Forbes: 226 nových dolarových miliardářů!

0
1464

Hodnota jmění světových byznysmenů je značně relativní, protože se většinou váže na pohyb kurzů akcií. Je tedy dost dobře možné, že pokud by se vyhodnocoval žebříček o několik týdnů dříve, Bill Gates by své prvenství ubránil. Konečné pořadí je však jasné – první je Warren Buffett s čistou hodnotou 62 mld USD, druhý je Carlos Slim Helú s výsledkem 60 mld USD a třetí je starý známý Bill Gates s 58 mld USD. Nejzajímavější však nejsou tyto výsledné čísla, ale nárůsty, díky kterým bylo možné jich dosáhnout…

Finančník Buffett dokázal přidat k výsledku z minulého roku 10 mld USD, zatímco Carlos Slim Helú o miliardu více, tedy ohromných 11 miliard! Až půjdete v práci žádat o přidání, dříve než se stanete finančně nezávislými, myslete na tato čísla jako na svou motivaci.

Vedle zvučných jmen, na které už jsme zvyklí, existuje spousta neméně zajímavých miliardářů, jejichž dny teprve přicházejí. Ze 226 nováčků stojí za pozornost Mark Zuckerberg, student, kterého vyloučili ze studia na Harvardu. V únoru 2004 si založil návykovou sociální stránku Facebook a za tři roky už má ve své schránce nabídku na odkoupení společnosti za 15 miliard dolarů! Originální nápad, tři roky práce a ve věku 23 let se Mark stává nejmladším self-made miliardářem světa v celé známé historii lidstva… Dokážete si představit sebe, že za tři roky práce můžete mít na kontě 15 miliard dolarů, kdybyste byli na Markově místě a na rozdíl od něj nabídku přijali?

Není obvyklé, abyste byli miliardáři před svými 40. narozeninami, ale žebříček Forbesu těchto mladíků zahrnuje přesně padesát, přičemž 68% z nich vybudovali své bohatství od nuly. Na druhou stranu nelze zapomenout ani na opačný konec věkového spektra s 16 miliardáři ve věku přes 90 let. Mezi nimi nejvíce vyniká 99 letý (!!) John Simplot, přezdívaný bramborový král. Vzpomeňte si na něj vždy, když si objednáte hranolky v McDonald´s – pravděpodobně pochází z jeho farem v Idaho. Co tyhle čísla a lidé znamenají? Věříme, že pouze jediné: konec výmluv o věku!

Země původu nejbohatších lidí světa je údaj, který si také zaslouží zvýšenou pozornost… Tradičně největší počet miliardářů pochází z USA, přesně 469 finančních mágů ovládajících zhruba 37% bohatství celého světa. Rusko je na druhém místě s číslem 87 a za pozornost stojí také Indie, která má mezi 10 nejbohatšími lidmi planety rovnou 4 zástupce, a se vší vervou míří stále výše.

Podíváme-li se do českých vod, hvězda finančníka Petra Kellnera stále stoupá. V novém žebříčku se posunul o celých 28 míst na 91. příčku s majetkem oceněným na 9,3 miliard dolarů, což je nárůst o 3,3 miliardy! Pro srovnání, Bill Gates zvýšil svoji úroveň o „pouhé“ 2 miliardy… Že by lidé z České republiky po desetiletích omezování svobodného vlastnictví opět stoupali na vrchol a reprezentovali naši zemi novými hvězdami obchodu? Možná ano, ale jedno je jisté.. potřebujeme více než jednoho reprezentanta. Najde se dobrovolník?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here