Zadejte do jakéhokoliv vyhledávače heslo The Secret nebo Tajemství a vyjede vám až několik tisíc odkazů o filmu, knize a částečně i o autorce Rhondě. Ano, Tajemství se stalo největším bestsellerem roku 2007 celosvětově, ano, film zhlédlo několik milionů lidí a domácností a ano, Rhonda Byrne byla roce 2007 byla zařazena magazínem Times mezi 100 nejvlivnějších lidí, kteří utvářejí svět! ANO. Ale… jak to dokázala?
Buďme upřímní – ještě než Tajemství spatřilo světlo světa, bylo zde množství knih zabývajících se stejnou problematikou – tedy mocí našeho podvědomí, mocí vděčnosti, mocí slova a myšlenky. Pro příklad si uveďme Louise L. Hay, Josepha Murphyho nebo Napoleona Hilla. Ale teprve kniha Tajemství z této problematiky dokázala udělat zcela seriózní vědu a nechybí v žádné domácnosti!
Když se podíváme na život Rhondy Byrne, nenajdeme žádný pohádkový příběh o tom, jak se z chudé holky z Austrálie stala známá, lidmi milovaná a velice bohatá paní, která se svou pílí dostala na vrchol. Rhonda Byrne totiž vždy byla poměrně úspěšnou spisovatelkou a producentkou, která pracovala na úspěšných projektech jako Sensing Murder či Marry me. Žila si spokojeně, měla svobodné zaměstnání a ve svém oboru byla respektovaná.
Pak ale přišel ten osudný rok 2004, který Rhondu zcela potopil. Jako první rána přišla zpráva o náhlé smrti jejího otce. Její pracovní úspěchy ani vztahy jí rovněž šlapaly po štěstí a k tomu se míra dluhů jen prohlubovala. Jak sama říká, v té nejslabší chvilce sáhla po myšlenkách Wallace Wattlese a postupně odhalovala tu velkou pravdu, že SI KAŽDÝ TVOŘÍME ŽIVOT SÁM POMOCÍ NAŠEHO MYŠLENÍ. Okamžitě se rozhodla vše vyzkoušet na své tehdejší situaci, začala skládat celou vědu dohromady a … dostala nápad!
Byl to bezpochyby přímo milionový nápad a skvělý marketingový tah. Kdo z nás by ještě vůbec čekal, že se ze síly podvědomí dá vytvořit takový magnet pro lidi, že? Jak tedy Rhonda myšlenky objevila, opravdu se rozhodla je předat světu. Svět už je znal, ale málo se o ně zajímal. A film o něčem takovém tu dosud nebyl. Někteří kritici Rhondě vyčítají, že to, o čem ve slavném Tajemství píše, si skutečně nezažila, jen tomu dala krásný formát, zaplatila si reklamu a trefila se do potřeb lidí. Nicméně fascinující dopisy a příběhy čtenářů a diváků o tom, jak jim pomohla, ji přesvěčily o opaku. Tajemství mělo smysl.
Po několika měsících organizování autorka natočila příspěvky a ilustrativní příběhy s myslitely jako Jack Canfield, John Assaraf, Bob Doyle, Neale Donald Walsh a dalšími, o lidských možnostech a omezeních, o jejich tipech na úspěch, zdraví, lásku a slavnostně film uvedla na plátna kin. V její rodné Austrálii i v daleké Americe vyvolal nadšení.
A tím její sláva začala. DVD s Tajemstvím se prodaly 2 miliony kopií, knih ještě jednou tolik a zájem neutichá. Po Gratitude Book neboli knize vděčnosti vydává novinku The Secret of Power (Tajemství síly). Mnoho dalších autorů se přitom snaží na konceptu a úspěchu The Secret přiživit, a tak vznikají další odvětví různých autorů o tom, jak žít cool život (pro teenagery) nebo jak získat partnera snů… Nikomu už se však nepodařil takový obrat ani fenomén. Jsou to jen další self-help knihy v řadě…
Co tímto článkem chceme říct? Že už je jen málo neobjevených věcí. Vlastně vše už bylo objeveno dávno před tím, než jsme to objevili my. Přesto se vždy najdou prázdná místa na trhu i v lidských srdcích, která je ještě potřeba zaplnit. Tak jako to udělalo Tajemství. Stačí nápad a odvaha ho realizovat a my můžeme být zase o krůček blíž svým snům…
Rhonda Byrne přišla s otřepaným konceptem, ale podařilo se jí ho perfektně prodat. Mě tento příběh naopak potvrzuje, že na nápadu nesejde. Mnohem víc záleží na realizaci.
Mimochodem, docela dobře Secret vystihly v simpsonových (S21E02). 🙂