Starbucks: Jemně pražená cesta k úspěchu

32
1543

Howard Schultz se narodil v dělnické rodině a jeho dětství rozhodně nepatřilo ke šťastným. Neustálé hádky rodičů o peníze, velmi nepříjemné telefonáty od vymahačů dluhů a hlavně smutný pohled na muže který ztratil veškerou snahu a ambice, to byl denní chléb mladého Howarda. Přesto se mu podařilo dostat na vysokou školu, především díky stipendiu, které tehdy dostávali velmi nadaní fotbalisté. Nicméně velmi brzy Howarda fotbal začal nudit, a proto není divu že o stipendium přišel. Aby se udržel na škole, musel vzít zavděk jakoukoli prací a občas musel prodat i svou krev, aby měl dost peněz. V roce 1975 byl vůbec prvním Schultzem, který získal vysokoškolský titul a s čestvým bakalářem z komunikace se vrhl do světa byznysu.

V roce 1981 již ale Schultz řídí skupinu prodejců švédského nádobí. A jak se probírá výsledky prodejců, náhle si všimne, že jeden malý obchůdek v Seattlu jménem Starbucks objednal velké množství kávovarů. Schultze jeho zvědavost nenechala spát a ihned se vypravil, aby se dozvěděl víc. Když vešel do malého krámku, uvítal jej pohled na nepřeberné množství kávy. Celá zrnka ze Sumatry, Etiopie, Keni, Kostariky byla úhledně srovnána v policích, aby si je za chvíli zákazníci odnesli a namleli až doma.

Schultz si objednal šálek kávy ze Sumatry, několikrát usrkl a náhle si uvědomil, jaký obrovský potenciál se v tom malém zastrčeném obchodě skrývá. Ihned se vydal za třemi spolumajitely Strabucks a přednesl jim svoji vizi celonárodní sítě kaváren. Ne! To byla odpověď. Ne. Majitelé měli strach z velkého rizika, nechtěli se pouštět do restaurací, chtěli zůstat malým fungujícím maloobchodem s kávou.

Schultz však nebral ne jako odpověď. Trvalo mu celý další rok, než konečně přesvědčil všechny tři majitele, aby mu dali šanci. Nakonec se mu podařilo získat v obchodě malý podíl a dosáhnout jmenování ředitelem pro operace a marketing. Pak se vydal na studijní cestu do Itálie, kolébku životního stylu „kávy“. Teprve v Itálii Howard pochopil, že Strabucks chybí ten osobní kontakt s kávou, tajemno, romatika, láska a péče vkládaná do každého šálku. A že ovládnutí této znalosti může vynést Strabucks k výšinám.

Majitelé Starbucks se podívali na Schultzův záměr a ihned ho opět odmítli, oni jsou maloobchod s kávou, ne kavárna! Ať si to konečně uvědomí! A přestane jen hloupě snít!

Atmosféra v Strabucks začala být natolik nesnesitelná, že v roce 1985 Schultz rezignoval a založil vlastní společnost Il Giornale. Během dvou let spojení kvalitní kávy, italského přístupu k přípravě a amerického managementu vytvořil velmi úspěšnou společnost. Schultz si nyní konečně splnil svůj sen. S pěnezi které vydělal v Il Giornale koupil Starbucks a obě společnosti spojil.

Dnes Starbucks (s tržní hodnotou okolo dvou set miliard korun) otevírá sedm nových kaváren denně po celém světě (například nedávno v Praze) a jejích 170 tisíc zaměstnanců se stará o maximální spokojenost zákazníků, kteří tam ročně utratí přes devět a půl miliardy dolarů (asi pětina rozpočtu ČR). Starbucks je zároveň největším spotřebitelem fair-trade kávy na světě, čímž pomáhá zlepšovat podmínky v zemích třetího světa. A co vzkazuje Howard Schultz všem začínajícím podnikatelům?

„Starejte se víc, než si ostatní myslí, že je moudré. Riskujte víc, než si ostatní myslí, že je bezpečné. Sněte víc, než si ostatní myslí, že je praktické. A očekávejte víc, než si ostatní myslí, že je možné.“

32 KOMENTÁŘE

  1. Co ctu posledni dobou tak Starbucks uz tolik neprosperuje a jejich zisky klesaji. Ani se moc nedivim protoze tenhle Americky ´´fastfood´´ nema s dobrou kavou pramalo spolecneho

  2. a má hamburger od McDonalds neco spolecnehos kvalitnim hamburgerem? ta kvalita je jinde… dneska lide plati za komfort a za to ze si nemuseji zvykat na neco jineho:-)

  3. papundeklovy kelimek neni azdny komfort a uz vubec ne to prostredi kde furt kolem tebe nekdo lita to ke kave nepatri, zisky klesaji, u nas se stejne neujmou tu je pevne neotresitelny coffe heaven

  4. Oskarovi (Vodafonu) taky nikdo neveril a rikali, jak nema sanci se prosadit v preplnenem trhu, kde byli 2 operatori… nyni mi neprijde jako neuspesna firma:-)
    kazdopadne preferuju kaficka v jinych, ne tak proflaknutych kavarnach:-)ale nebudu se o to hadat o to tu prece nejde

  5. Zizi, nemáš pravdu. Zisky Starbucks se nesnižují, naopak neustále rostou a to na všech úrovních (hrubý, provozní a čistý zisk). Pro příklad jen čísla čistého zisku v posledních pěti letech:
    Čistý zisk:
    2003 – 264,4 milionů USD
    2004 – 391,8 mil.
    2005 – 494,5 mil.
    2006 – 564,3 mil.
    2007 – 672,6 mil.
    aktuálně 675,7 mil

    Tedy zisky Starbucks rozhodně neklesají, nýbrž rostou. Ale to jen jako malou nstrannou korekci :-).

  6. Hospodářské noviny (28.4.2008): Podle šéfů Starbucks doplatí firma na ekonomickou krizi v USA. Údajně jsou pryč “zlaté časy”, kdy se zákazníci neodbývali malou kávou a každý utratil aspoň 4 dolary. Zisk klesne zhruba o pětinu.

  7. Dopady krize v US a zejména spotřebitelská důvěra budou nepříjemné nejen pro Starbucks, ale i pro velkou většinu US ekonomiky. Vedení SBUX situaci chápe a jejich další plán rozvoje je logický. Poprvé v historii v roce otevřou více nových provozoven mimo USA (důraz je na Asii a Evropu), než na domácím trhu. Neprofitabilní restaurace v US (hlavně v Kalifornii silně postižené realitní krizí) se budou zavírat, firma se soustředí na svůj core bussiness tedy kávu a uvede na trh nové nápoje nižší cenové kategorie. Zároveň zřídila webovou stránku určenou pro nápady a návrhy svých návštěvníků, které by případně mohla zařadit do svého programu. Osobně věřím, že Starbucks se se současnými problémy vypořádají a navrátí se do úspěšnějších časů.

  8. Jakube, jestli ono to není tím, že tyhle zisky nadnárodních společností jako třeba Starbucks přinášejí zisky i nám. Jestli pak není lepší místo spamování různých stránek a plkání o nesmyslech se začít zajímat o opravdové příležitosti. Ale doufám a přeji vám, aby vám vaše káva chutnala..

  9. Nadnarodni spolecnost nam teda urcite zisk neprinese, stejne se to casem vse rozpadne a bude zase spousta malych firem ktere se lepe prispusobuji, velka firma velke problemy… viz skupovani distributorskych firem firmou siemens medical,, vsichni zakaznici si stezuji a prechazeji k mensim firmam,,

  10. Ale ano. Každý si může koupit jejich akcie a podílet se na ziscích také. Jako akcionář několika takových společností, a nově několik týdnů i Starbucks, se na jejich zisku podílím ať už vzestupen ceny akcií nebo i případnými dividendami, které mohou nést i hezký pravidelný cash flow do kapsy.

  11. To je k smichu 😀 skoda mluvit na dnesnim trhu by se o pravidelnosti dalo uspesne pochybovat,, neni nad zisky vlastni firmy z vlastniho usili 😉

  12. Nevím o pravidelnosti čeho pochybuješ… Dividendy jsou vypláceny pravidelně nezávisle na směru pohybu ceny akcií. V US zpravidla čtvrtletně, ale jsou firmy, jako třeba PWE a další, které platí divi každý měsíc a z investované částky každý měsíc něco připlouvá zpět do mé peněženky. Čím levněji nakoupíš, tím vyšší pravidlený výnos mám. A právě dividendy vytvářejí pravidelný cash flow.
    Zcela jiná věc je samotný růst ceny akcií. To je dlouhodobá věc a to jestli teď spekulanti hýbají trhem dolů, nebo nahoru je mi srdečně jedno. Kupuji podíly v dobrých a zdravých firmách, které tvoří silné free cash flow a to mi dává velkou pravděpodobnost pozitivního vývoje. O ceny se zajímám maximálně při nákupu.
    Peníze z vlastní firmy jsou pochopitelně ok. Ale jsou-li další toky, je to ještě lepší. A ty hledám a využívám já. Peníze, které moje firma vydělá, dělají další peníze. A to už bez mého přičinění. Toť vše. Nic víc a nic míň. Možná je Ti to k smíchu, ale to je výhradně a jenom Tvoje věc.

  13. Hezký večer. Zdá se, že si svůj postoj chcete obhájit jako morálně správný tím, že z racionality Kramnika vykřešete výraz – chce vydělat za každou cenu. Nic takového nenapsal. Jedná racionálně, ne emocionálně. Mít vlastní firmu je jistě v pořádku, protože i podle Kiyosakiho je to způsob vydělávání peněz v pravém kvadrantu. Pan Kramnik je zdá se spíše orientován na Investora, ale i to je pravá strana kvadrantu. Mimochodem Warren Buffet je zejména investor, Bill Gates zejména majitel byznysu. Není tedy na místě shazovat aktivity kohokoli podle několika málo řádků, které zde napíše. Vaše reakce odhaluje mnohem více o vás samotném nežli o Kramnikovi. Přeji hezký večer, Petr Štěpánek – Dreamlife Executive

  14. Hezkou neděli. Děkuji, vystihl jste to přesně pane Štěpánek. Klíčem k finanční nezávislosti je podle Vámi zmíněného pana Kiyosakiho (i podle mého skromného pohledu) vybudování dostatečně velkého pasivního příjmu a je celkem jedno, z jakého kvadrantu (či kvadrantů) jej budeme vytvářet. Mně nejlépe vyhovují investice do akcií a tvorba cash flow z jejich dividend. Případný vzestup ceny je pak příjemným a vítaným bonusem. Na akciových investicích (nikoli tradingu, který neprovozuji!) mám rád i to, že se při analýzách jednotlivých společností dozvídám i to, kde a jak se v jednotlivých oblastech podnikání peníze berou, či naopak ztrácejí a tak si i malinko rozšiřuji své obzory :-). Pokud jde někdo na finanční nezávislost z jiné strany, založí firmu, nakoupí nemovitostvi, které pronajímá, nebo se třeba rozhodne pro nějaký multilevel marketing, je to, za předpokladu, že mu tato cesta vyhovuje, naprosto rovnocenná cesta k té mojí a přeji na ní každému pouze úspěch.

  15. možná, kdyby jste ty kvadranty přestal považovat za pitomosti, tak by jste nemusel pracovat nebo mohl pracovat jenom kdy by se vám chtělo a měl by jste potom i čas přemýšlet nad obsahem svých příspěvků zde 🙂 přeji hodně úspěchů 🙂

  16. Delam praci co me bavi kdybych mel byt jako rentier a nemusel defacto nic delat a sypali by se mi penize(potom touzi vetsina z vas) tak to bych neprezil, mam svou praci jako konicek,, a vynasi mi slusne penize koupit si muzu co chci, tak nepremyslim nad kvadranty,,, treba z toho hosi nekdy vyrostete,, pekny den preji 🙂

  17. preci jen kvadranty MB(BO) a I jsou zajimave hlavne o budoucna a ve chvili, kdy praci, kterou delate nemuzete vykonavat… take si vydelam prijemne penize, ale ve chvili, kdy onemocnim na mesic jdu dom s 8000 hrubeho… to uz jde pomalu o zivot s tim, jake mam mesicni naklady…jasne, nejakou rezervu mam:-)

  18. tak aspon sem se od srdce zasmal:-D, jinak kdyz holt onemocnim tak se nic nemeni pac jsem majitel firmy takze me nejaka nemoc stejne nejak neodrovna

  19. Všiml jsem si, že se tady v té malé při vlastně na všem v důsledku shodnete až na jednu věc … nemůžete se shodnout na tom, že se shodujete 🙂 Holt bude asi mezi čtenáři hodně dominantních osobností 🙂

  20. Koukám, že je to tady samý úspěšný investor do akcií, úspěšný podnikatel a investor do realit. Proč tedy v tomto státě 65% lidí vydělává míň než 17 000 Kč čistého měsíčně? Proč přes 50 000 Kč čistého vydělává jen 7% lidí v této zemi? Kolik je v ČR lidí s čistým majetkem přes 20 mil. Kč? 20 000 ? A lidí, kteří opravdu nemusí pracovat a žít jen z pasivních příjmů?

  21. Přece není důležité, kde jsi dnes, ale kde chceš být a kde budeš. Proč se nebavit o úspěchu, když ho chceme? Dovolím si přirovnání: Také jsi určitě mluvil s kámošema o tom, jaký musí být sex úžasný a přitom jsi byl panic…

  22. Odpověď je jednoduchá, Dreamlife.cz ode dne vzniku vidělo 564 643 absolutně jedinečných návštěvníků (dle auditu Google Analytics), česká internetová populace nad 16 let čítá přes 4 miliony hlav (dle zprávy ČTÚ). I kdyby všichni naši čtenáři a návštěvníci pocházeli z ČR, jednalo by se o podíl 14%. Takže s nadsázkou máme ještě minimálně 21procentní rezervu návštěvníků z celkové populace 😉 Podle informací, které máme z komunikace s našimi čtenáři, tak opravdu u našich pravidelných čtenářů velmi často převládá filozofie cesty úspěchu budováním pasivních příjmů, investováním nebo podnikáním. Samozřejmě, jsou tu tací, kteří na svých cílech teprve pracují, ale i tací, kteří takových cílů již dosáhli. Všem přejeme mnoho úspěchů, a těm kteří jich již dosáhli upřímně gratulujeme. Pevně věříme, že náš magazín má a bude mít vliv na formování takovýchto osobností. To je naším údělem, závazkem a zodpovědností. Mnoho úspěchů do nového týdne přeje Tomáš Novotný, jednatel a šéfredaktor Dreamlife.cz

  23. myslite internetove pocitadlo? 😀 nazyvejme veci pravymi jmeny a nehrajme si na na to co nejsme ;-))))),, mimochodem s pocty navstevniku papir snese vsechno;-))

  24. je mi to v podstate jedno, ale netusil jsem ze se da u firmy Google objednat audit,,, pokud ovsem nemate pouze na jednotlivych strankach umisteny trackery od google analytics, coz nema s auditem absolutne nic spolecneho,,, jde mi jen o voleni spravnych slov

  25. Ano, v tom případě máte pravdu, zejména pokud jste zvyklý na naprosto exaktní terminologii, pak slovo audit je zcela mimo mísu – jelikož v původním slova smyslu patří pouze a výhradně do oboru účetnictví. Nicméně je naprosto běžné, že se slovem audit označuje jakékoliv nezávislé ověřování pravdivosti nebo nezávislé měření s cílem eliminace chyb (nebo případných podvodů). I proto prezentujeme měření návštěvnosti na Toplistu společně s paralelním měřením pomocí Google Analytics jako auditing. Myslím, že v tomto kontextu není slovní spojení “audit návštěvnosti” ani zavádějící, ani nesprávný, natož nevhodný. Nemluvě o faktu, že v souvislosti s profesionálním nástrojem Google Analytics zmiňují slovní spojení “auditing návštěvnosti” (česky i anglicky) jak profesionálové, tak i publicisté a další uživatelé napříč celým internetovým spektrem. Samozřejmě se Vám však za nepřesné vyjádření omlouvám, neměl jsem v úmyslu ani Vás ani nikoho jiného mystifikovat. Děkuji, s pozdravem Tomáš Novotný

  26. Jakožto profesionál (pokud je profesionál ten, který se daným oborem živí 🙂 si dovolím jednu poznámečku – Google Analytics můžeme s klidným svědomím označovat za pokročilejší audit návštěvnosti a běžně se tak v čechách i na světě děje. Tzn. ten obrat byl z mého pohledu použitý naprosto správně 🙂 Radek Botoš – realizace projektů – Breezy New Media

  27. Včerejší výsledky na NYSE:
    Starbucks Corporation:
    SBUX +1,83%
    Tržby za minulý rok vzrostly o víc než 2 mld USD
    A čistý zisk o více než 100 mil.!
    Takže si myslím že SBUX ani zdaleka není v krizi, naopka že se mu dost daří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here