Jak již bylo řečeno, pro Evropany je Chorvatsko již poměrně dobře známou oblastí, nicméně ti, kteří nebydlí přímo na starém kontinentu tuto zemi teprve začínají objevovat. Není to žádné překvapení, vzpomeňme si například na bohatou historii, již připomínají středověká opevněná městečka a další historické památky, krásnou přírodu i vynikající rozmanitou kuchyni, která je k dostání po celém pobřeží lemovaném malými ostrůvky. Chorvatsko toho zkrátka může nabídnout mnoho, a to jak turistům, tak i lidem toužícím po pěkném vlastním domku na pláži. A že tam těch pláží mají: když započteme i ostrovy, délka pobřeží dosahuje téměř 6000 km!
Nikdo se proto moc nediví, že o nemovitosti na chorvatském území je nebývalý zájem a výsledkem stoupající poptávky jsou i spoupající ceny. Narozdíl od ostatních zemí v této oblasti, které chtějí přilákat turisty za každou cenu, se ale Chorvatsko nadále snaží zachovat stále stejnou a nezkaženou tvář svých přímořských oblastí. „Chorvatsko je stále vyhledávanější mezi bohatšími klienty,“ tvrdí realitní agent Andreas Dussmann, „Istrie byla například až do druhé světové války pod vládou Itálie. Teď je to v podstatě Itálie před dvaceti lety. Chorvatsko se nezaměřuje na masovou turistiku jako Bulharsko nebo Turecko. Jeho přísné omezující zákony z něho postupně tvoří elitní destinaci, preferující kvalitu před kvantitou.“
Aktuální poptávka proudí na chorvatské realitní trhy hlavně z evropských vyspělých států z důvodu snadné dostupnosti ať už letadlem, nebo i autem. 59 procent všech zahraničních zájemců pochází z Německa, 19 procent z Rakouska a o pomyslné třetí místo se dělí Maďarsko a Velká Británie, oboje se čtyřmi procenty.
Mezi nejžádanějšími nemovitostmi jsou moderní apartmány v blízkosti pláží, nebo naopak kamenné vily s vlastním bazénem ve vnitrozemí. I přes vzrůstající poptávku ceny domů zůstávají hluboko pod evropským průměrem. „Ceny se za posledních pět let zdvojnásobily,“ říká Dussmann, „ale v porovnání s ostatními středomořskými destinacemi jsou stále velice příznivé. Obecně řečeno, luxusní nemovitost v Chorvatsku se dá pořídit za 4000 dolarů (70 tisíc kč)/m2, ale například v Toskánsku už za 7000 dolarů (120 tisíc kč)/m2.“ Čtyřpokojová vila v Chorvatsku vás tak vyjde na 690 000 dolarů (12 milionů kč), zatímco cena velkého venkovského sídla s vlastní vinicí se vyšplhá až na 2 miliony dolarů (34 milionů kč).
„Mnoho investorů kupuje velké čtyřpokojové vily s bazény, které pak celé léto pronajímají za 4000 dolarů týdně. Zahraniční majitelé vetšinou stráví ve svém domě dva až tři týdny a po zbytek sezóny je nabízejí k pronájmu. Roční příjem pak může dosáhnout až 55 000 dolarů (více než 900 tisíc kč).“
Realitní makléři očekávají další růst cen spojený s blížícím se vstupem Chorvatska do Evropské unie. Předpokládaný vývoj cen se údajně má pohybovat mezi 25 a 30 procenty, a proto se nedoporučuje s koupí vaší nové nemovitosti příliš otálet. A až se za pár let zdejší ceny vyšplhají na evropský standard, vy se budete jen spokojeně usmívat z lehátka u bazénu své chorvatské vilky a mnout si ruce nad podařenou investicí.