Připojeni a online, ale zároveň nedostupní a odpojeni? Jakto?

0
3197

Není to tak dlouho, co nastal obrovský boom ve světě. Ve chvíli, kdy se objevil internet a další média, nikdo ještě netušil, jaká řetězová reakce se spustí. Internet skýtá tolik různých možností. Je to místo, kde si můžeme vybrat jakoukoliv identitu chceme. Je to místo, které spojuje miliony lidí po celém světě prostřednictvím sociálních sítí. Doopravdy nás ale sociální sítě a média spojují? Nebo spíše rozpojují? Není překvapením, že se lidé stávají závislými na těchto sítích. Závislí na tom, být neustále ve spojení s okolním světem.

Závislost na internetu

V 90. letech se začínalo diskutovat o tom, zdali je možné si vytvořit závislost na internetu. Byly dělány výzkumy, kde se evidovali jako závislí lidé, kteří stráví na internetu kolem 38 hodin. Jak je tomu dnes? 38 hodin týdně na internetu stráví každý druhý člověk, když nepočítáme činnost v zaměstnání. Dnes již není zvláštní hrát čtyři hodiny v kuse online hry.

Nejen, že lidé často v práci tráví čas u počítače, ale také po práci. Často slyšíme, že máme žít přítomností, ale náš životní styl spíše vypadá, jako kdybychom byly na míle vzdálení od přítomnosti. Proč máme takové tendence být neustále připojeni? Jeden z důvodů může být únik z reality.

Virtuální realita je místo, které mnoho lidí vyhledává ve svém volném čase. Každý někdy máme chvíli, když potřebujeme vypnout. Jsme unaveni z práce, ze školy a potřebujeme chvíli sami pro sebe. Potřebujeme utéct z této každodenní reality. Někdo volí hru na piano, sport, knihy, seriály. Obecně aktivity, které nás uvolní. Dnes je již běžné, že si sedneme k sociálním sítím či počítačové hře připojeni k internetu.

Běžný obraz vidíme každý den na ulicích. Míjíme lidi, kteří tam fyzicky opravdu jsou, duchem jsou však daleko odsud. Mají v uších sluchátka, telefonují nebo píšou smsky. Pro mnoho lidí je telefonu připojení online na něco velmi důležitého. Stalo se důležitou součástí jejich života. Každou minutou musí být nutně online. Co kdyby někdo napsal nebo volal a my jsme to propásli? K telefonu jako takovému si vytváříme vztah. Marketingové triky jsou udělány tak, abychom získali k věci, například k telefonu, emocionální vztah.

Mnoho psychologů sledovalo, jak se působením internetu transformovala naše identita. Zjistilo se, že internet je šikovným pomocníkem introvertům, protože díky tomu se mohou projevit ve virtuální realitě. Díky tomu, se již muži nestydí oslovit dívku, kterou by v běžném životě nikdy neoslovili. Interakce online je pro mnoho lidí přijatelnější, než opravdová komunikace tváří v tvář.

Přestože máme dnes obrovské možnosti a můžeme komunikovat s každým na míle daleko, kdekoliv a kdykoliv, může to mít na nás negativní efekt. Čím více jsme připojeni ve virtuální realitě, tím více můžeme být odpojeni v reálném životě.

Na druhé straně sociální sítě a virtuální realita nám poskytují neuvěřitelné možnosti a výhody, které dříve byly nemyslitelné. Komunikovat s přáteli a známými přes celou zeměkouli, vytvářet obchodní a business vztahy, nebo poznat svého budoucího partnera. To vše je dnes možné, a to jednoduše a rychle.  Technologie a komunikační prostředky mají obrovskou moc měnit lidské životy. Používejme tyto prostředky moudře. Využívejme je pouze k tomu, aby nás sbližovaly a pomáhaly nám vytvořit hodnotnější život.

© Petra Zápotočná

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here