Pořiďte si vlastní elektrárnu a vydělávejte!

2
1288

Pokud přemýšlíte, že začnete podnikat a nevíte kde? Představte si, že by existovalo podnikání, kde byste měli zákazníka, který by od vás příštích patnáct let nakupoval všechno, co vyprodukujete asi za desetkrát víc, než je obvyklé a že byste nepotřebovali žádné zaměstnance, ani materiál. Ptáte se, kde je ten úžasný zdroj bohatství? Ráno vám svítí do očí, někdy se schová za mraky, v létě vám zbarvuje kůži dohněda a když zapadá, berete přítelkyni (nebo vy vytáhnete toho lenocha od televize) na kopec, aby jste se na něj podívali.

Ano je to Slunce, které už více než 6 miliard let svítí a nic nenaznačuje, že by „žárovka naší galaxie“ měla zhasnout. V českých luzích a hájích je světelný tok mezi 860 až 1180 kWh na metr čtvereční za rok. Což při pořízení solárního panelu se schopností přeměny 14-16% dělá minimální výkon 115 kWh elektrické energie z metru čtverečného solárního panelu ročně.

Hlavním důvodem proč se vám investice do slunce vyplatí (kromě dobrého pocitu, že když otočíte spínačem na druhém konci světa, nemuseli spálit několik kilo hnědého uhlí) je, že stát – potažmo Energetický regulační úřad – garantuje pevnou výkupní cenu 13,46 Kč/ kWh (současná cena za kterou odebíráte proud je asi 1,5-2,5 Kč/ kWh) po dobu 15 let! Velcí čeští energetičtí distributoři tedy musí ze zákona od vás kupovat jednu kWh desetkrát dráž, než vám ji dodávají do zásuvky! Navíc v současné době vyráběné panely mají od výrobce garantovanou životnost minimálně 25 let, ale životnost okolo 40 let není problém.

Vstupní náklady se dnes pohybují okolo 125 Kč za jeden Watt výkonu, ale máte skvělou možnost zažádat si o dotace z EU a to až do výše 50% pořizovacích nákladů! Navíc se nemusíte bát, že se budete muset tou hromadou formulářů „prokousat“ sami, na trhu je několik firem, které vám nejen kolektory instalují, ale také vám pomohou s vyřízením žádosti o dotaci. Tu vám sice vyplatí, až bude kolektor postavený, takže jej stejně musíte zaplatit sami, ale i to se dá ošetřit specializovaným úvěrem přímo na solární energii, a to až do výše 100%.

Ale dost slov, pojďme s podívat přímo na několik příkladů:

Starší manželský pár se rozhodne si přilepšit k malým penzím, ale nemají žádné úspory. Rozhodnou se instalovat kolektory na střechu svého rodinného domku. Rozhodnou se instalovat 30 kolektorů Kyocera KC 130 GHT2 o celkovém výkonu 3,9 kW. Celkové náklady budou 490 200 Kč. 30% vstupních investic budou moci pokrýt z dotace EU a zbytek budou financovat americkou hypotékou s RPSN 6,43%, to pro ně představuje splátky 35 616 Kč ročně (2 968 Kč / měsíčně). Příjem z elektřiny bude minimálně 46 916 Kč (3 485 kWh*13,46 Kč), což dělá příjem 11 300 Kč ročně.

Pokud by samozřejmě byli schopni využít dotaci až do výše 50% a zbytek uhradit ze svého, byl by výnos mnohem větší. Vzhledem k tomu že dotace jsou poskytovány formou nevratné půjčky, byla výnosnost takovéto elektrárničky 19,14% p.a. (příjem za elektřinu 46 916 Kč / vlastní prostředky 245 100 Kč).

Solární energie má tedy velkou budoucnost, vzhledem k tomu, že se např. v Německu hromadně odstavují jaderné bloky, hrozí celé střední Evropě v několika následujících letech velký nedostatek elektrické energie, což bude tlačit na její růst. Navíc jsem se dosud nesetkal s akcií nebo fondem, které by vám mohly garantovat jistý výnos až 19 % ročně minimálně po dobu 15 let. Ale co je nejdůležitější, až se večer budete na terase loučit se slunečními paprsky, bude vás hřát dobrý pocit, že jste dnes něco udělali pro svoji planetu a přitom jste vydělali nechutný balík peněz.

2 KOMENTÁŘE

  1. teď se dokonce dívám na stránky firmy Solaris a doba, po kterou od vas bude firma vykupovat se prodlouzila na 20 let z puvodnich 15ti… nevim, ejstli se jedna o lokalni zalezitost nebo o celorepublikove prohlaseni
    zdroj: http://www.sollaris.cz/

  2. Ahoj je to tak jiz nejsou dotace ale zase se prodlouzila garance vykupu.

    Pri koupi zarizeni za cca 400.000 to vyjde na stejno ale cim vykonejsi zarizeni si koupite tim vice vydelate.

    Sam si hodlam fotovoltaicke panely instalovat hned jak budu mit strechu.

    🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here