Oslavte Vánoce v New Yorku!

0
1785

Když se v říjnu 1929 zhroutila akciová burza v New Yorku, spirála bankrotů a rostoucí nezaměstnanosti se zdála být nekonečná. Každý týden přicházely stále horší a horší zprávy a celá země pomalu upadala do beznaděje. V tu chvíli ale vycítila rodina Rockefellerů, která i navzdory burzovnímu krachu patřila stále mezi nejbohatší rodiny v celých spojených státech, svoji příležitost.

Rockefellerové již měli asi dva roky pronajaté pozemky mezi 48. a 51. ulicí od Kolumbijské univerzity a nyní se jim naskytla vize co s 22 akry (cca 9 ha) půdy udělat. David Rockefeller junior se pustil do projektu vybudovat obrovské kulturní a obchodní centrum jižně od Central parku. Stavba začala v roce 1930 a dala práci několik tisícům dělníků. Dělníkům, kteří by bez peněz Rockefellerů museli brát tehdejší mizivou sociální podporu.

Tato gigantické stavba byla dokončena v roce 1939, a celou ji financovali právě Rockefellerové. V té době už také hospodářská krize ztrácela na intenzitě a celý svět se pomalu začínal vracet k prosperitě, ale jak ukazovaly události v Rakousku, Československu a Polsku. Prosperita byla brzy vystřídána válkou.

Rockfeller centre bylo postaveno ve stylu Art-deco, takže celý komplex působí i po takřka sedmdesáti letech stále velmi moderně, ale přitom není strohý. Právě díky své zajímavé historii a skvělé architektuře se Rockefeller centre stalo v roce 1987 národní kulturní památkou Spojených států.

Když se řekne New York a Vánoce, každému se hned vybaví buďto Socha svobody (článek o ní naleznete zde) nebo veliký vánoční strom, který září tisícemi žárovek právě v samotném srdce Rockefeller centre. Ten se například objevil ve filmu „Sám doma: Ztracen v New Yorku“. První strom zde na Vánoce umístili sami dělníci již v roce 1931, tedy ještě v době, kdy samotné centrum nebylo dostavěné. A jelikož to management shledal, jako hezký zvyk od roku 1939 se zde objevuje vánoční strom pravidelně. Ředitel centra vždy na podzim začne hledat ten správný strom, který je poté pokácen a přivezen do New Yorku. Ten letošní je z Kanady, ale bez ohledu na místo jeho původu, pečlivě se hlídá aby nebyl menší než 23 metrů. Když strom pevně ukotví, nastoupí zdobení a během několika dnů je na stromě přes třicet tisíc žárovek, baněk a jiných ozdob. Dekorace mimo strom samotný se ani nedají spočítat.

Srdce komplexu nazývané „Rockfeller plaza“ se pak, jakmile to teploty dovolí, změní na veřejné kluziště. Každý si zde za 7-8 dolarů může bruslit, co srdce ráčí. A až vás lední radovánky omrzí, sednete si do jedné z mnoha kaváren a dáte si třeba svařené víno nebo grog. Pak se ještě podíváte po několika drobnostech a dárcích ve více než stovce luxusních obchodů, jejichž seznam naleznete (zde). A po dobré večeři se necháte výtahem vyvést až do nejvyššího patra, bude chladná noc a vás budou do obličeje štípat malé vločky sněhu, které vítr bude rozesílat po celé temné obloze. A vy budete mít jedinečný výhled na celé město, které, jak zpívá Frank Sinatra, nikdy nespí. Veselé vánoce!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here