Placebo: Dechberoucí efekt jedné “nicnedělající” pilulky

0
2911

Placebo je látka, zkoumaná počínaje rokem 1955, která by neměla mít na samotné fungování těla žádný vliv. Může to být například tabletka cukru podávaná ve formě a tvaru nám známých forem léků. Je však udivující, že se díky jejímu pozření častokrát dostaví nečekané výsledky – neúčinný lék má častokrát i větší účinek než lék účinný. Nulové léčivé atributy tablety postaví často bez problémů na nohy člověka, který ještě před pár minutami sténal těžkou bolestí. Jak je to vůbec možné? Je pravdou, že z medicínského hlediska jsou léčivé účinky nulové, avšak sugestivní síla naší mysli se začne projevovat na plné obrátky… A o této pozitivní síle myšlení hovořil již Platón.

Nutnou součástí docílení placeba efektu je to, že se dotyčnému spolu s medikamentem přidá několik slov, jaké konkrétní účinky přípravek má – v tom je celá magie. A hle! Pilulka má přesně ty účinky, které byly dotyčnému slovně poskytnuty. Už to samo o sobě je zajímavá demonstrace faktu, že jsme přestali věřit v sebe, svou moc a vlastní nevyčerpatelnou vnitřní sílu. A tak nám naši vnitřní sílu, kterou jsme rozdistribuovali mezi vše a všechny kolem, musí pomoci projevit někdo jiný – lékař, zdravotník, poradce, lék, … Protože věříme, že vše ví lépe někdo jiný, jen ne my sami.

Naše tělo, dokonalý celek složený z přibližně 100 biliónů spolupracujících buněk, jež se vyvíjely po nepředstavitelnou řadu let, si bez užití nějakých chemicky vytvořených prášků nedokáže poradit s prostým nachlazením? Uvědomujeme si vůbec, co sami sobě den za dnem pácháme, pokud do sebe imrvére cpeme desítky tobolí? Přitom každý z nás má k dispozici vrozený program těla zvaný sebeuzdravování. Odřeme-li si koleno, tělo se samo od sebe postará o to, aby se rána opět zhojila – my nemusíme hnout ani prstem. Nemusíme o to tělo žádat, nemusíme ho na rozedřených kolenou prosit – udělá to přirozeně samo od sebe. Nejde jen o odřeniny, program sebeuzdravování častokrát dokáže i zázraky. Člověk však sám v sebe a své schopnosti musí uvěřit.

Některé detaily fungování lidského těla jsou však i pro všechny specializované vědce ještě stále tajemstvím – nejsou schopní vysvětlit, proč tato část funguje tak a tak. Avšak na krabičce prášků, tablet, pilulek, pastilek, dražé, kapslí i šumivých tablet se dočteme: “Nemá vedlejší účinky.” To však bohužel nelze s pokojným srdcem tvrdit. A ještě více zarážející je, že tomu může druhý slepě věřit…

Neradíme vám, abyste na všechny medikamenty ihned zanevřeli. Připomínáme pouze, aby nikdo z vás nezapomínal pootevřít své pochopení i pro svou vlastní sílu zapouzdřenou uvnitř vás. Tu moc, která je umocňována myšlením. Protože pokud našemu tělu podáme něco nefungujícího a náš fyzický stav se rapidně zlepší, čeho jsme pak schopni, pokud si tuto sílu uvědomíme a naplno ji projevíme? Využijte tedy vědomě i vy placebo efekt, spojený se silou pozitivního myšlení, a věřte naplno sami v sebe! Pak nebudete potřebovat tolik “účinných”, ani “neúčinných” léků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here