Štěstí Dánů: Není to jen Hygge a skořicový šnek

0
2771

O Dánech se tvrdí, že pijou jako duha a jsou nejšťastnější lidé na světě. My vám ale ukážeme, že Hygge a nějaká ta sklenička nejsou jediné důvody jejich štěstí. Je to něco víc… Vysoká spokojenost obyvatel tkví v maličkostech, ale také v důvěře a obrovských možnostech. Uvařte si svůj oblíbený čaj, přitáhněte si deku ke krku a ponořte se do řádků, které vám otevřou oči a pohled na severní zemičku.

Co všechno je Dánsko?

Země cyklistů v ležérním saku, kraj prince Hamleta, domov Malé mořské víly a epicentrum severských detektivek. To je Dánsko, krásná příroda, Paříž severu v Kodani, skandinávská brána do boží přírody.

Aby pak nebyl Dán nejšťastnější… Tohle je skutečně hodně důvodů a není to všechno. Dánsko je dějištěm mnoha kulturních svátků a gastronomických zážitků. Tamní obyvatelé jsou za každou cenu uvolnění, ležérní a styloví. Potrpí si na detaily, díky kterým vynikne jejich charisma. I na kolo si vezmou lodičky, motýlka a jejich domy zdobí barevné fasády a perfektně upravené zahrady.

Kde na to kruci berou čas?

Dánové prostě milují svoji práci a po ní mají čas na rodinu, děti a své zájmy. Nejsme ale v pohádce od Hanse Christiana Andersena, jen v jeho zemi, ve které fungují následující hodnoty a systém, který jim můžeme leda přát a díky kterému fungují na několika frontách.

  1. Štěstí z práce

Pro Dány je tohle naprosto primární. Pracují sice každý den a na plný úvazek, ale milují svou práci, vedle které si vždy najdou čas i na svou rodinu a zájmy, a to klidně v dopoledních hodinách. Zaměstnavatelé jim totiž dopřávají velkolepé benefity.

Firmy nepotřebují, aby zaměstnanci trávili veškerý svůj čas v práci. Chtějí, aby své úkoly odvedly včas a rádi je vidí, když odchází brzy domů. Pracovní doba se pohybuje od 8 do 3 hodin odpoledne. Ale pokud si ji v rámci možností nastaví od 7 do 2 a občas vystřelí během dopoledne na plavání, nikdo jim za to nespílá.

  1. Bezplatné vzdělání

Další výhodou Dánů je bezplatné vzdělání pro všechny zájemce. Jakmile dosáhnou dospělosti, stát jim přispěje na další roky na univerzitě, takže díky tomu seženou práci v oboru, která je baví.

S takovými podmínkami však souvisí vysoké daně, takže Dány nemotivuje ani tak plat, jako spíš dlouhodobá spokojenost v práci. Zaměstnanci mají třeba 5 dní placené dovolené během roku a 13 dní svátků.

  1. Nikdo si tu nepoměřuje nosy

V Dánsku skoro neexistuje hierarchie. Všichni jsou si rovni a řídí se heslem „nemysli si, že jsi něčím výjimečný“. Šéfové firem si v kuchyňce klidně poklábosí s uklízečkou.

Rovnost začíná už ve škole, protože děti oslovují své učitele křestním jménem a když řeší nějaký problém, mohou vyjádřit svůj nesouhlas. Jen musí argumentovat.

  1. Důvěra v úřady a instituce

Dánsko poskytuje svým občanům skvělé podmínky pro případ, že by se v jejich životě něco pokazilo. Díky vysokým daním, mají v případě nemoci zajištěnou skvělou lékařskou pomoc.

Když se v práci názorově rozchází, nebo je přestane naplňovat, odejdou. Hlavu však nevěsí, protože ví, že po dobu 2 let jim stát bude platit až 90 % jejich původního platu.

Vedle odpočinku a hledání nové práci mají na programu i rekvalifikační kurzy, které jsou zdarma.

No… když jsme si četli knihu Atlas štěstí od Helen Russell, kterou jsme se inspirovali a citovali, měli jsme chuť se stěhovat na sever. Takže ji rozhodně doporučujeme. Hned vám zlepší den a najdete díky tomu nové podněty ke štěstí.

O dánských zvycích a přednostech by se dalo psát dlouho a design, Hygge nebo třeba skořicoví šneci mezi ně rozhodně patří, ale o tom třeba příště.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here