Jaguar B99: Oslava 99. výročí společnosti Bertone

1
1648

Bertone je italská společnost, která se zabývá především designem automobilů. Byla založena v roce 1912 Giovannim Bertonem a její sídlo leží v Turíně. Ve svém portfoliu úpravce má značky jako Ferrari, Lamborghini, Alfa Romeo a mnoho dalších. Kromě toho automobily také vyrábí. Dnes už Bertone vede vdova po Nuccim Bertonovi, který firmu převzal po druhé světové válce.

Studie Jaguar B99 nejen že oslavuje Bertoneho výročí, ale také ukazuje, jakým směrem by se Jaguar mohl v nejbližší době ubírat. Britsko-italská spolupráce má Jaguar vrátit do těch nejvyšších vrstev, jak tomu bývalo v minulosti, a zdůraznit jeho původ.  Bertone chtěl vsadit na klasiku, která zaujme právě skutečné milovníky tradičního Jaguaru.

Jaguar B99 je kombinací starých oblíbených charakteristik a současných inovativních prvků. Některé jeho tvary a prvky jako střecha a boční skla vám jistě připomenou model Jaguar XJ, i když se už také nejedná o naprostou klasiku. Jiné prvky jako například kola jsou převzaty z modelů, které jsou v současnosti na trhu. Výsledkem této kombinace měl být elegantní čtyřdveřový sedan.

Technické údaje dosud nebyly zveřejněny. Na svět se dostala pouze informace, že pohonnou jednotkou B99 bude plně hybridní systém, který je ještě ve vývoji. To je ale bohužel v rozporu se vším, co bristko-italská spolupráce slibuje. Na jedné straně návrat k tradičním hodnotám pro skutečné milovníky Jaguaru a na druhé straně hybrid. Není potřeba za každou cenu podléhat současným trendům…

Po detailnějším prostudování nablýskaných konceptových fotografií přichází menší zklamání. Koncept Jaguar B99 vypadá jako luxusní velká limuzína. Jeho rozměry a první foto z autosalonu v Ženevě ale ukazují naprosto něco jiného. Jaguar B99 je dlouhý pouze 4,5 m, bude to tedy opět automobil střední třídy. Malý sportovní sedan má zřejmě vystřídat již zapomenutý X-Type .

Propracované detaily, jako jsou velmi úzká světla nebo proti směru se otevírající zadní dveře, jsou bohužel jen koncepčním řešením a do případné výroby se stejně nedostanou. Koncept navíc zdobí příliš velká sportovní kola, která Jaguaru ubírají na eleganci a celkovém dojmu. Méně je někdy více.

Velké představení u stánku Bertone na Ženevském autosalonu proběhne již tento týden od 03. do 13. března. Máte tedy jedinečnou šanci vidět Jaguar B99 na vlastní oči. Jelikož se jedná pouze o studii, možná je to jediná šance, i když Bertone hodlá Jaguar B99 dostat do výroby. Budoucnost Jaguaru B99 je totiž značně nejistá.

Máte možnost porovnat konceptové fotografie a první foto z autosalonu v Ženevě. Každý si jistě udělá svůj vlastní názor. Budeme se těšit na příští rok, kdy Bertone oslaví jubilejní sté výročí. Jistě opět přijde s nějakou bujarou oslavu v podobě atraktivního modelu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here