Od chvíle, kdy člověk zjistil, že zkvašením cukru se dá vyrobil ethanol, odsoudil všechna následující pokolení k věčnému koloběhu veselí, uvolnění a ranních bolehlavů. V průběhu věků, se lidé naučili nechat zkvasit prakticky cokoli. Lidé na celém světě pijí mnoho různých nápojů, ale mezi nimi má zvláštní, výjimečné i výsostné a exotické postavení jen jediný – tequila! To kouzlo tajemnosti a exkluzivity jí dává netradiční výrobní postup, stejně jako výchozí surovina nebo ojedinělý způsob konzumace.
Tequila spatřila světlo světa poprvé v 16. století poblíž mexického města Tequila (hádejte odkud získala svoje jméno?). Okolo roku 1600 začal Don Pedro Sánchez de Tagle, markýz z Altamiry s masovou produkcí. Tequila však i nadále zůstávala spíše místním koloritem, než mezinárodním artiklem.
Její obliba začala vzrůstat teprve v 90. letech minulého století, kdy si ji oblíbili především konzumenti ve USA, od té doby však cena tequily roste závratně nahoru. Důvodem je, že rostlina agáve ze které se tequila vyrábí roste a zraje 7-10 let a tento proces není možné urychlit, dále podle několika zákonů na ochranu kvality tequily přijatých mexickou vládou musí každá tequila s označením „tequila extra anejo“ zrát minimálně tři roky.
Stejně jako třeba Louis Vuitton, který čas od času vyrobí limitovanou sérii top exkluzivního produktu, tak se i likérka Ley vydala stejnou cestou. Nejdříve si trh otestovala 33 lahvemi ze zlata, stříbra a platiny, které byly naplněny 10letou tequilou. Každá se prodávala za 225 tisíc dolarů (cca 4 miliony Kč) a společnost tím získala Guinessův rekord za nejdražší láhev alkoholu na světě. To však byl jen odrazový můstek pro Ley a jejího ctižádostivého ředitele Fernanda Altamirana. Chvíli nato firma znovu šokovala svět, když ohlásila, že vyrobí jedinou láhev v ceně jednoho milionu euro! Neuvěřitelných 26,5 milionu korun! Tento šperk byl pojmenován dle vzhledu lahve – Tequila Ley.925 Diamond Sterling. Zdobení a emblém láhve měl na starosti Alejandro Gómez Oropeza, který se podílel již na předchozí edici. Sklo bylo ručně vyfoukáno 32 zkušenými skláři a slouží jako základ pro další vrstvy. Tou první jsou 4 kilogramy čisté platiny, na ní je 18 mikronů (šířka je 0,0018 mm) silná fólie za stříbra .925, která je překrytá antikorozním lakem. Ale zlatý hřeb tvoří 6 000 diamantů vytříbené čirosti (DEF/VVS/VS). Celá láhev bude naplněna 1,2 litru směsí tří druhů tequily ze 100% agáve (aby pálenka obsahovala název tequila, musí mít obsah agáve alespoň 51%), každá z těchto tequil zrála tři, šest a devět let. Samozřejmě pod osobním dohledem ředitele Altamirana, který po dobu celého procesu dohlížel na to, aby obsah láhve byl stejně extrakvalitní a exkluzivní jako láhev samotná.
Firma také vyhlásila motivační program – kdokoli, kdo domluví následný prodej tohoto skvostu, dostane 10% z ceny – konkrétně tedy 2,8 milionu Kč. Vše, co byste si přáli, za to sice nebude, ale slušný přivýdělek ke kapesnému, nezdá se vám?
A co získá kupec tohoto skvostu? Na náklady firmy budete spolu se svým doprovodem soukromým letadlem dopraveni do Mexico City, kde vás čeká letecký výlet do Chichén Itzá (článek o fascinujícím divu světa čtěte zde), dále se můžete podívat do tequilového městečka Jalisco nebo svatého města Teotihuacán. A veškerou tequilu, kterou během svého pobytu vypijete, platí firma. Večer vám poté na slavností recepci s vybranými médii z celého světa, sám Altamirado předá luxusní pouzdro z juty, černé kůže s bílým vyšíváním. A uvnitř bude v černém semiši zdobeném erbem z bílého zlata uložena skoro osmikilová nejdražší tequila na světě! A co s ní poté uděláte, je jen na vás. Můžete uspořádat skvělou párty, na kterou se bude vzpomínat několik let. Nebo si ji sám vychutnat na terase svého domu. Ale prosím v žádném případě nepřemýšlejte, jestli jste si raději neměli koupit Bugatti Veyron. Ne neměli!