Fascinace týdne: Luxusní monopoly z ryzího zlata

1
1494

Slavný klenotník Sidney Mobell strávil výrobou hry celý rok po tom, co se v roce 1988 rozhodl, že se vepíše do historie deskových her zlatým písmem a vytvoří pro světový turnaj Monopoly v Londýně něco opravdu velkolepého. Postupně tvořil 23karátové hrací pole a 18karátové domky zdobené rubíny nebo v případě hotelů safíry. Třpytivý topaz ve tvaru miniaturní žárovky zdobí elektrárnu, rubínová kapka zase vodárnu. Čísla na kostkách tvoří diamanty, žetony jsou opět zlaté.

Sám Mobel odhadl hodnotu hry na neuvěřitelné 2 miliony dolarů, nicméně sám na ní nikterak nezbohatl – v roce 2003 ji věnoval muzeu Smithsonian. “Kdybych je nedaroval Smithsonovu muzeu a byl pořád jejich majitelem, neprodal bych tyhle monopoly ani za sto milionů dolarů. Kdyby mi někdo takovou částku nabídl, řekl bych mu, aby na to zapomněl. To není na prodej.”

Muzeum Smithsonian hru na dva následnující roky zapůjčilo Muzeu amerických financí. Pokud budete mít cestu do New Yorku, určitě zamiřte na Wall Street, kde toto muzeum najdete.

“Monopoly jsou pro Ameriku velmi symbolickou hrou. Byla značně zpopularizována během těžkých časů ekonomické krize ve třicátých letech minulého století. Vzhledem k tomu, že národ nyní opět čelí složitému ekonomickému období, jsem velmi rád, že zde hru máme,” uvedl ředitel finančního muzea.

1 komentář

  1. Kdybych vlastnila Monopoly z ryzího zlata
    tak bych se asi bála je někomu ukázat 🙂 Tak bych je asi pro klid duše prodala a koupila bych si raději obyčejné Monopoly a spoustu jiných her včetně Wautip 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here