Šestice způsobů, jak si trvale udržet motivaci

2
2957
Udržujte každodenní motivaci
Jednou dostal Zig Ziglar připomínku ke své práci motivátora: „Přicházíte, zvednete lidi ze židlí a nadchnete je, ale pak odejdete a motivace se vytratí. Jednoduše nevydrží dlouho a je třeba, aby pak přišel někdo další a namotivoval nás znovu.“ A odpověď byla snadnější a přímočařejší než se mohlo z otázky zdát: „S koupelí je to stejné, přesto se nám zdá být dobrý nápad koupat se každý den. Je tedy pravda, že žádná motivace netrvá věčně.“
A stejně jako s péčí o vlastní zevnějšek je třeba dbát i o naše psychické rozložení a motivaci. Pokud si uvědomíte, že dlouhodobá motivace je něco, co je potřeba každodenně udržovat a obnovovat, jste na dobré cestě k úspěchu.
Mějte jasné vize o svém životě
Slovo motivace vychází z kořenů slova motiv, a při vysvětlení slova motiv se dozvíme, že motiv je důvod k činům. Srozumitelné. Toto je pravé opodstatnění pro porozumění slova motivace a důvodům, proč si motivaci udržovat dlouhodobě, chceme-li něčeho dosáhnout. A jsme na dobré cestě, abychom měli jak využít motivaci, je třeba mít vize, představy o své budoucnosti, vize, čeho a jak chceme dosáhnout. A tyto vize musí být dostatečně zřetelné a současně dostatečně veliké, aby udržely vaši motivaci a důvody k motivaci.
Vizí může být cokoliv, může to být dosažení určité příjmové hladiny – výrazně vyšší než současné, dosažení vzdělání nebo vytvoření něčeho, co naplní vaše představy a sny. Může to být nová firma, nová investice, nový byznys… Cokoliv si dokážete představit a k čemukoliv vede cesta překonávání překážek, ale kde je na konci odměna v jakékoliv podobě.
Pohánějte své touhy
Velká část motivace jsou emoce. Vědci sice přesně neví, jak motivace nebo emoce přesně fungují, ale všichni víme, že fungují a že je vhodné i příjemné je využít pro pozitivní účel a dosahování vlastních úspěchů a cílů. Emoce jsou nesmírně silnou hnací silou. Vášeň i touha jsou ryzí emoce, proto je pohánějte a dodávejte jim palivo. Mohli byste si říct, že chcete fungovat na základě logiky a racionality, ale zapracujte i na své touze! Stanovte si cíle i kurz cesty a využijte mocný nástroj vlastních emocí, aby se stal výhodou na vaší straně při zdolávání překážek a pokořování nových osobních hranic.
Pracujte tvrdě a vytrvale pro dosažení výsledků
Můžete svou motivaci vybudovat na dosahování výsledků. Čím více pracujete, tím více výsledků máte a s větším a větším počtem výsledků budete mít chuť a touhu dosahovat dalších a dalších. Znáte přece, že s jídlem roste chuť. Sami tak budete stimulovat vlastní motivaci.
Zajistěte si materiály a myšlenky
Nechejte se inspirovat, poslouchejte motivační řečníky, čtěte inspirující knihy nebo příběhy, vnímejte úspěchy ostatních, vzdělávejte se, poslouchejte povzbuzující hudbu, nechte se unášet pozitivním vlivem a nasávejte správnou atmosféru. Cokoliv vás dokáže nabudit, používejte to pro svůj prospěch a jako vlastní výhodu pro pokračování na cestě za úspěchem.
Využívejte příležitosti
Jednou vám bude vše klapat a vycházet, jindy zase ne. To jsou cykly života a nelamte si s tím hlavu, když věci nevycházejí, pokuste se zaměřit na jinou činnost nebo vzdělávání, přesměrujte svou pozornost na jiné cíle a následně se vraťte k původní činnosti. Ale jakmile do sebe soukolí zapadne a váš hnací motor začne unášet toto soukolí, využijte té síly a neustávejte. Využijte příležitosti, pracujte na maximum a získávejte výsledky s menšími výdaji energie než v dobu nepříznivou. Dostaňte se na tuto pozitivní vlnu a svezte se po ní přímo k úspěchu! Nenechte si takový příležitostný moment utéci.
Tyto jednoduché a snadno využitelné principy stvoří divy, zakomponujte je do svého každodenního života stejně jako fyzickou hygienu. I ta psychická je nezbytná, nepodceňujte sílu vlastního mozku, vědomí a emocí. Udržujte si dlouhodobou motivaci, může vám dokonce změnit život! Je jen na vás, jak moc necháte sami sebe pracovat pro vlastní prospěch a úspěch. Nečekejte, dejte se do díla!

2 KOMENTÁŘE

  1. Stanovte si své cíle, rozdělte je dle časových úseků na krátkodobé (splnitelné v rozmezí týdne až 3 měsíců), střednědobé (3-12 měsíců) a dlouhodobější vize. Neustále je doplňujte, každý den na ně myslete, sežeňte si obrázky materiálních cílů (vizualizace), představujte si, že už se to stalo, že jste dosáhli některého svého cíle, tvrdě na tom pracujte a než se nadějete, sen se stane skutečností. Začněte s malými cíly a velikost Vašich dalších poroste úměrně s Vaším úspěchem. Tak nečekejte a pusťte se do toho!

  2. myslim, ze kto pozna iva tomana, tak uz dobre vie, kde je problem 😉 nechcem propagovat nejake produkty na tejto stranke – ale pravda je prosta – kto pozaduje motivaciu zvenci (od nejakeho motivatora), tak to stejne nikam nedosiahne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here