Jak odhalit a zároveň zatočit s trémou?

0
1701

Tréma dokáže pěkně znepříjemnit život. Poslední dobou se navíc také stále častěji setkáváme s osobami, které trápí stres. Díky němu dochází ke snížení odolnosti jedinců a vede k mnohým nepříjemným zdravotním problémům. Jak se zbavit trémy a žít spokojenější život?

Jak se projevuje

Velice zjednodušeně lze říct, že tréma patří mezi stresové reakce našeho těla. U každého člověka přitom její intenzita může dosahovat jiného stupně. Trému přitom můžeme přirovnat ke klasickému strachu, který tak aktivuje srdce, krevní oběh a zvýší krevní tlak. Mimo jiného také zbystřuje vnímání.

TIP: Chcete posunout limity své mysli? Navštivte kurz Posilovna mysli a zažijte tak díky němu fascinující proměnu svého života.

Při stresových situacích (například obtížná zkouška na vysoké škole) nás často může přepadnout takzvané „okno“. Jak vzniká? Pokud se stresové hormony v lidském těle nahromadí, začínají manipulovat s mozkovými buňkami. Informace se přestanou propojovat a my si rázem nemůžeme na nic vzpomenout.

Jak ji ovládnout

Uvědomte si, že tréma jako druh strachu vám může často pomoci vyburcovat své tělo k lepším výsledkům. Aby toho však bylo dosaženo, musíte umět trému vybalancovat klidem a udržet ji tak v přijatelných mezích.

Svůj strach je přitom důležité přijmout. To, že jej máte, z vás nedělá horšího člověka. Stejně jako vy trémou trpí mnoho dalších lidí. Sami se rozhodněte, zda to, z čeho máte takový strach, skutečně ke svému životu potřebujete. Rozhodujete o tom totiž pouze vy. Své síly odhadujte vždy reálně, vyhněte se podceňování nebo přeceňování.

V neposlední řadě se na danou událost dobře připravte, počítejte s improvizací a poučte se ze svých předchozích úspěchů. Mějte na paměti fakt, že ostatní se starají vždy primárně sami o sebe a neúspěchů druhých si všímají pouze tehdy, pokud je k tomu sami vyzvete. Můžete si také představit ten nejhorší možný scénář, který by se mohl přihodit. Zamyslete se, co by se dělo poté a budete tak mít jistotu, že jste připraveni i na nejhorší.

Naučte se množství užitečných technik osobního rozvoje. Pod vedením zkušené lektorky Markéty Hamrlové se tak můžete naučit metody rychlého čtení, myšlenkových map nebo techniky pro eliminaci stresu a bolesti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here