Paul Zane Pilzer: Prorok úspěchu

1
1951

Syn evropských přistěhovalců si už na střední škole začal uvědomovat, že život bez peněz je obtížný a v mnoha ohledech neuspokojivý. Nedostatek peněz v rodině Pilzerů byl pro mladého Paula dostatečným pohonem a dnes dokonce tvrdí, že svůj úspěch vybudoval na strachu z toho, že jednou bude chudý. „Vaše nejistoty vás motivují. Ve škole jsem se setkával s lidmi z vyšších ekonomických vrstev, ale dostatečně jsem si uvědomoval chudobu svých rodičů.“ Z tohoto důvodu se Paul nepokoušel studovat na žádné z amerických prestižních škol a svůj bakalářský titul v žurnalistice získal na Univerzitě Lehigh v Pensylvánii.

„Když žádáte o místo, nebo o jakoukoliv příležitost a nejste napoprvé odmítnuti, je to znamení, že jste mířili příliš nízko. Pokud naopak usilujete o něco velkého, musíte se opravdu snažit, abyste toho dosáhli. Podle toho poznáte, co je pro vaši budoucnost nejlepší.“ Tuto lekci Paulovi udělilo odmítnutí jeho přihlášky na Univerzitu v Pensylvánii, kam se v 19 letech hlásil, aby získal magisterský titul. Rozčarovaný Pilzer udělal vše pro to, aby si mohl znovu promluvit s vedoucím přijímacího řízení a o dva dny později byl po rozhovoru s ním opravdu přijat.

Po celou dobu studia si Paul uvědomoval svou nestandardní cestu k přijetí. „Myslel jsem si, že moji spolužáci opravdu patří na tuto školu. Zasloužili si to, já ne.“ Pocit méněcennosti nutil mladého studenta k lepším výsledkům. Svůj titul získal během jednoho roku (namísto standardních dvou) jako nejlepší student ročníku 1976. „Všechno, co v životě za něco stojí, se váže k několika počátečním odmítnutím. To je důkaz, že míříte nad hranice svých aktuálních možností a musíte pracovat tvrdě. V podnikání přijde čas, kdy už odmítnutí nejsou tak bolestivá. Ve skutečnosti se proces odmítnutí-bojování-přijetí stává zábavným.“

Univerzita ale naučila Pilzera ještě něco navíc: Základ úspěchu tvoří i váš zevnějšek. Paulův oblek z polyesteru se nelíbil jeho spolubydlícímu a ten se rozhodl, že mu pomůže. „Dotáhl mě do Brooks Brothers, koupil mi kvalitní vlněný oblek a řekl: ‚Prosím, slib mi, že ať buděš dělat cokoliv, na každý pohovor si vezmeš tenhle oblek.‘“

Kvalitní obleky, neuvěřitelná zarputilost a přirozená inteligence provázely Paula prvními roky jeho kariéry. Ve 22 letech promoval na Pensylvánské univerzitě, ve stejném věku se stal nejmladším členem představenstva světoznámé Citibank a v 25 letech potom nejmladším viceprezidentem této banky. Od 24 let přednášel na Univerzitě v New Yorku, kde byl studenty zvolen nejlepším profesorem, a před oslavou 26. narozenin už měl na svém kontě první milion dolarů. Deset milionů dokázal vydělat dřív, než mu bylo 30 let. „Ve 24 letech jsem měl dům, tenisový kurt, bazén a dvě sídla, která jsem pronajímal za 4000 dolarů na jednu sezónu.“

Za pronájmy a obchodováni s nemovitostmi, do kterého se pustil spolu se svým bratrem, neustále proudily na Pilzerův účet tisíce dolarů. „Prorok prosperity“, jak se Paulovi přezdívá, využíval svůj šestý smysl a podařilo se mu uskutečnit několik výnosných investic. Veškeré své zkušenosti ale předával dál prostřednictvím přednášek a knih. „Miluji vyučování,“ tvrdí Pilzer, „udržuje to svěží mysl. Lidé by se neustále měli učit nejnovější informace a vědomosti a měli bychom je zprostředkovávat mladým a sledovat, jak na ně reagují.“

Stejně důležitá je pro Pilzera i interakce mezi učiteli a studenty. Už v době jeho vysokoškolských studií ho napadlo využití počítačů. V době, kdy jediným vyvíjeným interaktivním softwarem byly počítačové hry, to byla více než odvážná myšlenka. Když viděl, jak jsou děti jeho přátel zabraní do videoher, začal vyvíjet elektronické učebnice. Do elektronické podoby převedl většinu učebnic, které používali američtí studenti.

Paul Zane Pilzer je celosvětově považován za jednoho z nejlepších proroků ekonomických trendů. Například ve své knize Neomezené bohatství, kterou napsal v roce 1990 – tedy v době, kdy byl internet na samém počátku svého rozvoje, předpověděl neomezené možnosti bohatství a moci, jež internet přinese všem lidem. Další odvážnou předpovědí je obrovský potenciál, který se skrývá ve wellness průmyslu. Podle Pilzera se wellness stane hlavním průmyslovým odvětvím, který už v roce 2010 dosáhne obratu bilion dolarů.

„Prosperita patří těm, kteří se nejrychleji učí nové věci,“ tolik praví recept na úspěch podle Paula Pilzera. Sám také prohlašuje, že jednou z jeho mnoha radostí je, když vidí, jak mladí lidé vydělávají své první velké peníze a když jim v tom může nějakým způsobem pomoci. Proto každoročně přednáší pro 200 000 lidí, neúnavně nahrává své proslovy na audionosiče a věnuje se psaní knih, které se stávají bestsellery hned, jakmile se dostanou na pulty knihkupectví. Svůj sen o bohatství si tento myslitel a novodobý prorok určitě splnil. Důležité ale je, že po dosažení prvních milionů nezanechal tvrdé práce a neustále vymýšlí nové projekty, z nichž nebude mít užitek pouze on sám, ale celá společnost.

1 komentář

  1. Měl jsem možnost tohoto muže před pár lety poznat naživo a musím říct, že do dnes mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na jeho slova. Mám doma i nahrávku z jeho přednášky, ze které přímo čiší nadšení a úspěch. Jeho knihu Bůh si přeje, ať jste bohatí, Vám vřele doporučuji, sám jsem ji četl již několikrát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here