Okamžitá dokonalost? Úspěch tkví v růstu!

2
1742

Při pohledu na mnohé tváře z kruhů úspěšných známe častokrát výčet jejich úspěchů ještě dřív, než dotyčného máme tu šanci vůbec spatřit nebo poznat. A to ať jde o podnikatele, filmaře, herce, zpěváky, hudebníky nebo sportovce. Žasneme nad jejich jedinečným umem a nad výsledky atakující nebeské výšiny! V úžasu poté opakujeme: “Má můj obdiv! Tato osoba je prostě dokonalá!” A z této “dokonalosti” se následně navracíme do své reality… “Co z toho mám nyní já?”

No jo, jenže tato úvaha má minimálně jeden zádrhel – takhle to totiž nebylo vždy! Jen zlomek lidských myslí se pozastaví a zauvažuje nad tím, jakým způsobem těchto ohromujících výsledků dotyčný dosáhl. Díky tomu spatřujeme pouze vrcholek ledovce, nikoliv gigantickou masu celého ledovce, jež se před námi skrývá pod hladinou.

Nebýt opačných myšlenek dokonalosti, mohli bychom si dnes přečíst o veleúspěšném člověku, který ani na svůj první pokus nesestrojil žárovku (co to vůbec je ta “žárovka”?)! Nebo o osobě, jíž se v továrně podařil sestrojit revoluční vynález automobilu – projektanti továrny však nepomysleli na to, že automobilem bude potřeba vyjet ven a zapomněli na vrata, a tak nemohl automobil spatřit světlo světa. “Kdyby lidé věděli, jak tvrdě jsem pracoval na svých dílech, nepovažovali by mě za génia,” hlásal dnes ‘dokonalý’ Michelangelo!

Na hlavu postavený přístup “dokud nebudu dokonalý, do ničeho se nepustím” se stal modlou současnosti – zároveň však také nejtvrdším kamenem úrazu na cestě k úspěchu. Vyhýbáním se lekcím pramenících z natropených chyb a přešlapů se sami dobrovolně o nejdůležitější lekce našeho života nemilosrdně okrádáme. Nesčetněkrát jsme vám to již opakovali, a mnohokrát vám to ještě zopakujeme: Dělat chyby není žádnou ostudou a hříchem – právě naopak! Poučení plynoucí z chyby je prostředkem, jenž nás dopraví k dovednostem, které ve svém dokonale komfortním doupěti nejsme schopni pojmout! A to i kdybychom k nim měli autentický popis všech lidí, kteří přesně tímto procesem již prošli. Skutečná lekce totiž přichází s akcí, ne s teoretizováním. Dovolte sami sobě chybovat a nebýt tak momentálně dokonalí! Odstrčte stranou své ego a inspirujte se úspěšnými, pro které je konání chyb jednou z nejvíce nepostradatelných esencí znamenitých úspěchů.

“Pokud jsem tím nejchytřejším v místnosti, jsem zaručeně ve špatné místnosti,” demonstruje mnoho veleúspěšných lidí svůj postoj ke své momentální dokonalosti.

Nedává vám toto uvažování smysl? Pak pohlédněte na svůj život a vzpomeňte například na školní docházku. “Syvá holubička”, “obidlí”, “blískat se”, nebo “sýček”, “dobytek” a “slyšet”? Co vám tkví v paměti víc? To jedno chybně, nebo stokrát správně napsané vyjmenované slovo…? Na které si vzpomenete snáz? S chybou totiž vždy jde ruku v ruce poučení. To jest nejcennější poučení z chyby, jenž nám darovala zkušenost s obrovskou hodnotou, za kterou často děkujeme i dlouhá desetiletí poté.

Týden po písemce jsme však s testem v ruce dělali co? Bědovali, obviňovali se, nadávali si, styděli se, proklínali sebe a kantora za sníženou známku a nebyli schopni spatřit užitkovou hodnotu, kterou dlouhé roky poté opěvujeme často jako jednu z nejkrásnějších lekcí našeho života. Tak silnou, že na ní nikdy nezapomeneme. Myslíte si, že se na tomto principu od doby vaší základoškolské docházky něco změnilo…? Čím víc chyb nyní natropíte a poučíte se z nich, tím více díků budete jednou adresovat vašemu současnému odvážnému postoji. Tomu postoji, který je nyní ochotný být nedokonalým, aby se jednou tím dokonalým mohl stát. Vezměte tedy veškerou svou odvahu a odvažte se nyní nebýt dokonalými a chybujte!

Především si však nedělejte starosti. “Nebojte se dokonalosti – stejně jí nikdy nedosáhnete,” vzkazuje Caplan Salvator Dalí.

Myslíte si ještě stále, že i tento článek je dokonalý? Rozhodně ne! Důležité je jen to, že prostě je. Je v něm to nejlepší, co v něm v danou chvíli mohlo být. A vězte, že i jeho autor by ho právě v tuto chvíli nenapsal podruhé stejně – napsal by ho mnohem lépe, což je však naprosto nepodstatné.

2 KOMENTÁŘE

  1. Naprosto super připomínka toho, že cesta k úspěchu vede skrze chyby a omyly ! Nikdo se nerodí se znalostmi nějakého oboru, každý z nás má stejný proces učení.

  2. Díky! Přesně tohle jsem teď potřeboval slyšet. Občas se mi stane, že začnu lpět na dokonalosti a odmítám dělat věci ve kterých dokonalý nejsem, nicméně od teď pokaždé když se mi něco podobného stane přestu si znova Váš článek 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here