Chudoba ve světě: Pohled na druhou stranu mince

6
2571
Je to štěstí, nebo osud, že jsme se narodili v části světa, která je takto rozvinutá a dostává se nám všeho, co ke svým životům potřebujeme? A přesto si stěžujeme. Ano, v pořádku je konstruktivní kritika a touha něco dokázat, ale stížnosti nejsou na místě. Mnohdy si totiž rozdíly nedokážeme ani představit. Víme, že ve světě chybí voda, že se šíří vražedné nemoci, že na následky hladomoru nebo přírodních neštěstí umírají miliony lidí, ale stále nám to nedochází. Ani na vlastní oči totiž lidé nechtějí těmto rozdílům uvěřit.
O jakých rozdílech tu mluvíme? Začněme zvolna konstatováním o spotřebě světové produkce, v našich očích a dle našeho vnímání je relativně pochopitelné, že 76,6% světové výroby je spotřebováno 20% populace… zbývajících 21,9% a 1,5% si rozdělí 60%, resp. 20% populace. Tento zákon se přece učíme od základní školy, a proto toužíme po úspěchu. Je tento princip ale opravdu tak pravdivý a správný?
Lidstvo vstoupilo mohutnými oslavami a plno očekávání do 21. století, na miliardu negramotných lidí se v tu chvíli zapomnělo. Sledovali jsme ohňostroje, oslavy, bujaré večírky po celém světě, celebrity se zářnými úsměvy, politiky se sliby a prohlášeními, konzumovali jsme vše, co nám svět nabízí a bylo tak těžké si představit, že mezitím v jiných částech světa trpělo více než miliarda lidí nedostatkem vody a 1,6 miliardy lidí bylo bez neviditelného, pro nás však samozřejmého pomocníka jménem elektřina.
Nejvíce alarmující situace a pravděpodobně nejcitlivější téma jsou děti. Těch máme na světě 2,2 miliardy, nicméně každé druhé dítě trpí chudobou. 640 milionů dětí nemá kde bydlet, 400 milionů dětí nemá přístup k bezpečnému vodnímu zdroji, 270 milionů dětí neví, co to znamená lékařská péče, 121 milionům dětí se nedostává žádného vzdělání.
A další neuvěřitelná čísla, která jsou mimo schopnosti naší představivosti a možností pochopení, nebo vůbec jakékoliv šance empatie následují. V roce 2003 zemřelo přes 10 milionů dětí dříve, než dosáhly svého pátého roku života, stejný počet dětí, jako má Francie, Německo, Itálie a Řecko dohromady. 1,4 milionu dětí každoročně umírá pro nedostatek vody… 2,2 milionů dětí umírá, jelikož jim chybí základní očkování, 15 milionů dětí osiřelo následkem nemoci HIV/AIDS, které podlehli jejich rodiče – populace dětí Velké Británie a Německa dohromady.
Pokud se vrátíme zpět do řeči peněz, i když to nyní zní značně pateticky, je neuvěřitelné, že 41 nejchudších zemí světa, které představují více než půl miliardy lidí, dosahují nižšího hrubého domácího produktu (HDP), než je celkové bohatství 7 nejbohatších lidí světa dohromady. Necelých 500 nejbohatších lidí světa (0,000008%) drží majetek v hodnotě přes 7% světového HDP a současně se jedná o dvojnásobek HDP vyprodukovaného 2,4 miliardou lidí. A nepoměr roste. V roce 1820 byl poměr mezi bohatými a chudými státy 3 ku 1, v roce 1992 to bylo již 72 ku 1…

6 KOMENTÁŘE

  1. Při čtení těchto cifer mi až běhal mráz po zádech. Z čeho se ale cítím nejhůř je to, že mě vůbec nenapadá, jak bych takovou situaci řešil, kdybych k tomu měl moc. Charita sama o sobě tuhle sitaci nevyřeší. Nebo že bychom se měli spolehnout na vlády nejbohatších zemí světa??? Ty zatím žádné zlepšení nepřinesli. Zná tedy někdo způsob, jak tuhle hrozivou statistiku alespoň o něco zlepšit???

  2. Když tohle člověk čte, tak se snad ani nechce věřit tomu jak si vlastně skvěle žijeme v našich poměrech, nicméně bych si rád položil jednu otázku. Kdo vlasně může za tuhle nastolenou situaci? je to tím, že bohatí jsou moc rozmlsaní a chtějí stále více, chudí se nedokáží přizpůsobit nebo je snad okolní svět tak slepý a krom sebe nevidí nic jiného? jedno je jisté a to, že pravdu asi nezjistím,ale tuto otázku bysi měl položit každý a maximální mírou kterou je schopen by k řešení situace měl přimět.

  3. No taky to neni jen o vyspělém světě…dokud v těchto zemích budou vládnout ruzní diktátoři,muslimští a komunističtí fanatici tak stejně jakákoliv větší, at už finanční nebo materiální pomoc skončí u vedení státu a armády..a ti nejpotřebnější zase utřou..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here