Luxusní ubytování pro troufalé, třetí část: Rwanda

0
1393

Na taková slova lákají do Rwandy turisty vznikající webové servery zaměřené na cestovní ruch v této zemi. Sofistikovaná superlativa střídají oslavné ódy a budí tak dojem nezkaženého ráje uprostřed africké divočiny. Pod touto rouškou se však ukrývá děsivá minulost země poznamenaná nedávnou občanskou válkou a tragickou genocidou obyvatel.

Léta budovaná nenávist mezi dvěma znešvářenými etnickými skupinami, z nichž jedna vyznávala islám a druhá křesťanství, vyvrcholila v posledním desetiletí minulého století. Obrovská vlna násilí začala v hlavním městě Kigali, ale velmi rychle se rozšířila i do okolních oblastí. Do otřesného kolotoče bylo zataženo i civilní obyvatelstvo, z nichž ti šťastnější nalezli azyl v sousedních zemích. S hrůzným výsledkem 800 000 mrtvých se tato genocida zařadila po bok těch nejděsivějších událostí minulého století.

V zemi, která je velikostí své populace blízká České republice, se vinou krvavého řádění zhroutila i veškerá ekonomika. Ačkoli dál vyváží suroviny, jako je káva a čaj, veškeré ostatní zboží musí dovážet. Možná i proto se vedení země rozhodlo jako kompenzaci nabídnout svou zemi turistům a zprostředkovat jim tak nekonečná panoramata vysokých hor obklopených neproniknutelnou džunglí, v níž se ukrývá posledních pár druhů zmiňované gorily horské.

Populární turistický server Lonely Planet doporučuje několik míst, které by vám během návštěvy rozhodně neměly uniknout. Patří mezi ně národní parky Nyungwe Forest – domov obrovského množství nejrůznějších opic všetně šimpanzů a Parc National des Volcans, kde ve volné přírodě žijí právě gorily. Za návštěvu stojí i pobřeží Gisenyi kvůli úchvatným nezkaženým plážím. A samozřejmě byste si neměli nechat ujít ani pietní místo Kigali Memorial Centre, které připomíná tragickou historii minulých let.

Právě v blízkosti parku Parc National des Volcans se nachází kolonie chatek Sabyinyo Silverback Lodge navržených v tradičních afrických odstínech plných sytých výrazných barev. Chaty stojí na svahu a otevírají překrásný výhled na protější zamlžené kopce. Za 500 dolarů poskytuje středisko organizované výpravy do míst, kde se horské gorily scházejí. Další výpravy se zase vydávají po stopách zlatých opic do blízkých lesů.

Sabyinyo Silverback Lodge jako člen místní komunity ze svých zisků hradí poplatky určené na zachování místní nezkažené přírody a podporu lokálních obyvatel v mnoha ohledech jejich života. Cena za jednu noc se pohybuje kolem 400 dolarů na osobu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here