Jediný film o capoeiře v Čechách vám ukáže chuť žít  

0
3378

Zajímá vás zákulisí sportu, umění a lidí, kteří se pravidelně věnují své vášni a koníčku? Chcete nakouknout do světa boje, tvrdých tréninků, ale i citlivých témat? Podívejte se na film, který o tom všem vypráví. Vznikl v Čechách a letos má oficiální premiéru. Jmenuje se Capoeirista – Když podlehneš kruhu.

Film má co nabídnout

Hraný dokument vypráví o lidech, kteří si zamilovali brazilskou kulturu, podlehli capoeiře a nebáli se bojovat… Za zvuků exotické hudby se přenesete od bojového sportu k tématům, která naráží na novodobé otroctví internetu. Tím je pohlcen hlavní hrdina, počítačem tak znuděný, že ho máloco dokáže zvednout ze židle.

Když na chlapce blikne video o capoeiře, začne hra na otázky, kterými ho provází čtyři trenéři. Ti mu postupně přiblíží capoeiru, ale i její skrytá tajemství. Ukážou mu, jak chutná veselý život i bolest bojovníka. Dá takovému příběhu chlapec šanci? A co vy? Je to na 80 minut a dostane vás už samotný trailer.

„Capoeira. To je prostě jinej svět, ať už se v našem stalo cokoli.“ – aluno

Režisér miluje příběhy a umí je vyprávět

Za filmem stojí režisér Pavel Pljuskov, který se věnuje marketingu, fotografování a videoprodukci. Dělal pro několik televizních stanic, natočil spoustu reklamních spotů, ale rád by se v budoucnu věnoval hlavně filmařině.

Svým dokumentem vypráví příběhy obyčejných lidí, kteří vám otevřou oči a ukážou vám cestu, jak si najít záliby, které budete milovat. Film není jen o capoeiře, je o každém z nás, o naší vůli žít a dělat to, co chceme.

„Baví mě vyprávět příběhy skutečných lidí. Na začátku jsem si vůbec nemyslel, že to bude film. Chtěl jsem jen ukázat reálnou a skutečnou vzpomínku na to, jací jsou mí přátelé capoeiristi a vznikl z toho dokumentární snímek, co ukazuje komunitu v hodně syrové podobě,“ říká režisér, který na filmu miluje právě jeho prostředí, lidi okolo a chaos, co se musí vždy uchopit a usměrnit. Nejlépe tak, aby z té snahy vzniklo dílo, které se bude divákům líbit, dojme je, motivuje a inspiruje.

Film, který musíte vidět, protože…

Capoeirista – Když podlehneš kruhu je opravdový dokument, protože režisér patří do komunity, o které vypráví. „Kdybych ty lidi neznal, neměl s nimi společné zážitky, nebyl bych schopný natočit tak otevřený dokument. Komunita capoeiristů si mě pustila až k sobě, takže jsem se při natáčení dostal do hloubky a díky tomu jsou momenty ve filmu bezprostřední a skutečné.

Pavel Pljuskov chtěl, aby měl film společenský přesah, a tak do něho přidal i hrané prvky. Ty pomáhají celému tématu capoeiry a diváci si v příběhu najdou to svoje. Nemusíte být odborníkem brazilského bojového umění, abyste film pochopili.

Film vám ukáže, jak lidé vnímají štěstí. „Myslím si, že film dokáže říct, abyste dělali to, co opravdu chcete a co máte rádi. Příběh totiž odkrývá, co se stane, když podlehnete výmluvám a co se stane, když se z nich vymaníte.

Premiéra bude na festivalu nezávislých filmů Cinema Open

Film oficiálně uvede festival nezávislých filmů Cinema Open, který letos slaví deset let od svého vzniku. Koná se v Hradci Králové a trvá od 29. do 30. listopadu. Film Capoeirista – Když podlehneš kruhu se promítá v pátek od 20:30. Více najdete v programu, kde objevíte nové a jedinečné filmy od nezávislých tvůrců.

„Jsem rád, že bude film uveden právě na Cinema Open. Líbí se mi totiž symbolika nezávislé tvorby, protože Capoeirista takhle vznikl. Ovšem bez lidí, kteří mi pomáhali, by to nikdy nešlo. Všem jim tímto děkuji. “ Pavel Pljuskov

Musíme říct, že je to podívaná, která nadchne pestrou škálu diváků. Film totiž nabízí akci, napínavé scény, intimní zpověď čtyř mentorů, citlivé vyprávění, vtip a uměleckou atmosféru. Máte se tak na co těšit.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here