Hlavní rozdíly v odvodech mezi OSVČ a zaměstnancem

5
2591

Poslední dobou se stále častěji setkáváme s útoky na OSVČ ve veřejnosti, a to jak od politiků, tak od odborářů. Tyto aspekty proto daly vzniknout velkému srovnání těchto dvou subjektů. Který z nich přispívá více prostřednictvím odvodů?

Výhody a nevýhody

Věděli jste, že OSVČ zaplatí celkově dvakrát více na sociálním pojištění než druhá skupina? Na rozdíl od zaměstnance mu dále také nenáleží za prvních 14 dní nemoci žádná náhrada. Nemohou mít ani žádnou dovolenou a své odvody platí i v okamžiku, kdy zrovna nemají žádný příjem, potažmo zisk ze svého podnikání. Příspěvky do sociálního zabezpečení se přitom každému projevují do výše důchodu.

Další výhodu pro zaměstnance symbolizuje určité právo na to, že jeho pracovní místo nemůže být z ničeho nic zrušeno bez nároku na určité odstupné. OSVČ oproti tomu může se svoji činností skončit ze dne na den.

Poslední odlišnost spočívá v tom, že OSVČ ručí za svoji činnost celým svým majetkem, zaměstnanci do výše 4,5 násobku jejich hrubé mzdy.

OSVČ v budoucnosti

Vzhledem k výše zmíněným faktům se ani nemůžeme divit tomu, že počet malých podnikatelů neustále klesá. Podobný vývoj se přitom očekává i do budoucnosti v případě, že zmíněné podmínky zůstanou stále stejné.

Řada OSVČ tak zřejmě ukončí činnost, nechají se klasicky zaměstnat a svému podnikání se budou věnovat pouze ve volném čase jako malému přivýdělku. Řada z nich se také již v minulosti uchýlila k registraci na úřadu práce, čemuž se taky nelze divit. Díky své činnosti zde tyto osoby mnoho let přispívaly, a proto si chtějí státních dávek také po nějakou dobu užít.

Mějte své finance pod kontrolou a naučte se správně investovat. Zjistěte více o projektu Renta pro život.

5 KOMENTÁŘE

  1. Celý článek se jmenuje VÝHODY A NEVÝHODY ale čtu zde jen nevýhody OSVČ. Co třeba takový maličky detail že když si OSVČ vydělá 50 tis tak reálně 45 dostane. Zatím co zaměstnanec má z 50 tis cca 27 čistého…..

    • Vidieť, že ste zamestnanec. Vy vidíte len to, že si OSVČ može vydělat 50.000Kč. Ale náklady na tú výrobu ako zamestnanec už nevidíte a nepočítate. OSVČ Vami spomínaných 50.000Kč nemá ako čistý zisk. Najskor musí odčítať náklady na výrobu, náklady za elektrinu. Taktiež nájomné za provoz miesta, kde svoje produkty vyrába, možno spláca úver za nejaký stroj, ktorý produkty vyrába a dopravu produktov k spotrebiteľovy. A taktiež musí odrátať sociálne a zdravotné či vydělá, alebo nie. Ale to už nevidíte, že? Zamestnanec nikdy poriadne nepochopí nás OSVČ. Nám ak sa niečo pokazí, tak si to na vlastné náklady musíme dať aj opraviť. Vám ak sa pokazí niečo v práci, upovedomíte o tom vedúceho smeny atd… A máte to bezstarostne a bezplatne, pretože to nevlastníte. Ste v komfortnej zóne, ktorú OSVČ nemá.

  2. Nechápu přesně o čem autor píše v tomto článku nic nového jsem se nedozvěděl. Shrnutí jen toho co je již známo.

    • V OSVČ máme svoje náklady. Nie je to všetko čistý zisk, ako si tu niekto myslí, čo tu čítam. Vidieť, že zamestnanec všetko ráta len na mzdu, preto nechápe, že celkový výdělek OSVČ nemože brať ako čistý zisk. Zamestnanec v zamestnaní náklady na výrobu produktu totiž to nikdy nemal, preto nevidí rozdieli prečo to má OSVČ sťažené. Prvý komentár jasne preukazuje, že osoba je zamestnanec.

      • Dobře Lauro, jste OSVČ ale z Vašich komentářů mám dojem jakoby jste byla ráda zaměstnancem. MYslím že OSVČ je z obecného hlediska výhodnější i po zahrnutí všech výdajů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here