Události v mém životě jsou pro mne výmluvou nebo výzvou?

0
1787

„Nic není buď dobré nebo špatné, naše myšlení dělá věci dobrými nebo špatnými.“  William Shakespeare

Mnoho lidí má dostatek energie, aby si na události, které se jim v životě staly, stěžovali. Tito lidé věří, že je to jediné, co mohou se situací dělat. Pokud by Les Brown podlehl dojmu, že se svojí životní situací nemůže nic dělat, nikdy by se nestal motivačním řečníkem, kterého obdivuje mnoho lidí na celém světě. Les Brown se narodil do chudých poměrů; brzy po narození byl se svým bratrem-dvojčem adoptován. Na základní škole byl Les označen za mentálně zaostalého. Na střední škole se mu stala neuvěřitelná událost, která změnila jeho život. Když čekal na svého kamarada v jedné z učeben, přednášející mu řekl, aby něco napsal na tabuli. Les odpověděl, že nemůže, neboť je mentálně zaostalý. „Nikdy to už neříkej!“, zněla odpověd.

„Něčí názor na Vás se nemusí stát Vaší realitou!“  Les Brown

Lidé, kteří změnili svůj život, jsou ti, kteří pochopili jedinečnou sílu, která kontroluje náš život – rozhodnutí. Pokud chcete dnes změnit svůj život, tak jediná věc, která to může uskutečnit, je vaše rozhodnutí. Váš život stejně jako můj je kontrolován 3 rozhodnutími. První rozhodnutí je, kam zaměříte svou pozornost. Na co se soustředíte, to pocítíte. Představte si, že čekáte na svého partnera v restauraci, kde jste se měli sejít v 7 hodin na večeři. Jak se cítíte v 7.30, když partner ještě nedorazil? Někdo řekne, mám obavy, co se mu mohlo stát. Jiný člověk je naštvaný, že se partner neukázal včas. Jak se budete cítit v 8.30, když čekáte od 7 hodin. Proč je jeden člověk starostlivý a druhý vzteklý? Je to proto, že se dotyčný či dotyčná neukázala? Ne! Je to právě naším rozhodnutím, na co se soustředíme. První rozhodnutí znamená, kam upřeme svou pozornost, to zažijeme. Kam upíráte svou pozornost vy? Co máte či nemáte? Co můzete dělat či co dělat nemůzete? Co dokážete kontrolovat nebo co kontroluje vás? Ohlížíte se stále do minulosti nebo hledíte do budoucnosti?

Druhým rozhodnutím je význam. Co daná událost pro vás znamená. Je to konec nebo začátek? Osud mne trestá tím, co mne potkalo nebo je to výzva? Význam, který situaci přiřadíte, okamzitě změní, jak se budete cítit. Pokud si myslíte, ze je to začátek vztahu, tak budete jednat jinak než pokud si myslíte, že je to konec. Začátek kariery či konec.

A právě naše pocity ovlivňují, co s danou situaci budeme dělat, což je třetí rozhodnutí. Pokud chcete změnit svůj život, pak změňte svůj fokus (centrum pozornosti), význam a rozhodnutí, co s danou situaci podniknete a vás život se okamžitě změní.

Je nemoc či úraz překážkou?

Kapitolou samou o sobě jsou různé zdravotní aspekty, handicapy, nemoce a významy, které jim jednotlivci připisují. Někteří lidé a jejich reakce jsou inspirací pro nejednoho člověka. Absolutně mne dojal výrok, který pronesl paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek v jednom rozhovoru:

„Já si myslím to, že přišel ten úraz, byl nejdůležitější moment mýho života a ten život mi to ovlivnilo tak strašně dobře, nebo nastartovalo to ovlivňování života tím správným směrem, že já nelituju toho úrazu, naopak jsem strašně štastnej, že se mi to stalo.“ Jiří Ježek

Inspirujících příběhů můžeme nalézt celou řadu, jenom zmíním Lance Amstrong, Anthony Robbins,  Nick Vujicic a mnoho dalších.

„Můžeme žít dvěma zpusoby, bud být příkladem pro druhé, jak žít; nebo můžeme být varováním pro ostatní.“

Jaký příběh je ten váš?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here