Oscar Wilde: Neohrožená osobnost slavného autora

0
2556

Život Oscara Wilda by se dal přirovnat k centrifuze – jednou na úplném vrcholu a během chvíle na dně. Narodil se do bohaté rodiny a měl tedy vcelku pohodlný život. Byl prostředním ze tří dětí, otec doktor, matka úspěšná spisovatelka a publicistka. Jeho mladší sestra však v útlém věku zemřela a dodnes se spekuluje o tom, že Oscarova značně excentrická matka jej nutila nosit šaty, které byly původně určeny pro jeho sestru. Ať už je na tom něco pravdy či nikoliv, smrt jeho sestry Oscara rozhodně velmi zasáhla a také nemalou měrou ovlivnila.

Možná právě díky bolesti, kterou zakusil jako malý kluk, se z něj v budoucnu stal tak provokativní cynik. Rozhodně byl velmi inteligentní – vystudoval prestižní Oxford s výborným prospěchem. Chvíli pracoval jako stylista v Londýně, poté zamířil do USA jako lektor a následně i do Francie. V té době se potuloval životem jako velmi úspěšný a oblíbený muž. Bez zaváhání kritizoval společnost, uměl upozornit na pravdu, pobavit své okolí a dovedl i pronášet kousavé poznámky, se kterými se jistě každý člověk neztotožní.

„Jsme dnes natolik vzdělaní, že nás už nic kromě šťastného manželství nemůže překvapit.“

„I malá dávka upřímnosti je škodlivá, velká už je naprosto katastrofální.“

„Nikde se nelze nudit tak výborně jako v rodinném kruhu.“

Jako i jeho díla, jeho výroky jsou plné cynismu a ironie, a přesto však kolikrát pravdivé a neskutečně chytré.

„Když je dílo dokončeno, má svůj vlastní nezávislý život a může odevzdat docela jiné poselství, než bylo vloženo v jeho rty.“

„Mluvit pravdu je trapné, ale muset lhát je ještě trapnější.“

„K čemu by bylo přátelství, kdyby člověk nemohl říct přesně to, co si opravdu myslí. Každý přece dovede říkat věci příjemné, potěšit a lichotit! Jen pravý přítel nám však řekne věci nepříjemné a nebude váhat nás zranit.“

Oscar Wilde byl rozhodně velmi kontroverzní osobností. A jeho díla byla jeho věrným odrazem. Uměla být velmi ironická a posměšná, nebála se kritizovat a v žádném případě se nedržela zaběhnutých standardů.  Wilde se nerozpakoval nechat ve svých dílech zemřít hlavní hrdiny, zlo nemuselo být vždy potrestáno. Ale takový je i sám život, jak ostatně Wilde zjistil na vlastní kůži.

Kvůli své homosexualitě byl odsouzen na dva roky vězení, přišel o vše a nakonec zemřel v naprosté chudobě. Přesto po něm zůstalo něco velkého – nejen ohromná umělecká díla. Zanechal za sebou stopu nebojácného muže, který neměl problém vyjádřit svůj upřímný názor, ať už tím pobouřil kohokoliv. A to je přece známka opravdové osobnosti!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here