Pozor! Egoista! Jak ho včas poznat?

13
33204

Přehnaný egoista umí potrápit. Bývá příliš zahleděný sám do sebe, což zpravidla nejvíce negativně pociťují jeho blízcí, neboť lásku a pozornost, kterou mu dávají, dostávají zpět ve formě předstírání, manipulace, opovržení, výčitek, nároků, ponižování, využívání… Přehnaný egoista není snadno identifikovatelný, neboť zná fráze a kličky, kterými vzbuzuje v druhých dojem pozorného, milého, laskavého, citlivého člověka s “jen” větší sebedůvěrou, náročností, ambicemi, “jinakostí”.  Jak se jím nenechat zranit, jak ho odhalit?

 

Mnoho žalu a trápení, v osobním i pracovním životě, máme zcela zbytečně. Třeba tím, bereme-li si nevhodné chování druhých příliš osobně. Ukázkovým příkladem je vztah (pracovní, osobní) s egoistou. Takovému člověku bychom neměli dávat v naší mysli velký prostor… a už vůbec bychom si ho neměli brát příliš k srdci. Jenže ne vždy ho dokážeme identifikovat. Mylný úsudek nás často drží v domnění, že jeho špatné chování je naše vina (protože on je/bude úžasný). Sebevědomí nám klesá, jemu odpouštíme vše, sobě nic. Čím víc dáváme, tím víc po nás chce. Zapomínáme, že:

Se správnými lidmi se hodnota štěstí násobí.
Ten, kdo dar daruje, sám dar, v podobě radosti, dostává.
Láska je bezpodmínečná.
Ve zdravém charakteru je slušné chování přirozené, stálé.

Pojďme se podívat na pár znaků, které nám přehnaného egoistu pomohou odhalit.

Neudrží tvář

V žalu, stresu nebo když nás nepotřebuje, změní své chování, jak se mu to hodí. Prospěchářství mu není cizí. Ne nadarmo se říká, že těžké časy odhalují člověka. Na egoistu sedí rčení:

„Kam vítr, tam plášť.“
rčení

Dříve se mazal jak med, nyní pouští jed.

Každý může mít špatný den, rozčílit se, říci/udělat něco hloupého, ale nemělo by to překročit zdravou* míru. Zdravé ego se mísí i s dávkou soucitu, pokory, svědomí, proto zpravidla nezpůsobí tak velké průšvihy a zranění, jako ego nezdravé (přehnané, bez soucitu, pokory, svědomí). Dobrý člověk dobrým zůstává, i když se nikdo nedívá. Neomlouvejme ani “náhodné” zlé chování. Dopřejme si stabilní, spolehlivé, dobré jednání.

Egoisté jsou dobří herci. Většinu lidských emoci a vlastností hrají, neboť jimi reálně nedisponují… proto jim nedělá problém vzbudit dojem (velmi často teatrálními gesty) například lítosti, změny.

Má za to, že jen on má pravdu

Jak moc si o sobě musí člověk myslet, když svůj názor pokládá za jediný světově správný a je přesvědčen, že jeho způsob života je/měl by být způsobem světové většiny? S hlavou, ve které jsou takové názory, se přeci nemůže vejít ani do žádného klobouku! Nesnažme se ho vměstnat do našeho života. I velmi moudří lidé, kupříkladu vědci, musí počítat s jistým procentem vlastní omylnosti. Nenechme názor egoisty vzrůst tak, aby byl pokládán za obecnou pravdu. Lze vědět pravdu o sobě samých nebo o reálných, prožitých věcech/faktech, avšak zbytek pravd jsou jen domněnky, které má každý člověk vlastní a jejich pravdivost nesahá dál, než za úroveň vlastní hlavy.  Vše nemusí být tak, jak se nám zdá…

Povrchnost na prvním místě

Mělké vody důležitost živočichů nacházejících se na dnech hlubokých oceánů neocení. Egoismus bývá velice povrchní, proto nedokáže ocenit hlubší věci. Ocení krásu, bohatství i příjemné chvíle, k srdci však nesahá. Egoista řeší velmi často “nedokonalosti na kráse” (ne své, cizí), zejména v hádkách, nudě nebo potřebuje-li se “vybít”. Mermomocí se snaží přetvořit okolí ke své vlastní spokojenosti. Kde se to nedaří (či nechce), to pomluví, odsoudí.

Promiskuita, nevěra, trestná činnost

Egoistovi jde o sebe samého do takové míry, že mu velmi často zcela chybí svědomí a morální rámec (obecně pravidla dodržuje spíše ze strachu z trestu než z vnitřního principu, vlastní chyby svádí na druhé). Objevují se sice i egoisté, kteří sami sebe chtějí mít za tak dobré lidi, že se chovají “ukázkově” (věrní, hodní, čestní…) a časem se z nich tím stávají altruisté, jsou ale spíše výjimeční. Na ně pasuje citát: „Opravdový egoista souhlasí dokonce s tím, aby byli jiní lidé šťastní. Pokud jsou šťastni díky jemu.“ Jules Renard. Běžný egoista má však (bohužel) hodnoty nastaveny tak, že za altruistu nemůže být považován. Štěstí druhých ho nezajímá. Po odhalení jeho her velmi často nemůže být považován ani za dobrého kamaráda, přítele, partnera.

“Já, já, jenom já!”

Narozeniny dětí, výročí s manželkou, operace bratra, slíbené vyzvednutí sestry z letiště, pomoc chorému pejskovi? Ne. Nic není tak důležité, jako kariéra egoisty, cestování egoisty, spánek egoisty, sport egoisty, potěšení egoisty… Nezdravé ego na sliby nehraje. Nelze se spoléhat na člověka, který nemá empatii, soucit, svědomí ani reálné city/lásku k druhým.

Žádá víc, než co sám dává

Vývoj, poučení, pokora, omluvy, pozornost… Vše očekává od druhých směrem k sobě samému. Má-li se něco změnit u něj, obrátí velmi často prst na druhého a řekne: “Nejdřív ale ty musíš ….” Když se tak stane, přijde další: “Ale ještě musíš… a já pak.” A znovu a znovu. Egoista je toxickou osobou, taková osoba se nemění. Mění jen taktiky a oběti.

„Potřeby ega jsou nekonečné. Ego se cítí ohrožené a bezbranné, a proto žije v neustálém strachu a pořád něco potřebuje.“
Eckhart Tolle

Poštvává jednoho proti druhému

Čínské přísloví: „Když dva se perou, třetí se směje!“ v sobě skrývá moudrost v bojích. Bohužel egoista vidí celý život (i vztahy!) jako boj. Kde spor není, tam jej vytvoří a stejně, jako v příběhu o dvou tygrech, z kterého prý přísloví vzniklo, vyčkává, kdy z toho něco vytěží. Jako bonus je sám z obliga – přesměruje pozornost jinam nebo využije hry  psychologické triangulace, kdy v hádce s druhým přibere třetího, kterého získá na svou stranu.

Příběh o dvou tygrech
Mladý lovec viděl, jak se na mýtině dva tygři perou o mrtvou krávu. Okamžitě se chtěl do boje šelem vrhnout s mečem, tygry zabít a krávu vzít. V tom ho zastavil zkušenější starší lovec: „Ne, teď ne! Trpělivě počkej. Žádný z tygrů se nevzdá. Oba chtějí krávu jen pro sebe a budou spolu zápasit, dokud jeden nepadne. Ty pokojně počkej, protože zanedlouho silnější tygr porazí slabšího, ale bude přitom sám velmi zraněný. Pak přijde tvá chvíle. Snadno pak zabiješ oba vysílené tygry a budeš mít i krávu.“ Mladý lovec poslechl, vyčkal, zabil oba vysílené tygry a získal maso z krávy pro sebe.

Může být i agresivní

Snaha vše a všechny kontrolovat a prosadit svou vůli za každou cenu nezřídka kdy vyústí v hysterii nebo agresivitu. Je-li hranice slušnosti či lidskosti (kvůli nezdravému ego či jinému problémů) překročena, musíme přistupovat k takovému člověku jako k agresorovi. 

Opravdu velké, tedy nezdravé ego může být součástí i psychopatické poruchy. Z některých lidí se stanou egoisté například díky úspěchu, postavení… Někteří to mají v sobě již od dětství. O tom, zda jde velkého egoistu změnit, lze vést diskuze, nikoli však vést s takovým člověkem život (především dlouhodobě, jeví-li se jeho stav neměnný). Kombinace většího ega s narcismem, sobectvím, pýchou nebo výše zmínkou agresivitou představuje přinejmenším nemilý a problémový charakter* pro vztah i business.

Zdravé ego však není na škodu, má mnoho výhod (nejdříve stejně musíme mít rádi sami sebe, pak teprve můžeme mít rádi druhé), každý ho (v různé míře, v různé formě) má, ale mělo by být zdravé, pod kontrolou, vyváženo láskou, empatií, soucitem, starostlivostí, ohleduplností, slušností, spolehlivostí…

Čtěte také: Co s blbci a S kým se dohodnout a s kým to vzdát?

13 KOMENTÁŘE

 1. Zdravím, měl jsem takovou přítelkyní, po 4letech vztah skončil, hodně mně to mrzelo a stale jsem kladl za vinu. Stále jsem hledal co a proč stalo. Vubec nic se nestalo.., tady v tom.článku jsem našel odpověď na spoustu otázek které jsem neuměl vysvětlit. Ted chápu proč mi vsichni okolo říkali a říkají: buď rád, že je pryč.., to by tě přivedla do blazince. A maji pravdu. Děkují za článek a přeji hezký den Petr

  • Dobrý den,
   děkuji, za zpětnou vazbu. Jsem ráda, že článek mohl být nápomocný… 🙂
   Ať se Vám daří a ať Vám do života vstoupí taková láska (opravdová, zdravá, LASKAvá), jakou si Vaše srdce přeje a zaslouží! ♥

 2. Zajímavé čtení. V současné době řeším dva problémové vztahy, partnerský a pracovní. Některé popsané vlastnosti sedí na oba, některé ani na jednoho, či některé víc a některé méně. Usuzuji tak, a v článku to je lehce zmíněno, že nic není černobílé, a že není egoista jako egoista.
  Jelikož chci oba tyto problémové vztahy vyřešit, budu muset nastudovat více.

  • Děkuji, Tomáši! 🙂 Máte pravdu, nic není černobílé.
   Při řešení takových vztahů je důležité, aby je chtěly vyřešit obě strany, pak je vyřešení/vyladění možné…
   Přeji mnoho štěstí, ať to dopadne tak, jak si přejete! ♥

 3. Ďakujem za skvelý článok, momentálne prechádzam obdobím, v ktorom som nevedela ako ďalej, stále som čakala dúfala verila, hľadala som kde som spravila chybu, vďaka vášmu článku viem, že čakanie nemá zmysel. Konecne som vedela pomenovať osobnosť svojho partnera. Neverila som ze je egoista, keďže rad pomáha, väčšinou všetkým ostatným len nie mne. Ale už viem ze u egoistov sa to môže takto javiť. Bože môj som tak šťastná, cítim znovuzrodenie. Spadlo zo mňa bremeno. Môžem sa odstrihnut a ísť ďalej. Veľké ďakujem

  • Já děkuji za krásnou reakci! Moc mě těší, že článek pomáhá…
   Přeji, ať se Vám daří a máte na nové svěží cestě vše, co si Vaše srdce přeje ♥

 4. Dobry den, chtela jsem se zeptat na jednu otazku a snazim se konecne prijit na to, ze tento rozchod nebyla ma chyba….poznala jsem pred necelym rokem chlapa…. skvely, snazil se hrozne moc…. ja byla v tu dobu zamilovana jinde a on to vedel a respektoval. I tak chtel se mnou travit cas a ze pro to udela vse.. jak by mne rozmazloval, chtel takovou zenskou atd( nikdy mi nekoupil vlastne nic)…skoro po 14 dnech mi psal, ze mne miluje, jestli bych si ho vzala, ze by byl nejstastnejsi… ze by nam to obema pomohlo a sklidnili se…. davala jsem mu najevo to, ze ho zacinam mit rada, snazila se……. ale i tak jsem do toho jeste nechtela jit naplno… cca po 2,5 -3 mesicich mi doslo, ze chci byt s nim a ze ho miluji…… postupne jsem videla, ze prestava mit zajem….. uz neposilal tolik sve fotky, vlastne prestal chtit sex…. zjistila jsem, ze mne podvadi….. pomalu mi za to jeste otevrel dvere( zadna snaha neco vysvetlit, omluvit se)…. odesla jsem a strasne si vycitala, ze je to ma chyba, ze jsem ho nechala dlouho cekat, obcas ho odmitala, mluvila o tamtom jinem a ze ho vlastne chapu…. chtela jsem vse napravit a chtela ho zpet….. nechtel , at tlacim a dam tomu cas…. nakonec jsme spolu byli, ale sex vlastne nefungoval, o vse jsem se starala a on si niceho nevazil…( kdyz jsem rekla, ze me trapi, jak je odtazity atd… tak byl nastvany, ze neco resim a nechtel se o tom bavit-na zacatku, cokoli mi vadilo, okamzite menil , resul…). doma se ke me choval hezky, ale odjel z baraku, vsude online a me nenapsal a nic.. kdyz jsem odjela ja a videl,ze jsem odtazita, tak najednou napsal, ze se na mne tesi… kazde ranu pusa, byl mily…… jenze jsem prisla na to, ze mne podvadi opet ( i si za to plati… vzdy tvrdil, ze by se nesnizil k tomu si ta sex platit….) kazdeho pomlouval, i rodinu, ale tvaril se na ne kamaradsky…. myslim, ze pomlouval i me pred nimi…. je uz 2x rozvedeny….. chtela jsem ted jen odpoved na dve otazky a napsal, ze uz se mnou nema co resit a uz bekomunikuje..mam pocit, ze on na mne ma alergii a nechapu proc, kdyz jsem se starala o vse… jeho deti, domacnost, zajistovala jsem vse… ( diky vasemu clanku zjistuji, ze to byl asi fakt egoista- vse musek mit top… auto, barak…..stale stredem pozornosti, bavic)…zajimalo by mne, jestli si tenhle clovek nekdy uvedomi , o co prisel a bude se treba chtit vratit… bude kontaktovat? Zmenil by se … dokazal by opravdu milovat? Dekuji moc za Vasi pomoc☺️

  • Krásný den, Jitko,
   jde vidět, že Vy se snažíte i nyní, takže bych při hledání “chyby” rozhodně nemířila na Vás (ani na něj, protože on může být nastaven tak, že to, co činí, je v pořádku). Buďte v klidu, zní to jako typický příklad nevhodného/nezdravého vztahu, kde děláte i přemety, milujete na 110% a nechápete, proč to nefunguje… Postupem času zjistíte, že rozchod bylo to nejlepší, co se Vám v tomto vztahu mohlo přihodit. Z osobní zkušenosti mohu říci, že tací egoisté (a pozor, podle toho, co uvádíte, tam bude víc “chybiček”) se vracejí, protože: a) chtějí mít vše b) mají pocit, že je všichni (stále) žerou. 😀 Nejsem si jistá, zda a jak takový člověk miluje nebo zda je u něj reálná změna. Pokud je spokojen takto (a to zřejmě je, jinak by se už dávno změnil), tak bych Vám doporučila, ať mu s úsměvem popřejete štěstí (ideálně na dálku) a věnujete se sobě a lidem na Vaší vlně, se kterými budete moci být opravdu šťastná! 🙂

 5. Dobrý den, děkuji moc za odpověď!!! ☺️…. ano, mate pravdu, že miluji na 110%, dávám do toho vše na úkor sebe a nechápu , co pořád dělám šaptně , i když vím, že tohle by žadná nedělala.. a ještě se pomalu omlouvat za jeho nevěru, že to je má chyba, že jsem mu vše nedala na začátku. Nevím, jestli tomu věří, nebo to říka schválně, aby udělal dojem, ale tvrdí, že obě partnerky by ho chtěly zpět a já vím , že by ho nechtěla ani jedna za žádnou cenu. Opravdu mi Váš článek moc pomohl!!! Teď už jen musím pracovat sama na sobě…. v dětství jsem vyrůstala s despotou , poté 5let manipulátor a teď egoista. Už nevěřím, že normální chlap existuje?…. doufám, že egoista přijde a já jen budu moci říci, že už dál nechci☺️. Moc děkuji ještě jednou!!!! Moc jste mi opravdu pomohla☺️

  • Rádo se stalo ♥ Přeji Vám, ať to jde hladce a provází vás duševní pohoda, štěstí, radost (a síla, neb tací “partneři” za trápení nestojí)! 🙂

 6. Skoro po šesti letech jsem se rozešla s partnerem. Hrozně jsem nechtěla, poslední dva roky jsem se přesvědčovala, že je skvělý, chyba je někde u mě, ale už se to nedalo snést. To, jak opovržlivě, přezíravě se ke mně choval, už vyvolávalo hádky i mezi ním a jeho přáteli, kteří se na to nemohli koukat. a i na mě, jak se s tím neumím poprat.
  Je to měsíc, co jsme od sebe, do minulého týdne jsem měla pocit ptáka, co nabyl zase svobody, pak mě začala dohánět samota a křídla ochabla…ale po přečtení Vašeho článku zase vím, že jsem udělala správně. Jako by jste psal o nás….
  Děkuji.

 7. Dobrý den, to, co popisuje paní Jitka, já téměř shodné s tím, co prožívám nyní, asi až na tu nevěru. I kdybych se přetrhla, asi bych se nezavděčila a přítel byl ještě dost žárlivý a občas udělal scénu.Po té poslední, samozřejmě zbytečné scéně, mi dovezl beze slova vysvětlení věci a vztah, kdy já si myslela, že se nic neděje, ukončil, zapírá se, schovává…V červenci drahý prsten k narozeninám, o kterém stále mluvil, že byl drahý a měla bych ho všude ukazovat, v září dovolená a týden na to konec, poslední kapka asi bylo to, že jsem šla po práci neplánovaně na kávu, on zrovna volal a já mu okamžitě neřekla, s kým tam jsem, ale volala mu až po 3 hodinách, takže mi udělal tu poslední scénu.
  Hodnotil vše podle toho, jak co a kdo vypadá, on nikdy za nic nemohl, on měl vždycky pravdu, ostatní ne, ale chtěl by je přesvědčovat, na prvním místě byl on, jeho sebeláska, myslím, že bral o mnoho více, než dával, …. myslím, že chyběla láska pokora, sebereflexe a 3 pro mě důležitá slova : promiň, děkuji a prosím
  Úplně zírám Lenka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here