Neúspěch: Žádaný průvodce všech vítězů

6
2671
Thomas A. Edison objevil přes 2000 způsobů, jak nevyrobit žárovku. Až poté rozluštil ten jeden, kterým ji vynalézt lze. Páni, posbíral dva tisíce neúspěchů. Tak to byl nejspíš velmi neúspěšný, že? Ba naopak. Podívejte se v noci kolem sebe, na strop, na protější dům, na ulice lemované pouličními lampami. Napovídá snad noční osvětlená atmosféra tomu, že byl pan Edison neúspěšný ztroskotanec? Není důležité, kolik špatných cest našel. Vytrval a prošlapal se k té správné, to jediné se počítá! Nevíme, jak dlouho to potrvá, ale když vydržíte nezbytně dlouho, konečný výsledek masivně předčí veškeré neúspěchy, kterými jste si po cestě prošli! V porovnání s finálním vítězstvím a s dosažením cíle, jsou ty drobné drápky překážek a neúspěchů titěrné, až směšné. Upadají do čiré temnoty zapomnění, kam je uvrhla oslňující záře dosaženého vrcholu.
Ve chvílích dočasné porážky bývá obtížné vidět události takovým pohledem. Je však potřeba si uvědomit, že překážky a údolí jsou místem, kde rosteme nejvíce. Neúspěchem nám chce život vzkázat, že zde potřebujeme růst, abychom byli hodni dalšího posunu vpřed. Neúspěchy, přesněji jejich zdolávání, nás činí silnějšími. Vycházíme z bažin ztroskotání a vydáváme se na další cestu vzhůru, odolnější než kdy předtím! A tak je třeba na problémy a klopýtnutí na cestě pohlížet.
Kdybychom to vzdali při prvním pádu, nikdy bychom se nenaučili chodit! Nemotorné pády na zadek byly nutné k rozvinutí nezbytných dovedností. „Aha, když dám tuhle věc (nohu) moc dopředu, spadnu na bok. Vida! Jakmile se moc zakloním, neudrží mě ty věci na místě a bolí to pak vzadu.“ Dostáváme zpětnou vazbu! A ničím jiným zdánlivé neúspěchy ani nejsou. Ukazují nám následky našich činů. Dávají nám možnost opravit svou aktivitu, nastavit plachty jiným směrem. A tak padáme. Znova! A zase přímo na zadek! Až najednou, krůček po krůčku, dosahujeme cíle. Chodíme! Eliminovali jsme všechny způsoby, které obvykle končí tvrdým nárazem o podlahu a jsme schopni plynulého pohybu za podpory úsměvů dojaté maminky.
Vzpomeňte si například na středoškolské testy, kde bylo několik možných odpovědí a jen jedna správná. Pokud odpověď znáte, neváháte a zakroužkujete ji. Když si však nejste jistí, k čemu sáhnete? Vylučovací metoda! A to je další synonymum neúspěchu. Vylučuje postranní cesty a udržuje nás ve správném směru. Vždyť neúspěch je skvělý!  Je to výtečný učitel zpravidla nesoucí hodnotnou lekci. Proto se radujte, až opět zaklepe na vaše dveře. Respektujte ho. Odmění se vám další indicií, bez které se nehnete dál. Musíte být jen ochotní ji hledat a najít!   
My lidé si často myslíme, že jsme sami, kdo zažívá neúspěchy. Pak buďte ubezpečeni, že se nacházíte ve stoprocentní menšině. Všichni je zažívají! A to je další skvělá zpráva! Nemusíte jich prožít tolik, protože si můžete vypůjčit neúspěchy ostatních. Vytáhnout si z nich poučení pro sebe. To je jeden z důvodů, proč úspěšní studují další úspěšné lidi, čtou jejich knihy, poslouchají audionahrávky, účastní se seminářů a konferencí. Pokud jste lovci zkratek, pak začněte u té nejefektivnější – učte se z příběhů vítězů!
Věříme, že po dnešku začnete k drobným neúspěchům přistupovat jako ke stavebnímu materiálu, z něhož zbudujete svůj charakter vítěze. Až vás příště potká těžší období a budete mít svírající nutkání vytrhat si vlasy, zastavte na okamžik a vzpomeňte si na následující větu: „Překážky nejsou bariérou úspěchu. Jsou jeho podmínkou!“ Udělají z vás člověka, který si zaslouží vlastnit vytyčený cíl. Vy totiž nikdy nebudete mít své sny! Jen člověk, ve kterého urostete skrze překážky a neúspěchy, je jich hoden!

6 KOMENTÁŘE

  1. Díky za skvělý článek, pomáhá mi udržovat nadšení, které jsem si nastavil… a musím se podělit alespon s tím, jak si ted užívám každé ráno v práci… rano si pustim motivacni nahravku a prijdu do prace s naprosto skvelou naladou, pak kdyz slysim kolegy, dostanu jeste lepsi naladu, protoze oni si stale na neco stezuji a ja vim, ze me nedokazou stahnout dolu:-)

  2. Wau!!! Pane Musile, musím říct, že vaše reakce pro změnu nadchla mě. Především si nesmírně vážíme zpětné vazby čtenářů, je pro nás klíčová. A také díky za motivační část příspěvku, ze které si všichni můžeme odnést příklad a ponaučení. Přeji vám, ať se takový váš postoj v důsledku ještě více násobí. Úspěšný den přeje Michal Kreslík, redaktor Dreamlife.

  3. Nebojte se pádů. Až jestli se někdy ocitnete až na dně, poděkujte Bohu za tuto příležitost. Ze dna se totiž nejlépe odráží vzhůru.

  4. Dakujem za vyborne napisany clanok, velmi ma povzbudil. Momentalne zazivam vela neuspechov, kedze sa snazim ist za svojim snom, neustale padam a znovu vstavam. Vsimla som si, ze sa zlepsujem a to mi dodava dalsiu odvahu. Dakujem.

  5. moc pekny clanek. Nahodou jsem se k nemu dostal, kdyz jsem se začal o neúspěch více zajímat. Vytvořil jsem i menší web, kde rád uvítám Vaše příběhy.
    Jen tak dál!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here