Rolls Royce: Toto není automobil…

0
1874
Rodokmen sahající více jak sto let do minulosti, pověst toho nejlepšího na čtyřech kolech, co lze za peníze získat a skoro hmatatelné vzrušení nad jeho přítomností, kdekoliv se objeví. Je mnoho slov, kterými by se dal Rolls Royce popsat, ovšem pravda je pouze jedna – abyste vystihli jeho duši, nemůžete napsat článek… Museli byste napsat báseň!
Protože básně nejsou naši doménou, nahlédneme pod pokličku tomuto britskému aristokratovi a prozkoumáme pár pravidel, které se zákazník zavazuje dodržovat, když mu Rolls Royce říká Sire. Vůz musí být udržován neustále čistý a vyleštěný. O pár řádků dál čteme: …šofér musí být vždy bezvadně oblečen. Zdá se vám to přehnané a přemýšlíte, jakým právem vám výrobce určuje, jak máte se svým majetkem nakládat? Stejným právem, díky kterému v dokumentu naleznete i tuto větu: Vůz nesmí být za žádných okolností tažen jiným autem, nebo dokonce zvířecím potahem. Řidič musí udělat vše pro to, aby poškozený vůz nikdo neviděl.
Jak je vůbec možné, něco tak vznešeného vyrobit? Nejprve potřebujete ty nejlepší suroviny. Kůže v interiéru pochází ze speciálně vyšlechtěných krav, chovaných daleko od civilizace, na přírodní prvky se spotřebuje přes 5 m2 dřeva, jehož každý kousek je ručně kontrolován, a konečně si lze zvolit dekorace z perleti, zlata nebo stříbra. Když máte perfektní materiál, potřebujete také zručné pracovníky. Na dvě stě různých polotovarů se v rukou řemeslníků proměňuje za pomocí 150 metrů svarů v hliníkový rám, dvakrát pevnější než ten, který používá F1. Stroje ho následně v mžiku nastříkají barvou, poté lakem a konečně lidé věnují dalších šest hodin leštění a uhlazování, aby byl povrch naprosto perfektní. S celkovou hmotností nástřiku přes 48 kg si můžete být jistí, že za sto let vaši potomci uvidí naprosto identický barevný odstín a lesk jako v den, kdy jste ho poprvé spatřili vy.
Další dvě hodiny technici usazují 6,75 litrů, 48 ventilů na 12 válcích a 453 koní do daného prostoru, aby bylo srdce vašeho nového rodinného příslušníka na pravém místě. Trochu komická je ovšem situace v momentě, když očekáváte, že si jeho tlukot v plné nádheře vychutnáte… Omyl, jediné co si můžete užít je totiž pouze absolutní ticho. Pokud si však pustíte z audio systému zvuk motoru Lamborgihini Murciélago, buďte si jistí, že 13 reproduktorů a dva subwoofery zabudované v podlaze vám zajistí opravdový sportovní zážitek!
Máte po ruce telefonní seznam? Dojděte si pro něj a potěžkejte ho v rukou. Zjistěte, kolik má stran. Hotovo? Výborně, teď máte přibližnou představu, jak velký katalog by bylo potřeba vytisknout, aby obsahoval všechnu volitelnou výbavu! Rolls Royce totiž dává k dispozici jeho specializovanou divizi Bespoke, kde není žádná výzva dostatečně náročná, aby se do ní nepustili. Oddělit přední a zadní část, prodloužit rám o několik desítek centimetrů, zabudovat humidor na doutníky, vytvořit iluzi, že místo stropu je noční obloha? Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů.
Na závěr se vraťme k původní hádance. Už víte, co je Rolls Royce, když ne auto? Věřím, že z těchto několika řádků je zřejmá odpověď. Rolls Royce, to je filozofie. Filozofie, která říká, že si zasloužíte pouze a výhradně to nejlepší…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here