Outfit hoden dokonalého gentlemana

0
2685

Zásadním vodítkem, jak zvolit vhodné oblečení je obléci se podle příležitosti, na kterou se chystáme. Prohřešek je nejen přijít do Národního divadla v džínách, ale i zasednout ve smokingu na odpolední piknik. Jaké jsou základní možnosti pánského šatníku?

bbfb063fb2ecd06292a343c5009616fd

 „Jakmile se oblékneme do určitého druhu oblečení,
přizpůsobíme se mu i svým chováním.“
Ladislav Špaček

Oblek, základní oblečení do společnosti, které Vám nesmí chybět!

Nedílnou součástí každého gentlemana je oblek tmavý. Hodí se na večeře, do divadla, na promoce, ale i do práce. Je to univerzální kousek, kterým nic nezkazíte. Pro slavností příležitosti zvolte bílou košili, pro méně formální akce můžete sáhnout po světle modré, šedé, nebo krémové. Můžete si dovolit i jemný vzor. Vždy však s dlouhým rukávem. Boty k tmavému obleku volte šněrovací, černé a stejně tak i černé ponožky. Celé dílo podtrhne vhodně zvolená a uvázaná kravata, která by měla odpovídat střihu límečku a zakrývat sponu opasku. Ten by měl být vždy v barvě obuvi, nebo černý.

„Dobře uvázaná kravata je prvním vážným krokem v životě.“
Oscar Wilde

Dvouřadový oblek působí více slavnostně a ocení ho i muži prostorově výraznější. Obdobnou službu prokáže i vesta pod sakem.

Nejvyšší stupeň formálního oblečení představuje smoking. Pokud ho ale obléknete pro nesprávnou příležitost, mohou si Vás lidé splést s číšníkem.

Světlý oblek se hodí do kanceláře, školy, na obchodní schůzky, na oběd, odpolední party, do kina… Považuje se za neformální, vycházkový, takzvaně odpolední. Je znakem ležérní elegance. Skvěle se k němu hodí hnědé boty s hnědými, nebo béžovými ponožkami. Košile bílá, světlemodrá, krémová, šedá, nebo jakákoli tmavá. Výraznější kravatou lze dodat jiskru, avšak zde není kravata nutností.

Nechce se Vám do obleku? Nezoufejte, i tak můžete v odpoledních hodinách (tzn. do 18 hod) působit elegantně. Zkuste jednoduše kalhoty plus sako v jiné barvě. Kravata opět není nutná. Ve volbě správné košile máte spoustu možností (ovšem opět se doporučuje dlouhý rukáv). Při neformální akci můžete vynést i pestrobarevné košile s divokými vzory. Službu Vám k takovémuto stylu udělají například mokasíny, do kterých si můžete vzít ponožky se vzorem či v zajímavé barvě. Do mokasín můžete i naboso. Pozor je potřeba si jen dávat na celkové sladění barev a vzorů.

Sportovní a ležérní styl dává nejvíce možností. Ani zde se ale nevyplatí usnout na vavřínech. Dobře zvolené barvy a doplňky dělají hodně. Například límeček dodává šmrnc. Dnes je na trhu i spousta sportovních sak, z lehkých a pohodlných materiálů. Získáte díky nich nejen kapsy, ale celý váš outfit bude povznesen na vyšší úroveň.

Móda je pestrá, a pokud není předepsán striktní dress code, můžete dát průchod své kreativitě. K elegantnímu dojmu mnohdy stačí vyměnit tričko za košili, nebo zkombinovat tričko se sportovním sakem. Nezapomínejte ani na doplňky a vhodnou čistou obuv – i to dodá Vašemu stylu punc.

Nebojte se elegance a volte především podle toho, co Vám emočně a fyzicky sedí. Pokud nemáte dokonale konfekční velikost, nebojte se šití na míru, nebo dodatečných úprav u krejčích.  Ani ten nejkrásnější oblek Vám totiž neprokáže službu, pokud Vám dokonale nesedne.

Taháček základních dress code
white tie – frak, black tie – smoking, inofficial – společenský vycházkový oblek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here