Paleo: Proč jíst jako v pravěku a co na to odborníci?

1
1699

Možná i vy jste propadli fenoménu paleo nebo o něm alespoň slyšeli. Pokud ještě ne, pokračujte ve čtení. Co vám to přinese, stravovat se jako v pravěku? Co si o paleo stravě myslí odborníci a jak na to reagují zastánci tohoto životního stylu? Proč si paleo získalo takovou oblibu?paleo

Co je vlastně podstatou paleo?

Podstatou tohoto stravování, pro které se nadchla celá řada příznivců, je okopírovat jídelníček, jež naši předkové měli v období paleolitu. To znamená v éře, která podle některých zdrojů začala před čtyřmi miliony let (jiné prameny uvádějí cca 2 500 000 let) a trvala další tři miliony let. Tehdy neznal člověk dosud zemědělství. Proto se především živil sběrem a lovem.

Paleolitu odpovídající skladba potravin tedy musí eliminovat všechny zemědělské produkty. To znamená obiloviny a výrobky z nich, kam spadá také pečivo. To totiž podle paleo teorií vede k nadměrné tvorbě inzulínu, ukládání tuku v těle a srdečním onemocněním. Tabu jsou ovšem rovněž luštěniny, zříci se v rámci palea budete muset mléka nebo sýrů. Paleo se rovněž vyhýbá průmyslově zpracovaným potravinám, na něž coby na novodobou záležitost posledních několika desítek let není organismus dostatečně adaptován a způsobuje mu to celou řadu civilizačních chorob. A samozřejmě též veškerým dalším přísadám typu konzervanty. Zastánci paleo rozhodně nevnímají pouze jako módní dietu vedoucí k eliminaci přebytečných kilogramů, ale spíše jako jakýsi návrat ke kořenům a konzumaci těch potravin, které jsou tělu přirozené. Byť paleo sekundárně může znamenat redukci váhy, protože s ním každopádně vynecháte přemíru cukrů a dalších linii ne příliš „přátelských“ pochutin.

V pojetí těch méně ortodoxních vyznavačů je tak paleo spíše zájem o to, co jím a úsilí o to jíst zdravě a bez náhražek. Což ostatně plně odpovídá vzrůstajícímu trendu snahy se stravovat promyšleně, který mnohé přivádí k dalším alternativním proudům, jako jsou raw nebo low carb. A v neposlední řadě i k vegetariánství či vitarianství, z nichž někteří, kteří je praktikují, ovšem paleo striktně kvůli konzumaci masa, a to ještě nejlépe nijak tepelně upraveného, naopak odmítají.

Čtěte také: Whole30: Jídlo až na prvním místě

Co na paleo říkají jeho odpůrci?

Řada nutričních terapeutů naopak k paleo režimu zaujímá poměrně rezervovaný postoj. Důvod tkví především v jednostrannosti, kdy zcela vylučujeme například mléko, což znamená nižší příjem vápníku, ale také kysané mléčné výrobky, čímž se zase ochuzujeme o potřebná probiotika. Naopak přijímáme nadměrné množství živočišných bílkovin. Zcela zatratit nemůžeme ani sacharidy, tělo i mozek z nich totiž čerpají energii pro svou správnou funkci. Pokud bychom mimo to chtěli být v napodobování stravovacích zvyklostí našich prapředků důslední, neměli bychom samozřejmě ani solit. Ti nekompromisnější navíc dodávají, že pravěcí lidé se dožívali velmi nízkého věku. Umíralo se hojně již před třicítkou. A nadšení nejsou ani z konzumace syrového masa v té nejvíc vyhraněné verzi palea, jež s sebou přináší riziko přenosu parazitů. A poslední důvod: Proklamované hubnutí je z velké části pouze ztráta zadržované vody.

Co tedy jíst a co si z paleo stravování přece jen odnést?

Jakékoli extrémní způsoby stravování zkrátka nelze plošně doporučit všem. Důležitá je rozmanitost stravy a vhodné je si individuálně vyzkoušet přesně ten jídelníček, který „sedí“.

Naopak paleo v umírněné podobě odborníci na výživu vřele doporučují, omezení obilovin a větší podíl zeleniny a ovoce v běžné stravě vítají, stejně tak důraz na lokální suroviny. Vhodné je i snížení konzumace alkoholu, a naopak zařazení vyššího množství ořechů.

A i když vy nemusíte prchat před rozlícenou šelmou nebo se snažit si s kyjem ulovit večeři, protože ta na vás čeká v supermarketu, rozhodně je dobré se pravěkými lidmi inspirovat i v tomhle a začít se hýbat.

© Holanová

1 komentář

  1. Knížka Whole 30: Jídlo až na prvním místě je fakt super a spolu s online kurzem o paleo to doporučuju každému, kdo chce se sebou něco dělat a zkusit trochu i zdravější způsob života. Každý to může mít jinak, ale mě to rozhodně pomohlo a dodalo plno energie, které využívám na věci, které chci dělat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here