a Batman začíná utržil v kinosálech úctyhodných 371 milionů dolarů. Film s děsivou atmosférou, výbornými vizuálními efekty a bezchybným scénářem ztrhl diváky do euforie. Ale ani samotný Nolan netušil, že tento úspěch bude pouhou předzvěstí něčeho neuvěřitelného. Než vám ale odhalíme finanční výsledky prvních dnů spektáklu Temný rytíř, projdeme tři důvody, pro něž se nový Batman stává i v očích kritiky nejlepším filmem všech dob.

Neúprosný tým režiséra Christophera Nolana
Jeho členové se podíleli na tvorbě filmů Memento, Batman začíná, Insomnie, Dvanáct opic, Dokonalý trik, 2001: Vesmírná odysea, 1492: Dobytí ráje, 300: Bitva u Termopyl. To vše jsou díla se silnou atmosférou a dobře napsaným scénářem, které diváky zcela pohltí do svých širokoúhlých spárů.
Fanatické herecké výkony oskarových hvězd
Eskadra výborných herců začíná u představitele Batmana, Christian Bale, který s Nolanem již několik filmů natočil. Bale je znám pro své zanícení do rolí, které hraje. Například, aby sehrál co nejvěrohodněji hlavní roli filmu Mechanik, shodil téměř 30kg a podal herecký výkon tak děsivý, že film sklidil půl tuctu prestižních ocenění. Další ikonou Temného rytíře je postava záporáka Jokera, Heath Ledger. Nominaci na Oskara si odnesl za Zkrocenou horu a měl být budoucností Hollywoodu. Do své role Jokera v Temném rytíři se ovšem vžil natolik, že začal trpět silnými depresemi, které ho při natáčení snímku stály život. I tento tragický fakt dělá snímek ještě přitažlivější. Další ceny sbírající tváře nového Batmana jsou Michael Caine (2 x Oskar), Maggie Gyllenhaal (Zlatý Globus), Morgan Freeman (Oskar), Gary Oldman (Emmy), Aaron Eckhart (Zlatý Globus).
Hudba z per mistrů ždímání emocí
James Newton Howard (7 nominací na Oskara): Michael Clayton, Vesnice, Znamení, Já legenda, King Kong, Krvavý Diamant
Hans Zimmer (1 x Oskar, 1 x Zlatý Globus, 6 dalších nominací na Oskara): Gladiator, Poslední Samuraj, Tenká červená linie, Lví král, Princ egyptský, Šifra mistra Leonarda

Když skloubíme tyto tři pilíře dohromady, není se čemu divit, že Temný rytíř vydělal za prvních pět dnů 200 milionů dolarů jen v USA a rozdrtil přední pozice v celku nekvalitních, ale velkoformátových blokbástrů Spiderman a Piráti z Karibiku. Navíc se mu povedlo dosáhnout nemyslitelného, aby film s nejvyššími tržbami měl současně v očích ktitiků nejvyšší možný rank a předčil i tak oceňované filmy jako Kmotr, Vykoupení z věznice Shawshank, Šindlerův seznam či Návrat krále. Otevřme šampaňské, přesně za dva týdny, 7. srpna 2008, se můžeme v českých kinosálech stát součástí největšího úspěchu kinematografie. A zdá se, že brzy se již nebudeme ptát: „Viděl jsi Temného rytíře?“, nýbrž „Kolikrát jsi viděl Temného rytíře?“.

Aktualizace článku: Dne 4. srpna 2008 zlomil Temný rytíř další rekord, když se za pouhých 18 dnů dostal za hranici 400 milionů dolarů v tržbách severoamerických kin. V historii tuto příčku překonalo jen pět dalších filmů – Shrek 2, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, Titanic, Spiderman a Hvězdné války: Epizoda I. Dosavadním držitelem rekordu byl právě Shrek 2, který se na 400 milionů dolarů dostal za 43 dnů, Temný rytíř to stejné zlomil o 25 dnů rychleji.

Poslední výzvou, která před novým Batmanem stojí, je Titanic (1997), který za téměř 280 dnů vydělal v severoamerických kinech 600 milionů a ve zbytku světa dalších 1200 milionů dolarů. Pokud ovšem Temný rytíř 400 milionů zdolal za 18 dnů, můžeme se těšit, že vzhledem k trendu v čase klesajících tržeb odsuneTitanic na druhou příčku již v říjnu.

Trailer a Wallpapery k Temnému rytíři naleznete pod článkem…

1 komentář

  1. hodne pyrotechniky, lacna myslienka, fantasticke PC efekty a masiny … no proste Amerika. Nazaver sa zo zisku pre vecsi smrnc zaplatia ocenenia Oscara. A o par rokov si na to budeme v TV vidiet ako TV film a s nudou sa na to pri popcorne pozerat.
    Neviem preco, ale vecsina novych filmov z Ameriky uvadza v prvych dnoch, ze su tie najdokonalejsie a nic lepsie tu este nebolo…
    Idem si pozriet Vesnicko ma Strediskova, na tom sa este aspon trocha pobavim . :)))

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here