OK Go: Když se nemožné stává možným…

1
1964

Americká hudební skupina OK Go započala své působení v roce 1998. V současné době vystupuje ve složení Damian Kulash, Tim Nordwind, Dan Konopka a Andy Ross (ten nahradil Andyho Duncana v roce 2005). Damian se seznámil s Timem již v 11 letech na jednom z uměleckých setkání. A pokud vás zajímá, kde se vzal název skupiny, tak pochází právě od jednoho jejich učitele z mládí, který měl v oblibě dvousloví: “OK… Go” (Tak… Do toho).

Debutové album, pojmenované podle názvu kapely, vyšlo v roce 2002. A v prestižní hitparádě UK Singles Chart (hitparáda 200 nejprodávanějších singlů na území Velké Británie) se úvodní singl “Get Over It” vyšvihl na úctyhodnou 21. pozici. A to už něco znamená! Přišly nabídky a rázem byla tvorba kapely známá i díky počítačovým hrám jako EA Sports NHL 2006, Guitar Hero On Tour a Burnout Revenge.

Následně v roce 2005 vyšlo z produkce album “Oh no” spolu se singlem “Million Ways” a hned poté první opravdu velká pecka. Tou byl hit “Here It Goes Again”. Skladba, jež byla umocněna do té doby nevídaným videoklipem, který se celý odehrával na běžeckých pásech. Tento klip byl na server Youtube umístěn 31.7.2006 a během prvních šesti dní ho zhlédlo přes 1 milion lidí! Pokud vezmeme v úvahu, že Youtube tehdy ještě nebyl tak vyhledávanou službou jako dnes, je to fenomenální úspěch! Na to jsou však veškerá slova krátká… Na vlastní oči posuďte, proč tento počin, natočený na jeden záběr, sklidil takový ohlas.

Je vám již jasné, proč tento videoklip obdržel v roce 2006 cenu za Nejkreativnější video na Youtube a v roce 2007 cenu Grammy za Nejlepší krátké video? To jsou samozřejmě pouze ty největší ceny.

Pohněme se nyní směrem k současnosti. Kapela chápala, že vizuální doprovod hudby je pro ně nesmírně důležitý. Z dalšího alba “Of the Blue Colour of the Sky” tu máme další singl s ohromujícím videoklipem, který byl pojmenován “This Too Shall Pass”. Taktéž okamžitě oblétl svět a vedl k velkému údivu a obdivu kapely. Videoklip má dvě verze – jedna vznikla ve spolupráci s pochodovou kapelou, druhá se celá odehrává v dílně a je založena na Rube Goldbergově myšlence. Tato myšlenka ztvárňuje stroj, který je jako celek obrovský, ale je vytvořen na bázi malých částeček a jejich elementárních úkonů (často využívané jsou řetězové reakce). Není-li proveden jeden z těchto úkonů, stroj jako celek přestane fungovat. Ke konstrukci tohoto gigantického stroje si kapela přizvala inženýry z losangeleského Synn Labu. Na 60 lidí strávilo měsíc a půl přípravami tohoto fascinujícího projektu! Jen tak pro zajímavost, pokud vás zajímá, s jakou přesností byl celý projekt řízen, tak tu právě teď hovoříme i o mikrosekundách – svou roli tedy hrál dokonce i prach na jednotlivých částech! Tři dny na Youtube = zhruba 2 a půl milionu zhlédnutí. Posuďte sami:

Abychom nezapomněli ani na další přispění kapely, zmíníme zde jeden z posledních počinů. Tou je videoklip k písni “White Knuckles”, na kterém se podíleli i živočišní aktéři – konkrétně psi. Jedná se z velké části o zachráněné psy – ty, kteří patří mezi ty šťastné, jelikož nyní již mají milující rodiny. Avšak nespočet zvířat takovéto štěstí zatím stále ještě nemá. Jak se k tomu tedy postavila kreativní čtveřice OK Go? Natočili strhující videoklip, ve kterém tito zachránění psi a psíci obsadili všechny hlavní role. A zároveň tím vytvořili kampaň, díky které může kdokoliv přispět k záchraně těch zatím méně šťastných…

To však stále ještě není všechno. Toto jsou pouze střípky bohaté tvorby této skupiny kluků, kteří si to namířili přímo za svými sny. Myslíte si, že vše šlo jak po másle a na první pokus? Ale kdeže. Kupříkladu “This Too Shall Pass” se nepovedl více než 60krát! Ze stovek a tisíců hodin příprav vzešlo několik klipů, z nichž každý má zhruba 4 minuty. Tyto 4 minuty udivují, inspirují, motivují, hladí na duši, vlévají do žil čistý entusiasmus a nesou jasný vzkaz: “Vše je možné! I ty můžeš realizovat své sny, nic ti nebrání!”

Schválně: Kolik lidí by po takovémto nápadu ihned odešlo s mávnutím rukou a se slovy: “To přece nejde! Kdyby to šlo, tak už to někdo udělal… A ještě bych mohl udělat nějakou chybu a ztrapnit se.” Ale takovéto inovující nápady má každý z nás! Přicházejí k nám a pokud jim nevěnujeme svou pozornost, opět odcházejí hledat někoho, kdo je nenechá odejít a přemění je ve skutečnost. A právě toto je jeden z příběhů těch, kteří tuto chybu neudělali. Příběh, který demonstruje další vyprávění v kontextu: “Když je sen větší než veškeré okolnosti”. Takže: “OK Go”!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here