Opravdovým měřítkem inteligence jsou činy!

4
1468

Vědomosti jsou pouhým předpokladem, ale až samotná akce nás může dovést k uspěšnému výsledku.

„Na konci to nejsou vědomosti, ale činy, které odlišují úspěšné od neúspěšných.“

Často se přistihneme, když vidíme velice úspěšné lidi a myslíme si, že dosáhli svého úspěchu, neboť mají speciální dar. Když se podíváme zblízka, tak zjistíme, že největším darem výjimečně úspěšných lidí, jež je odlišuje od průměrného člověka, je jejich schopnost pustit se do té či oné činnosti.

Život je o tom dělat věci, které známe. Ne jenom vědět, co dělat!

Úspěch není náhoda. Existují konzistentní, logické cesty vedoucí k dokonalosti. Jedná se o 7 základních elementů:

 1. Vášeň. Objevte to, co milujete; co rádi děláte jako koníčka. Činnost, kterou milujete natolik, že za ni jste ochotni i platit, abyste ji mohli vykonávat. Nechť se tento koníček stane vaším povoláním. Lidé ve vašem okolí, kteří to „s vámi myslí dobře“, řeknou, že se tím či oním přece nemůžete uživit. Možná jste sami slyšeli: „Běž studovat a najdi si nějakou pořádnou práci a tohle si nech jako koníčka.“ Proč dělat práci jen pro peníze a nedělat to, co vás opravdu baví? Věříte, že peníze k vám přijdou spolu se zábavou a nadšením z dobře odvedené milované práce? Ne? Proč? Co se musí stát, abyste začali věřit, že koníček se může stát nejlépe placenou profesí?
 2. Přesvědčení. Jestliže nejsme přesvědčeni sami o sobě, o svých dovednostech a kvalitách, jak nám mohou věřit ostatní a spolupracovat s námi či do nás investovat? Většina lidí se neúměrně podceňuje a zároveň přeceňuje druhé! „Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí.“ Zig Ziglar
 3. Akce. K dosažení čehokoliv je třeba podniknout kroky, které nás dovedou k vytyčenému cíli. Musíme učinit kroky, o kterých jsme přesvedčeni, že nás dovedou k pozitivnímu výsledku. Moje rada zní: najít někoho, kdo v činnosti, po které toužíte, již uspěl, neboť úspěch zanechává stopy. Je to jako recept. Vezměte si, že chcete upéct bábovku tak skvělou, jak ji dělávala vaše babička. Pokud máte správné ingredience ve správném množství a držíte se babiččina přesného postupu, upečete stejnou bábovku?
 4. Flexibilita. Na cestě za úspěchem, ať už úspěch pro vás znamená cokoliv, je také třeba rozvinout smysl k rozpoznání, zda nás podniknutá aktivita přivádí blíže k cíli, nebo nás od něj oddaluje. Tento čtvrtý krok je zásadní, neboť většina lidí se velice rychle vzdává svého snu, narazí-li na první dílčí neúspěch. Někteří lidé uslyší v životě jednou „NE“ a už se do ničeho nového nepustí. Od tohoto okamžiku začnou vyprávět svůj „příběh“, ve kterém si stěžují, jak je život nespravedlivý a že se narodili na odvracené straně hvězdy řečené „šťastná”. Jiní jdou dál, jsou vynalézaví, flexibilní, hraví a užívají si celého procesu, až nakonec jednoho dne uslyší: „ANO“.
 5. Energie. Žádný stroj se nerozhýbe bez energie. Také velký úspěch je neoddělitelný od fyzické, intelektuální a duševní energie. Jak získávate energii vy? Jak si dokážete znovu „nabít baterky“? Co vás udrží v dobré náladě a kondici bez ohledu na vnější podmínky?
 6. Spolupráce. Téměř všichni úspěšní lidé mají jedno společné, a tím je výjimečná schopnost spojit se s ostatními a také rozvíjet vztah s lidmi odlišného zázemí a přesvědčení. Jak spolupracujete s ostatními vy? Jste týmový hráč? Jak často se dělíte o své nápady s ostaními? Jste schopni poslouchat cizí názory?
 7. Komunikace. Způsob, jakým komunikujeme s ostatními a taky sami se sebou určuje kvalitu našeho života. Lidé úspěšní v životě jsou ti, kteří se naučili uchopit jakoukoliv výzvu, jež jim život přichystal a přiložit této zkušenosti takový význam, který jim umožní se z události poučit či ji úspěšně změnit k lepšímu.

Co jste udělali pro splnění svého snu tento rok? Tento měsíc? Tento týden?

A co jste podnikli dnes, abyste se posunuli blíže k tomu, po čem toužíte?

4 KOMENTÁŘE

 1. Skvělý článek. Pro ty,kteří se na budování svého úspěšného života chtějí zaměřit více, doporučuji knihu Jack Canfield Pravidla úspěchu.
  Super návody ke změně svého chování ve všech oblastech.
  Napsal sériiknih Slepičí polévka pro duši…
  Pro Pražáky možnost seminářů na obdobnou tématiku
  na :zafiv(zavináč)seznam.cz

 2. Skvely clanok. Mna iba zaujima ako ma clovek najst svoje silne stranky, ktore ho privedu k uspechu? Ved nie je to tak, ze väcsina ludi je priemernych a nevynika v nejakej cinnosti? Môzu byt uspesni aj tito ludia…?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here